واردات نفت کره جنوبی در ژوئن ۱۲.۶ درصد کاهش یافت که این مسئله نشان می دهد کره جنوبی نتوانسته است جایگزین موثری برای نفت ایران پیدا کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) رویترز اعلام کرد کره جنوبی به دنبال لغو معافیت ها از تحریم های آمریکا در ژوئن برای دومین ماه هیچ نفتی از ایران […]

واردات نفت کره جنوبی در ژوئن ۱۲.۶ درصد کاهش یافت که این مسئله نشان می دهد کره جنوبی نتوانسته است جایگزین موثری برای نفت ایران پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) رویترز اعلام کرد کره جنوبی به دنبال لغو معافیت ها از تحریم های آمریکا در ژوئن برای دومین ماه هیچ نفتی از ایران وارد نکرد. واردات نفت کره از ایران در نیمه اول سال جاری ۳۶٫۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است .
کره جنوبی پنجمین وارد کننده بزرگ نفت خام و یکی از مشتریان اصلی ایران است که از ماه می، پس از لغو معافیت ها واردات نفت از ایران را متوقف کرد .
خریداران کره جنوبی بیشتر میعانات گازی و نفت فوق سبک از ایران وارد می‌کردند .
صادرات نفت ایران در ۶ ماه اول سال تقریبا ۳٫۹ میلیون تن معادل ۱۵۶۱۵۵ بشکه در روز بود که نسبت به ۶٫۱۳ میلیون تن همین دوره در سال گذشته ۳۶٫۹ درصد کمتر شده بود .
در کل، واردات نفت کره جنوبی در ژوئن ۱۲٫۶ درصد کاهش یافت و به ۱۱٫۴۹ میلیون تن یا حدود ۲٫۸ میلیون بشکه در روز رسید که نشان می دهد این کشور نتوانسته است جایگزین موثری برای نفت ایران پیدا کند.
واردات نفت از عربستان، بزرگترین عرضه کننده نفت به کره، در ژوئن ۳٫۶۷ میلیون تن معادل ۸۹۳۸۰۶ میلیون بشکه بود که نسبت به ۴٫۳۸ میلیون سال گذشته ۱۶٫۲ درصد کاهش داشت .
کره تلاش کرد جایگزینی برای نفت ایران بیابد و منابع واردات نفت خود را متنوع کند. بنابراین واردات از آمریکا در ماه ژوئن تقریبا سه برابر شد و به ۱٫۰۹ میلیون تن معادل ۲۶۴۷۴۵ بشکه در روز رسید .
کره همچنین در ژوئن ۲۶۵۴۰۳ تن نفت خام هم از قزاقستان وارد کرد که ۹۶٫۲ درصد نسبت به ۱۳۵۲۵۴ سال قبل بیشتر بود .
در نیمه اول سال جاری واردات نفت خام کره‌جنوبی ۲ درصد کاهش یافت و به ۷۲٫۷ میلیون تن معادل ۲٫۹۳ میلیون بشکه در روز رسید .
با افزایش واردات کره از آمریکا، این کشور در نیمه اول سال جاری با عرضه ۷۰۸ میلیون تن یا ۳۱۲۳۸۷ بشکه در روز نفت، چهارمین عرضه کننده بزرگ نفت به کره بود. این مقدار نسبت به ۱٫۸۱ میلیون تن سال قبل چهار برابر شده بود .
انتظار می رود کره جنوبی همچنان در بحبوحه‌ی کاهش تولید اوپک و تولید بالای نفت آمریکا ، به خرید نفت از آمریکا ادامه دهد .
شرکت نفت دولتی کره آمار نهایی واردات نفت این کشور را در پایان همین ماه اعلام می کند .

  • منبع خبر : رویترز