یک سوم برق جهان در سال ۲۰۲۵ از انرژی های تجدیدپذیر تأمین خواهد شد
یک سوم برق جهان در سال ۲۰۲۵ از انرژی های تجدیدپذیر تأمین خواهد شد

براساس یکی از یافته های کلیدی گزارش بازار برق آژانس بین المللی انرژی (IEA) در سال ۲۰۲۳، به لطف روند صعودی ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر، افزایش قابل توجهی در انتشار CO2 از بخش برق جهانی در چند سال آینده بعید است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،این گزارش همچنین پیش بینی می کند که […]

براساس یکی از یافته های کلیدی گزارش بازار برق آژانس بین المللی انرژی (IEA) در سال ۲۰۲۳، به لطف روند صعودی ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر، افزایش قابل توجهی در انتشار CO2 از بخش برق جهانی در چند سال آینده بعید است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،این گزارش همچنین پیش بینی می کند که منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و بادی، به طور متوسط تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۹۰ درصد افزایش تقاضای جهانی را برآورده خواهند کرد. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در این خصوص می گوید: «خبر خوب این است که انرژی‌های تجدیدپذیر به اندازه‌ای سریع رشد می‌کنند که تقریباً تمام این تقاضای اضافی برای برق را برآورده می نماید، که این امر نشان دهندۀ آن است که ما به نقطه اوج انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش برق نزدیک شده‌ایم.» تقاضای جهانی برق افزایش می یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضای جهانی برق طی سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ سالانه ۳ درصد در مقایسه با نرخ رشد سال ۲۰۲۲، افزایش یابد. همین طور می افزاید، بیش از ۷۰ درصد از این میزان توسط چین، آسیای جنوب شرقی و هند تأمین شود. با این حال، اقتصادهای پیشرفته به دنبال تولید برق بیشتر و همچنین کاهش اتکا به سوخت های فسیلی در بخش هایی مانند گرمایش و حمل و نقل می باشند. تا سال ۲۰۲۵، برای اولین بار در تاریخ، آسیا نیمی از مصرف برق جهان را به خود اختصاص خواهد داد که یک سوم آن در چین مصرف خواهد شد. در شکل ذیل نمودار سمت چپ تکامل تقاضای جهانی برق براساس منطقه از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۵ و نمودار سمت راست، سهم اصلی را نشان می دهند. همچنین در این گزارش آمده است که طی سه سال آینده، مصرف برق اضافه شده در هر سال تقریباً معادل مصرف مجموع بریتانیا و آلمان خواهد بود.

تقویت انرژی های تجدیدپذیر
طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی(IEA)، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از تولید برق در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۵ از ۲۹ درصد به ۳۵ درصد افزایش می یابد که در نتیجه سهم تولید زغال سنگ و گاز کاهش خواهد یافت. همانگونه که در شکل ذیل می توان تغییرات جهانی در تولید برق را به صورت سالانه بر اساس منابع تولید از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ مشاهده کرد. براساس گزارش (IEA)، چین نزدیک به نیمی از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اضافی را به خود اختصاص خواهد داد و پس از آن اتحادیه اروپا با ۱۵ درصد قرار خواهد گرفت.