یک رسانه چینی در گزارشی تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران علاوه بر ایجاد تاثیرات منفی جدی بر مقابله تهران با کرونا مانع از شکل‎گیری همکاری‎های جهانی برای پیشگیری و مهار کرونا در جهان می‎شود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، «کریس مورفی» سناتور ایالت کنتیکت در مجلس سنای آمریکا چندی پیش در […]

یک رسانه چینی در گزارشی تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران علاوه بر ایجاد تاثیرات منفی جدی بر مقابله تهران با کرونا مانع از شکل‎گیری همکاری‎های جهانی برای پیشگیری و مهار کرونا در جهان می‎شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، «کریس مورفی» سناتور ایالت کنتیکت در مجلس سنای آمریکا چندی پیش در توییتر نوشت: «تحریم‎های آمریکا مانع از ارسال محموله‎های پزشکی به ایران و در نتیجه جان باختن افراد بی‎گناه شده است.»

تلویزیون چین در گزارشی را اشاره به این گفته سناتور آمریکایی گفت: «این گفته به هیچ وجه غلوآمیز نیست؛ پس از شیوع کرونا در جهان، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا بارها اعلام کرد که تحریم‎های آمریکا علیه ایران لغو نخواهد شد و همین امر نیز وضعیت شیوع کرونا را در ایران وخیم‎تر کرد.»

۲۶ مارس پایگاه اینترنتی وزارت خزانه داری آمریکا نام ۱۵ شهروند و ۵ نهاد ایرانی را به فهرست تحریم های خود افزود. به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال در روز ۷ آوریل، آمریکا همچنین قصد دارد جلوی دریافت وام اضطراری ۵ میلیارد دلاری درخواستی ایران از صندوق بین‎المللی پول را نیز بگیرد. مضحک آنجاست که پمپئو روز ۸ آوریل گفت آمریکا مایل است به ایران کمک کند اما ایران پیشنهاد آمریکا را رد کرده است.
تلویزیون چین در ادامه گزارش خود اعلام کرد:‌ «در شرایطی که ایران در دوران مهم مبارزه با کروناست، آمریکا پیوسته فشار تحریم‎های یک‎جانبه خود علیه این کشور را افزایش می‎دهد و مثل کسی که سنگ بر سر فردی که در چاه افتاده باشد می‎زند، مدام بر مشکلات ایران اضافه می‎کند. این اقدامات آمریکا علاوه بر ایجاد تاثیرات منفی جدی بر مقابله ایران با کرونا مانع از شکل‎گیری همکاری‎های جهانی برای پیشگیری و مهار کرونا در جهان می‎شود.»

میشل باچلت، کمیساریای ارشد امور حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد که تحریم‌‏ها مانع از فعالیت گروه‎های پزشکی می‎شود و مردم سراسر جهان را به خطر می‎اندازد. چندی پیش، ۲۴ مقام سابق اروپایی و آمریکایی از جمله مادلین آلبرایت وزیر خارجه سابق آمریکا و هارلم بروندتلند مدیر کل سابق سازمان جهانی بهداشت با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که تحریم‎های شدید آمریکا علیه ایران بر تلاش نظام بهداشت و درمان این کشور برای مقابله با ویروس کرونا تاثیر منفی گذاشته و کاهش هدفمند تحریم‎ها نه تنها مطابق با اخلاق است بلکه به حفظ منافع امنیتی و سلامت مردم آمریکا، اروپا و مناطق دیگر جهان نیز کمک می‎کند.

اما پامپئو با نپذیرفتن این پیشنهاد خود را در دامی گرفتار کرده که به طور روزافزون موجب به آبرویی بیشتر آمریکا می‎شود.

دولت کنونی آمریکا از زمان خروج یکجانبه از برجام و اجرای شدیدترین تحریم‎های اقتصادی علیه ایران تا به حال، هرگز هیچ کمک انسان‎دوستانه‎ای به مردم بی‎گناه ایران ارائه نکرده است. در این دوران شیوع کرونا در جهان، پامپئو همچنان بر پایه حسابگری‎های سیاسی از کاهش تحریم‎ها سر باز می‎زند.

سایت روزنامه «وال استریت ژورنال» چندی پیش با انتشار مقاله ای خاطر نشان کرد که هم‌پیمان‎های آمریکا از جمله انگلستان، دولت آمریکا را به تسهیل تحریم‎های خود علیه ایران دعوت کرده‎اند اما به نظر می رسد که مایک پامپئو شیوع کرونا را فرصتی برای افزایش شدت تحریم‎هایی می‎داند که می‎تواند جان بسیاری از مردم بی‎گناه را به خطر بیاندازد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز نوشت که گروهی از سیاست‌بازان آمریکایی ویروس را برای خود یک «فرصت» می دانند و از آن به همراه تحریم به عنوان دو کوه بزرگ برای وادار کردن حکومت ایران به سازش و یا حتی سرنگونی آن یاد می‌‏کنند.

کرونا یک بلای بزرگ برای همه انسان‎هاست اما تحریم‎های استیلاجویانه آمریکا علیه بعضی کشورها این ویروس را برای آنان به یک بحران انسانی تبدیل کرده است.

تلویزیون چین در پایان گزارش خود گفت:‌ «پامپئو بارها اعلام کرده است که دولت آمریکا کمک‎هایی را برای مقابله با کرونا در اختیار مردم جهان قرار می‎دهد اما تاکنون نه تنها به هیچ یک از این وعده‎ها عمل نکرده بلکه بیشتر کردن پیوسته تحریم‎های کشورش باعث شده که مردم جهان بفهمند که این گروه از سیاستبازان آمریکا تنها در پی تخریب همکاری‎های جهانی برای پیشگیری و مهار شیوع کرونا و اجرای سیاست‎های استبدادی و ظالمانه خود هستند.»

  • منبع خبر : فارس