ساواک در گزارشی از رفع گرفتاری سیل‌زدگان ایرانشهر در پی کمک‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۵۷ بسیار نگران بود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از آنا ، آیت‌الله خامنه‌ای در زمان حکومت پهلوی به استان سیستان و بلوچستان تبعید می‌شوند. وقوع سیل در تیرماه ۱۳۵۷ در ایرانشهر آسیب زیادی به روستائیان و […]

ساواک در گزارشی از رفع گرفتاری سیل‌زدگان ایرانشهر در پی کمک‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۵۷ بسیار نگران بود.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از آنا ، آیت‌الله خامنه‌ای در زمان حکومت پهلوی به استان سیستان و بلوچستان تبعید می‌شوند.

وقوع سیل در تیرماه ۱۳۵۷ در ایرانشهر آسیب زیادی به روستائیان و مردم آن منطقه وارد کرده بود. آیت‌الله خامنه‌ای که در اواخر آذر ۱۳۵۶، به ایرانشهر تبعید شده بود به همراه روحانیون دیگر به کمک مردم شتافتند.

در ابتدا «گروه امداد اسلامی» در مسجد آل‌رسول ایرانشهر تشكيل شد. ساواک سیستان و بلوچستان در این رابطه اعلام می‌کند: «روحانیون تبعیدی مقیم ایرانشهر به سرپرستی آیت‌الله سید علی حسینی خامنه‌ای ضمن تماس با اهالی شهرستان‌هایی نظیر یزد و زاهدان؛ آرد، برنج، نان و غیره تهیه و با در اختیارگذاردن حواله‌ای به شرح “مسجد آل رسول – گروه امدادی علمای اسلامی، سید علی خامنه‌ای”، مواد مزبور را بین سیل‌زدگان توزیع می‌نمایند.»

در گزارشی دیگر از ساواک به تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۵۷ تأثیر این اقدامات چنین گزارش شده است: «در حادثه سیلی که چندی قبل در ایرانشهر جاری و به اهالی خسارت مالی زیادی وارد و زندگیشان تباه شده، یک نفر از آخوندهای تبعیدی به نامآیت‌الله خامنه‌ای… به مردم شهرستان‌ مذکور کمک نقدی و جنسی (از قبیل پتو، خواربار از هر رقم) می‌نماید و کمک وی باعث رفع گرفتاری مردم شده…»

همین فعالیت‌های گسترده و خدمات اجتماعی آیت‌الله خامنه‌ای و محبوبیت روزافزون ایشان در ایرانشهر موجب تغییر محل تبعید ایشان شد. بطوری که یکی از دلایل ساواک برای تبعید ایشان به جیرفت تحریكات آن‌ها در جریان كمک به سیل‌زدگان عنوان شده است.

منبع:آنا