یک روزنامه سوری نوشت که اشغالگران آمریکایی، مزدوران سابق خود در مناطق “عین العرب” و “منبج” را برای ادامه سرقت نفت سوریه بار دیگر به خدمت گرفته‌اند.     به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه الوطن سوریه امروز (دوشنبه) به نقل از دیده‌بان موسوم به حقوق بشر سوریه نوشت: نیروهای اشغالگر آمریکا با هدف ادامه […]

یک روزنامه سوری نوشت که اشغالگران آمریکایی، مزدوران سابق خود در مناطق “عین العرب” و “منبج” را برای ادامه سرقت نفت سوریه بار دیگر به خدمت گرفته‌اند.   

 به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه الوطن سوریه امروز (دوشنبه) به نقل از دیده‌بان موسوم به حقوق بشر سوریه نوشت: نیروهای اشغالگر آمریکا با هدف ادامه سرقت نفت سوریه در حال تقویت و توسعه پایگاه‌های خود در استان‌های دیرالزور و جنوب الحسکه هستند.

بر اساس این گزارش، اشغالگران آمریکایی ابتدا قصد داشتند با استخدام مردم ساکن در نزدیکی پایگاههای غیرقانونی خود از آن‌ها برای تحقق اهدافشان استفاده کنند، اما به دلیل ترس از نفوذ نیروهای داعش در بین آن‌ها از این کار منصرف شدند، بنابراین، کارگران سابق (مزدوران)  خود که در مناطق “عین العرب” و “منبج” با آن‌ها همکاری داشتند را با عقد قرارداد و حقوق بیشتر به خدمت گرفتند، زیرا به آن‌ها نسبت به سایر ساکنان منطقه اعتماد بیشتری دارند.

آمریکا پیشتر بیش از ۷ هزار نیروی نظامی در سوریه به صورت غیرقانونی وارد و در ۱۹ پایگاه نظامی در مناطق مرزی شرق سوریه از اردن و عراق تا مرزهای سوریه با ترکیه مستقر کرده بود.

فرانسه و انگلیس نیز مانند آمریکا اقدام به وارد کردن شماری از نیروهای نظامی خود به این مناطق کرده بودند که بر خلاف خواست دولت سوریه و قوانین بین المللی بود.

در سال گذشته «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نیروهای مزبور از سوریه خبر داد، ولی بلافاصله این تصمیم به کاهش نیرو تبدیل شد و قرار بر این بود تا ۶۰۰ نیروی نظامی آمریکا که به صورت غیرقانونی وارد سوریه شده اند، در اطراف حوزه های نفتی باقی بمانند.

آمریکا از سال ۱۳۹۴ به دنبال تحرکات تروریستهای داعشی و تکفیری با استقرار نیروهای نظامی به صورت غیرقانونی و بدون مجوز و درخواست دولت سوریه بخشایی از این کشور را اشغال و حتی بر اساس اعلام برخی منابع کمک های نظامی و آموزشی به تروریستها ارایه کرده است.

در زمان ورود نیروهای ترکیه در اواسط مهر ماه ۱۳۹۸ به بخشهای شمالی سوریه، نیروهای آمریکایی مستقر در این مناطق اقدام به تخلیه پایگاههای خود کرده و شماری از این نیروها به پایگاه آمریکا در مناطق غربی عراق و همجوار با سوریه منتقل شدند.

دولت سوریه بارها خواستار خروج نیروهای نظامی متجاوز آمریکایی و ترکیهای از این کشور شده است که به صورت غیرقانونی و بدون درخواست وارد این کشور شده اند.

روسیه در حال تقویت پایگاههای خود در شمال الحسکه است

الوطن همچنین با اشاره به اینکه اشغالگران آمریکایی در حال تقویت و توسعه پایگاه‌های خود در “دیر الزور” و جنوب شرقی “الحسکه” هستند، نوشت: از سوی دیگر نیروهای روسی برای تقویت و گسترش پایگاه‌های خود در شمال شرق سوریه (الحسکه)  تلاش می‌کنند.

این روزنامه در ادامه به نقل از دیده بان موسوم به حقوق بشر سوریه اضافه کرد که روسیه با تقویت پایگاه‌های نظامی خود در شهر تل تمر در شمال الحسکه می‌کوشد تا تحت توافق‌های انجام شده با ترکیه، کنترل خود بر این منطقه را افزایش داده و گشت‌های مشترک با نیروهای ترکیه انجام دهد.

در مناطق “تلتمر” و “راس العین” در شمال الحسکه تفاهماتی بین روس‌ها و ترک‌ها وجود دارد تا از پیشرفت تروریستهای وفادار به اشغالگران ترکیه به سمت “تل‌تمر” جلوگیری شود.

به نوشته الوطن نیروهای روسی به شدت به مناطقی از شمال الحسکه از جمله شهر قامشلی و فرودگاه آن متمرکز شده‌اند در حالی که حضور آن‌ها در جنوب الحسکه جایی که نیروهای اشغالگر آمریکایی قرار دارند، محدود است.

بر اساس گزارش دیدهبان موسوم به حقوق بشر سوریه، بنا به دعوت اداره شورای رهبران عشایر شهر تل تمر یک هیات روسی با هدف بحث و گفتگو درباره ارائه خدمات و مسائل امنیتی منطقه با برخی از عشایر عرب تل‌تمر دیدار کرد و در این دیدار قبایل عشایر عرب از هیات روسی خواستند تا آب، برق و خدمات اساسی را برای مردم منطقه فراهم کند.

  • منبع خبر : ایرنا