مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت مصرف سالانه سوخت در سیستم حمل و نقل کشور را معادل ۳۰۵ میلیون بشکه نفت خام اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) محسن دلاویز در مراسم انعقاد قرارداد طرح توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری در تهران و هشت کلانشهر با اشاره به اهمیت انرژی در […]

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت مصرف سالانه سوخت در سیستم حمل و نقل کشور را معادل ۳۰۵ میلیون بشکه نفت خام اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) محسن دلاویز در مراسم انعقاد قرارداد طرح توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری در تهران و هشت کلانشهر با اشاره به اهمیت انرژی در دنیای امروز گفت: موضوع انرژی در امنیت سیاسی و توسعه کشورها بر هیچ کس پوشیده نیست و انرژی در طول تاریخ بشر تمدن ساز بوده است.
وی با بیان اینکه در آینده نزدیک فضای جدید تمدنی را در دنیا شاهد خواهیم بود، افزود: متفکران علمی و سیاسی به این حادثه عبور تمدنی می گویند، به این مفهوم که به سرعت در انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری می کنند.
دلاویز با اشاره به اظهارات وزیر نفت در خصوص دفاع از یک محدوده منطقی قیمت در حوزه نفت گفت: تردید نکنید که نفت بالای ۸۰ دلار در درازمدت به نفع غرب خواهد بود، چرا که سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر را توجیه پذیر خواهد کرد و افکار عمومی را برای گذر در سوخت های فسیلی به آسانی اغنا می کند.
وی افزود: احتمالا اتفاقی که در دهه های آینده برای کشور خواهد افتاد این است که ما را محدود خواهند کرد که با ایجاد آلودگی های زیست محیطی نخواهید توانست بیشتر از مقدار محدودی از انرژی های فسیلی استفاده کنید.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اصلاح دو بال توسعه و مصرف بهینه را نیازمند عزم همگانی عنوان و خاطرنشان کرد: صنعت نفت کشور نیازمند اصلاح بال توسعه است و همه جناح های سیاسی از چپ و راست باید روی این میثاق ملی تفاهم کنند. دیوار کشیدن و حائل قرار دادن دور کشور هنر نیست، هنر این است که این منابع خدادادی را قبل از اینکه دیر شده باشد، استفاده کنیم.
دلاویز با اشاره به موضوع بهینه سازی مصرف سوخت افزود: آمارها و شاخص ها در این خصوص نگران کننده است و متناسب با فرهنگ ۷هزار ساله کشور ما نیست.
وی افزایش مصرف بنزین را یکی از چالش هایی پیش روی کشور عنوان کرد و گفت: برای افزایش قیمت بنزین برخی مخالف و برخی موافقند. من به عنوان کارشناس عرض می کنم که مگر می شود تمام ثروت کشور را دود کرد؟ سالانه معادل ۳۰۵ میلیون بشکه نفت خام در سیستم حمل و نقلی کشور سوخت مصرف می شود که ۷۰ درصد آلودگی هوا مربوط به همین مصرف سوخت است.
دلاویز همچنین با اشاره به قاچاق روزانه ۲۰۰ میلیارد تومان سوخت از مرزهای کشور خاطرنشان کرد: آمار و ارقام نگران کننده ای از قاچاق روزانه ۳۰ تا ۳۵ میلیون لیتر اعلام می شود که به قول وزیر محترم نفت به راحتی از مرزها قاچاق صورت می گیرد، در واقع از جیب فقرا به جیب ثروتمندان پول واریز می کنیم.
به گفته مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت پنجاه درصد یارانه توسط ۳ دهک ثروتمند جامعه مصرف می شود و نیم دیگر به ۷ دهک باقیمانده اختصاص می یابد.
دلاویز افزایش چشمگیر تولید بنزین را در سالهای اخیر باورنکردنی عنوان کرد و گفت: اما مثل اینکه هر چه بنزین تولید کنیم، به همان میزان هم مصرف می کنیم. تقریبا روزانه ۳۵ میلیون دلار فقط به یارانه بنزین اختصاص داده می شود و باید فکر اساسی در این زمینه اندیشیده شود چرا که فرهنگ بد مصرف نهادینه می شود.

منبع:ایران پترونت