۶٠درصد  مرگ ومیرموسوم به”مرگ خاموش” به دلیل دودکش های نا ایمن است واین درحالی است که سرانه حوادث این بخش به ازای هر خانوار از سال ۹۵ تا ۹۶، ۲۳ درصد کاهش یافته است. به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)،  محمدرضا یوسفی‌پور، رئیس اچ.اس.یی شرکت ملی گاز ایران در یک نشست خبری با موضوع مصرف […]

۶٠درصد  مرگ ومیرموسوم به”مرگ خاموش” به دلیل دودکش های نا ایمن است واین درحالی است که سرانه حوادث این بخش به ازای هر خانوار از سال ۹۵ تا ۹۶، ۲۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)،  محمدرضا یوسفی‌پور، رئیس اچ.اس.یی شرکت ملی گاز ایران در یک نشست خبری با موضوع مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی با اعلام اینکه از ابتدای سال ۷۴ تا پایان سال ۹۶، شرکت ملی گاز ایران ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد مترمکعب گاز را منتقل و توزیع کرده که موجب پیشگیری از انتشار ۱۸۰۰ میلیون تن آلاینده شده است، گفت: به‌طور متوسط سالانه ۴ درصد به تعداد مشترکان گاز کشور اضافه می‌شود.

یوسفی‌پور با اشاره به اینکه حدود ١۶سال است که مسئولیت کنترل ایمنی و فنی لوله‌کشی داخلی از عهده شرکت ملی گاز خارج شده، افزود: وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و… نیز در این حوزه مسئولیت دارند.

وی افزود: تلفات در آتش‌سوزی و انفجار ناشی از گاز طبیعی، زیر یک درصد افزایش داشته و این درحالی است که سالانه میزان مشترکین گاز طبیعی، چهار درصد افزایش می‌یابد.

رئیس ایمنی- بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گازایران، در ادامه درباره عوامل مرگ خاموش توضیح داد: ۶٠درصد دلیل مرگ خاموش دودکش است و این سوال وجود دارد که چرا موضوع ایمنی دودکش هادر کشور مسوول واقعی ندارد؟

یوسفی پور همچنین گفت:از وزارت راه خواهش می‌کنیم به این موضوع رسیدگی کنند. حدود ٢۶ درصد تلفات ناشی از نواقص وسایل گازسوز، حدود ١٠ درصد عدم تهویه مناسب و حدود پنج درصد استفاده از وسایل پخت و پز است.

وی با اشاره به اینکه شرکت ملی گاز همچنان یکه‌تاز فرهنگ‌سازی مصرف گاز در کشور است، گفت: ما به همکاری سایر سازمان‌ها نیاز داریم.

این مقام مسئول در شرکت ملی گاز ایران افزود: سال ۹۶ خراسان شمالی و سمنان همچنان در رده پرحادثه‌ترین استان‌های کشور از لحاظ مصرف گاز طبیعی بودند. استان هرمزگان به عنوان استان بدون حادثه شناخته شده و استان تهران نیز جزو استان‌‌های کم‌حادثه قرار گرفته است.

مطابق آمار شرکت ملی گاز ایران، استان سیستان و بلوچستان نیز در سال ۹۵ هیچ حادثه ناشی از انتشار گاز طبیعی نداشته، اما با گازرسانی به این استان، به جمع استان‌های پرحادثه پیوسته است.

به گفته یوسفی‌پور، کتابچه ایمنی از طرف شرکت ملی گاز هر سال برای ۳۱ استانداری، سازمان نظام مهندسی تهران، اورژانس، بیمه‌ها و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ارسال می‌شود.