نقشه راه صادر کنندگان و وارد کنندگان در بعد مقرراتی و فرآیند تشریفات اداری،کتاب قانون و مقررات صادرات و واردات است که وزارت صنعت معدن و تجارت در راستای وظایف قانونی جهت آگاهی عمومی ، ملزم به انتشار آن از طریق شرکت چاپ و نشر بازرگانی است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)وبه نقل از […]

نقشه راه صادر کنندگان و وارد کنندگان در بعد مقرراتی و فرآیند تشریفات اداری،کتاب قانون و مقررات صادرات و واردات است که وزارت صنعت معدن و تجارت در راستای وظایف قانونی جهت آگاهی عمومی ، ملزم به انتشار آن از طریق شرکت چاپ و نشر بازرگانی است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)وبه نقل از روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی،اشخاصی که به نحوی با تجارت خارجی سروکار دارند ، اعم از تولید کنندگان ، بازرگانان ، و بطور کلی تمامی وارد کنندگان و صادرکنددگان کالا و خدمات ، همچنین شرکت های حمل و نقل ،کارگزاران گمرکی و حق العمل کارانی که بنام خود و به حساب دیگران اقدام به واردات یا صادرات می نمایند و فعالان در کسوت پیمانکاران (خدمات فنی و مهندسی )که کالا از هر فبیل کالای سرمایه ای ، واسطه ای ، مصرفی و وسایل کار و انجام پروژه شامل ماشین آلات و دستگاه های علمی پژوهشی و لوازم و ابزارآلات و حتی مصالح ساختمانی انجام پروژه را وارد یا خارج می نمایند در رابطه با احراز صلاحیت ها برای مبادرت به این امور و رعایت الزامات قانونی مقرر حسب مورد ، ایفای تعهدات در سیستم بانکی ، وجوهی که بصورت قطعی یا بعنوان وثیقه انجام تعهدات باید بسپارند اشتغال دارند ، نیازمند آگاهی و اشراف به ضوابط قانونی و آیین نامه ای دارند که در فرآیند تشریفات مربوط به آغاز سفارش یا قبول سفارش در واردات و صادرات در دو بعد سیاستگذاران و انجام خدمات اداری مقوله تجارت خارجی را ارایه می دهد دسترسی به این اطلاعات را مقررات عمومی صادرات و واردات سالانه با قدمت چند دهه و با محوریت وزارت بازرگانی طبق قانون امکان پذیر می نماید مقررات صادرات و واردات شامل :

۱-قانون مقررات صادرات و واردات مصوب ۴/۷/۱۳۷۲ کلیه احکام قریب به اتفاق دائمی را پیش روی فعالان در تجارت خارجی قرار می دهد .

در موارد بسیار نادر تغییراتی در این قانون رخ داده است که از جمله مقوله استرداد (Drao-Back)  است که با تصویب آخرین نسخه قانون گمرک در آبان ماه ۱۳۹۰ در بخش مربوط به استرداد انتقال داده شده است . با این توصیف قانون صادرات و واردات از یک ثابت معنا داری برخوردار می گردد.

۲- آیین نامه اجرایی این قانون یک سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۳ تصویب و به مرحله اجرا گذاشته شده است .

۳-افزون بر اینجا ،رئوس و عین مواد و یا تبصره هایی بر گرفته از قوانین و مقرراتی که عمل واردکردن و یا خارج کردن کالا و خدمات توام با کالا ، شامل دانش فنی و تکنو لوژی که حسب مورد در ارتباط با کالاهای ورودی و خروجی کاربرد دارند و عدم آگاهی از آنها نوجبات ایستایی کالا در جریان تشریفات گمرکی را موجب می گردد ، در همین کتاب مربوط به قانون و مقررات صادرات و واردات پیش بینی و اشخاصی را که کالای وفق این الزامات و احکام را وارد یا صادر می نمایند پیشاپیش متوجه اهمیت رعایت آنها را می نماید .

بطور کلی مجموعه دانستنیها در فرآیند تشریفات از مرحله بازاریابی سفارش ، قرارداد ، ثبت سفارش در سازمان دولتی( وزارت صمت و …. ) عقد قرارداد حمل ، بیمه ، بازرسی و حصول انتقال کالا به مقصد در واردات و ارسال محموله های صادراتی در این مجموعه پیش روی مخاطبین قرار گرفته است .

افزون بر این ، شرایط ورود و یا صدور حقوق و عوارض ورودی یا صدوری ، الزامات قانونی و آیین نامه ای که در مورد هر یک قلم یا گروه کالاهای گوناگون در بیش از ۷۰۰۰ خط تعرفه ۸ رقمی ممکن است جداول پیوست که بر اساس یک تعرفه ( نمانکلاتور ) بین المللی موسوم به HS  تنظیم یافته است و در این کتاب قابل ملاحظه است . برای تمییز بین موارد مختلف و کالاهای گوناگون حتی بنا به مصرف معین و بعضا بر حسب وارد کننده خاص ( تولید کننده و مصرف کننده کالاهای سرمایه ای ، واسطه ای و مصرفی ) بطور بارزی چیدمان یافته است .

استفاده بهینه و به موقع از این کتاب مرجع که علاوه بر موارد پیش گفته شده متضمن کنوانسیون هایی در خصوص مواد روان گردان شیمیایی ، مواد مخرب لایه ازون ، بازیافت ها ، موادی که در ساخت سلاحهای شیمیایی و کشتار جمعی کاربرد دارند وارد کننده را هشدار می دهد که قبل از سفارش ، عدم تطابق مواردی را که قصد ورود و یا صدور آن را دارند بررسی و از مواجه شدن با مشکلات احتمالی مصون بماند .

موارد مشمول استاندارد های اجباری ، بطور مبسوط در خصوص هر کالایی به تفکیک هم در ورود و هم در صدور از دیگر ابزار در این کتاب است .

ترجیحات تعرفه ای برای برخورداری و بازاریابی صادرات غیر نفتی از دیگر مواردی است که این کتاب برای استفاده صادرکنندگان ارایه می دهد .

نقشه راه صادر کنندگان و وارد کنندگان در بعد مقرراتی و فرآیند تشریفات اداری همین کتاب قانون و مقررات صادرات و واردات است که وزارت صنعت معدن و تجارت  در راستای وظایف قانونی جهت آگاهی عمومی،ملزم به انتشار آن از طریق شرکت چاپ و نشر بازرگانی www.cppc.ir-www.1cppc.irاست.

  • منبع خبر : روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی