یک کارشناس اقتصادی گفت: درفرانسه شرکت های خارجی و داخلی حضور دارند که شرکت های خارجی از ضمانت نامه مالی برخوردار نیستند وبهتر بود مقر این ساز وکار در انگلیس و یا آلمان ثبت می شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  و به نقل از صدای بانک، بعد از ماه‌ها گفت‌وگو و مذاکره درنهایت کانال مالی اروپا  هفته گذشته […]

یک کارشناس اقتصادی گفت: درفرانسه شرکت های خارجی و داخلی حضور دارند که شرکت های خارجی از ضمانت نامه مالی برخوردار نیستند وبهتر بود مقر این ساز وکار در انگلیس و یا آلمان ثبت می شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  و به نقل از صدای بانک، بعد از ماه‌ها گفت‌وگو و مذاکره درنهایت کانال مالی اروپا  هفته گذشته از سوی وزرای خارجه سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان رونمایی شد و آن‌ها از راه‌اندازی کانال مالی برای پشتیبانی از تجارت با ایران با عنوان «اینستکس» خبر دادند.

Instex در واقع یک نوع SPV یعنی ابزار دارای هدف خاص است که اروپایی‌ها گفته‌‌اند هدف آن پشتیبانی از معاملات مشروع ایران است. در همین آغاز کار نگرانی‌‌های بسیار مهمی وجود دارد که اگر به آنها پرداخته نشودInstex نه‌تنها کمکی به سبک کردن فشار ناشی از تحریم‌‌های آمریکا نخواهد کرد بلکه به سرعت به مکمل تحریم‌‌های آمریکا تبدیل خواهد شد.

 یک کارشناس مسایل اقتصادی در این خصوص به ” صدای بانک ” گفت :در Instex باید ۲ شرط بزرگ یعنیFATF و  پالرمو مورد تایید قرار گیرد تا این ابزار بتواند تاثیرات خود را بر جای بگذارد وگرنه Instex به تنهایی بازخوردی برای ایران نخواهد داشت.

 وی ادامه داد: Instex در مرحله اول تنها شامل دارو، مواد غذایی و کالاهای بشردوستانه و غیرتحریمی بر اساس ضوابط تحریم‌های اروپا و سازمان ملل می‌شود و با محدودیت‌هایی ازاین‌دست روبه‌رو است.

این کارشناس تصریح کرد :زمانی قرار بود SPV نماد پرداخت پول های ایران باشد اما این موضوع به هیچ وجه جنبه عملی پیدا نکرد.

وی اظهارداشت: طبق توافق صورت گرفته شهر پاریس و وزارت اقتصاد فرانسه میزبان دفتر سازوکار مالی کانال اروپا با ایران است که مدیریت آن را آلمانی‌ها بر عهده‌دارند و انگلیسی‌ها هم مسئول حسابرسی‌اش هستند.

این کارشناس گفت: درفرانسه  شرکت های خارجی و داخلی حضور دارند که شرکت های خارجی از ضمانت نامه مالی برخوردار نیستند وبهتر بود مقر این ساز وکار در انگلیس و یا آلمان ثبت می شد.

وی ادامه داد: زمانی قرار بود از طریق SPV پول های بلوکه شده ایران باز گردد اما به هیچ وجه این امر صورت نگرفت .

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص پیش شرط های لازم برای همکاری با اروپا گفت: یکی از موارد تضمین اروپا به خرید نفت و تجارت با ایران بود که محقق نشد .