مدیر ژئومتیکس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این‌که برای اکتشاف ذخایر پنهان بایستی از روش‌های نوین در دنیا استفاده شود، گفت: بهترین و ارزان‌ترین روش در دنیا در حال حاضر روش ژئوفیزیک هوایی است که خوشبختانه ایران در منطقه جزو پیشروترین کشورها در این زمینه است و توانسته تکنولوژی ژئوفیزیک هوایی […]

مدیر ژئومتیکس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این‌که برای اکتشاف ذخایر پنهان بایستی از روش‌های نوین در دنیا استفاده شود، گفت: بهترین و ارزان‌ترین روش در دنیا در حال حاضر روش ژئوفیزیک هوایی است که خوشبختانه ایران در منطقه جزو پیشروترین کشورها در این زمینه است و توانسته تکنولوژی ژئوفیزیک هوایی را علی‌رغم تمام مشکلات موجود بومی‌سازی کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)و به نقل ازروابط‌عمومی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،سیدعلی اسماعیلی گفت:درژئوفیزیک هوایی ۱۷ سال است ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد و حتی کوچکترین تجهیزات چه در بخش بالگرد و چه در بخش تجهیزات ژئوفیزیک هوایی به ایران فروخته نمی‌شود.
به گفته وی، این تکنولوژی در سازمان سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بومی‌سازی شده و بدون حضور حتی یک نفر خارجی این داده‌ها برداشت و تفسیر می‌شود و در نهایت تارگت‌های معدنی معرفی می‌شوند که به عنوان یک عملیات بسیار بی‌نظیر در دنیا یاد می‌شود و تنها ۶ شرکت در دنیا هستند که این مطالعات را به این روش انجام می‌دهند.
مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: سال ۱۳۸۳ بلوک آلوت برداشت شد و محدوده‌های طلادار کرویان، قبغلوچه، قلقله و نقشینه حاصل پروژه‌ اکتشافی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این سال بوده است.
اسماعیلی با بیان این‌که پروژه سقز که از ابتدای تابستان امسال آغاز شد و به نوبه خود در کشور بی‌نظیر است، تصریح کرد: این منطقه با سرعت و دقت فراوان در مساحتی بالغ بر ۲۵۶۰ کیلومتر مربع برداشت شد که برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی به دو روش مگنتومتری و رادیومتری در مجموع ۱۴۱۰۰ کیلومترخطی با فاصله خطوط پروازی ۲۰۰ متر با وضوح بالا و ارتفاع ۴۰ متر از سطح زمین و آزیموت ۴۰ درجه بوده‌ است.
به گفته این مقام مسئول پهنه سقز در زون ساختاری سنندج-سیرجان واقع شده‌ و شامل بخش‌هایی از برگه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم سقز، آلوت، چاپان، مریوان و باینجوب است که باتوجه به شرایط زمین‌شناسی و توده‌های نفوذی کم‌عمق انتظار می‌رود پتانسیل‌های مناسبی از آهن و طلا در منطقه کشف شود.
وی با بیان این‌که برای نخستین بار در کشور عملیات پردازش و تفسیر داده‌ها بلافاصله پس از برداشت و در زمانی قریب به دوماه انجام شد، تصریح کرد: حاصل برداشت، تحلیل و تفسیر داده‌ها، استخراج ۵۳ آنومالی ژئوفیزیک هوایی در قالب ۸ محدوده ثبت شده به نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است و مابقی محدوده‌های برداشت شده جهت ادامه فعالیت دیگر متقاضیان آزاد شده‌است.
مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: با بررسی‌های کارشناسی و کنترل ناهنجاری‌های حاصل از برداشت و تحلیل داده‌ها دست‌کم ۷ محدوده امیدبخش شناسایی و جهت ادامه فعالیت‌های اکتشافی با اولویت کانسارهای آهن و طلا پس از تلفیق و مدل‌سازی تمامی داده‌ها (زمین‌شناسی، ژئوشیمی، دورسنجی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی) معرفی می‌شوند.
اسماعیلی با بیان این‌که مشاهده حجم کانی‌سازی در سطح و تایید داده‌های ژئوفیزیک هوایی کمک به سزایی در تکمیل عملیات اکتشافی است، خاطرنشان کرد: امید است طی ماه‌های آینده نتایج اثربخش این مطالعات و عملیات اکتشافی موجب معرفی ذخیره مناسبی از کانسارهای معدنی مورد انتظار در محدوده‌های مذکور شود.

مدیرکل ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه تصریح کرد: سیستمی که کاملا تحریم است نمی‌تواند در چارچوب قوانین خاص دولتی کارش را پیش ببرد و بایستی تدبیری بیندیشم تا ژئوفیزیک هوایی بتواند در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به فعالیت خود ادامه دهد.

منبع:روابط‌عمومی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور