بازار نفت آمریکا به بدترین وضعیت ۲۱ سال اخیر خود سقوط کرده، همین ماجرا، معاملات بورسی جهان را نیز متاثر کرده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از ایرنا،خبرگزاری سی‌ان‌ان‌بیزینس، روند بازارها را در اولین روز کاری هفته میلادی چنین خلاصه می‌کند:«معاملات آتی نفت آمریکا در ساعات معاملاتی آسیا سقوط […]

بازار نفت آمریکا به بدترین وضعیت ۲۱ سال اخیر خود سقوط کرده، همین ماجرا، معاملات بورسی جهان را نیز متاثر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از ایرنا،خبرگزاری سی‌ان‌ان‌بیزینس، روند بازارها را در اولین روز کاری هفته میلادی چنین خلاصه می‌کند:«معاملات آتی نفت آمریکا در ساعات معاملاتی آسیا سقوط کرد، چرا که بازار نفت همچنان با اضمحلال تقاضا به دلیل بحران ویروس کرونا روبروست. در همین حال، بازارهای آسیایی نیز وضعیت‌های مختلفی داشتند. معاملات آتی بورس آمریکا نیز کاهش یافت.»

بر اساس این گزارش، معاملات آتی نفت آمریکا حدود ۱۵ درصد افت کرد و به قیمت ۱۵.۵۴ دلار در هر بشکه رسید. این قیمت، بدترین وضعیت بازار نفت را از سال ۱۹۹۹ تا کنون نشان می‌دهد.

هفته گذشته، نفت آمریکا به پایین‌ترین میزان ۱۸ سال اخیر خود رسیده بود، چرا که میزان کاهش تولید اوپک‌پلاس برای تنظیم عرضه مطابق با میزان کاهش تقاضا، کافی نیست. سقوط روز دوشنبه بازار نفت نیز به همین دلیل اتفاق افتاد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان‌بیزینس این اوضاع بازار نفت، روی بازارهای سهام سراسر جهان نیز تاثیر داشت.

شاخص داو در وال‌استریت، ۱۰۵ واحد چیزی در حدود ۰.۴ درصد از ارزش خود را از دست داد. شاخص S&P500 نیز حدود ۰.۴ درصد فروریخت و شاخص کامپوزیت نزدک نیز ۰.۲ درصد افت کرد.

این در حالی است که هفته گذشته، وال‌استریت دومین هفته متوالی رشد را تجربه کرده بود؛ چرا که سرمایه‌گذاران به ظرفیت درمانی ویروس کرونا امیدوار شده بودند و همچنین بحث‌هایی درباره بازگشایی برخی از بخش‌های اقتصاد آمریکا وجود داشت. این روند، بر خلاف داده‌های ناامیدکننده از بیکاری ۲۲ میلیون آمریکایی شکل گرفته بود. اما حالا با سقوط بازار نفت، وضعیت در اولین روز معاملاتی این هفته تغییر کرد.

در آسیا نیز شاخص نیکی ژاپن، یک درصد افت کرد. ژاپن آمار صادرات ماهانه را منتشر کرد که نشان از کاهش چشم‌گیر صادرات تاثیر زیاد ویروس کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی داشت. همین مسئله باعث ترس سرمایه‌گذاران شد.

برخی دیگر از شاخص‌های مهم بازارهای آسیایی نیز افت کردند. شاخص هنگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۲ درصد کاهش یافت اما شاخص کاسپی کره‌جنوبی و شاخص کامپوزیت شانگهای در چین، اندکی رشد کردند.

در روزهای پیش‌رو، قرار است که داده‌های جدیدی از اقتصاد آمریکا منتشر شود. شرکت‌هایی مانند نت‌فلیکس و ایرلاین دیتا، میزان درآمد سه ماهه اول ۲۰۲۰ را منتشر خواهند کرد. سی‌ان‌ان‌بیزینس تحلیل می‌کند که با توجه به روشن شدن ابعاد جدیدی از خسارت‌های اقتصادی ویروس کرونا، معاملات روزهای آتی این هفته تحت تاثیر این گزارش‌ها قرار بگیرد.

  • منبع خبر : ایرنا