کارزار فشار حداکثری ترامپ به هیچ هدف خود نرسیده است
کارزار فشار حداکثری ترامپ به هیچ هدف خود نرسیده است

تحلیلگران سیاسی می‌گویند فشارها و تحریم‌های اعمالی آمریکا بر ایران نه تنها نتوانسته به اهداف اعلامی خود برسد، بلکه از دستیابی به اهدافی واقع‌بینانه و احتمالی آن نیز عاجز مانده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،  با نزدیک شدن به موعد انقضای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان […]

تحلیلگران سیاسی می‌گویند فشارها و تحریم‌های اعمالی آمریکا بر ایران نه تنها نتوانسته به اهداف اعلامی خود برسد، بلکه از دستیابی به اهدافی واقع‌بینانه و احتمالی آن نیز عاجز مانده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،  با نزدیک شدن به موعد انقضای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل (هجدم اکتبر – بیست‌وهفتم مهر) تلاش‌های آمریکا برای مجاب کردن اعضای شورای امنیت نیز شدت گرفته و این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که کارزار فشار حداکثری واشنگتن نتوانسته به هیچکدام از اهداف خود برسد.

«جارت بلانک» هماهنگ‌کننده وزارت خارجه دولت پیشین آمریکا در امور برجام می‌گوید: «مشکل اصلی با سیاست آمریکا در قبال ایران، اغراق مضحک مشکل ایران برای آمریکا است. نیازی نیست برای اینکه بگویید این [کشور] تهدید عادی برای ایالات متحده است، به انواع و اقسام سیاست های دردسرساز [علیه] ایران متوسل شوید. راهی که [ایران] به تهدیدی برای آمریکا تبدیل می‌شود، بیشتر از طریق اشتباهات خود ماست».

بلانک به همراه چند تحلیلگر و کارشناس سیاسی دیگر در نشست ویدئوکنفرانسی که اندیشکده « مؤسسه کشورداری مسئولانه کویینسی» در تاریخ چهارم ژوئن برگزار کرد، گفتند کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» نه به اهداف اعلامی خود رسیده و نه اهداف واقعی.

به نوشته پایگاه خبری این اندیشکده، وی درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی در شورای امنیت نیز گفت: «بازی با تحریم تسلیحاتی و [مکانیسم] بازگشت [تحریم‌ها]، فقط درباره تلاش برای نابود کردن پوسته باقیمانده از برجام است، تا دولت احتمالی [جو] بایدن در آینده را گرفتار کنند و بازگشت به برجام را برای آنها بیش از پیش دشوار سازند».

«فیلیپ گوردون» مشاور رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نیز در نشست اندیشکده «شورای روابط خارجی» توضیح داد: «شاهد مسیر اقدامات دولت ترامپ بوده‌ایم و اینکه آنها بر سر این ایده قمار کردند که اگر ایران را به اندازه کافی در تنگنا قرار دهید، آن را مجبور به تغییر [رفتار] می‌کنید، به میز مذاکره برمی‌گردد و با توافق هسته‌ای بهتر موافقت می‌کند، آن را از انجام فعالیت‌های شرورانه در منطقه باز می‌دارید یا حتی می‌توانید به اندازه کافی ناآرامی در ایران ایجاد کنید که نظام آن را تغییر دهد. اما هیچکدام از این اتفاقات رخ نداد».

گوردون با بیان اینکه هدف از توافق هسته‌ای ایران، ممانعت از ساخت سلاح اتمی بود توسط این کشور بود، مدعی شد که با خارج شدن ترامپ از برجام و در غیاب این توافق، ایران به دستیابی به این توانمندی نزدیک شده است.

وی همچنین اظهار داشت که ترامپ سیاستی را ایجاد کرده که خواسته‌هایش را ورای مشکل هسته‌ای ایران برده و فارغ از هر هدفی که برای آن ادعا می‌کند، در واقع به سمت تغییر حکومت ایران گرایش دارد.

«بری پوزِن» استاد علوم سیاسی دانشگاه «اِم‌آی‌تی» نیز درباره سنگ‌اندازی برخی دولت‌ها در مسیر بهبود روابط ایران و آمریکا، تحلیل کرد: «دو متحد آمریکا یعنی اسرائیل و عربستان سعودی، هر دو دوستانی در ایالات متحده دارند که بسیار هم مخالف عادی‌سازی روابط آمریکا و ایران هستند. آنها البته خواستار جنگ بین آمریکا و ایران نیستند، بلکه فقط به دنبال روابط بد هستند. زیرا روابط بد به معنی آن است که آمریکایی‌ها از آنها دفاع می‌کنند و آنها نیز به هر کاری که می‌خواهند می‌رسند».

ترامپ در سال ۲۰۱۸ علی‌رغم پایبندی ایران به مفاد برجام، به صورت یکجانبه از این توافق هسته‌ای خارج شد و از آن پس سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت به امید آنکه بتواند، تهران را وادار به موافقت با توافق مورد پسند آمریکا کند اما این سیاست نه تنها نتیجه‌بخش نبود بلکه ایران را وادار کرد که به دلیل عدم تعهد کشورهای اروپایی به برجام، از برخی تعهداتش ذیل این توافق هسته‌ای عقب‌نشینی کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس