به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)و به نقل از جهان نیوز امیر حمزه نژاد: شورای شهر تهران در دومین انتخاب خود برای شهرداری تهران هم شکست خورد. «محمد علی افشانی» شهرداری که اصلاح طلبان تلاش زیادی کردند تا وی را در پست خود ابقا کنند، نیز بایستی ساختمان بهشت را ترک کند. نمایندگان اصلاح طلب […]

 به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)و به نقل از جهان نیوز امیر حمزه نژاد: شورای شهر تهران در دومین انتخاب خود برای شهرداری تهران هم شکست خورد. «محمد علی افشانی» شهرداری که اصلاح طلبان تلاش زیادی کردند تا وی را در پست خود ابقا کنند، نیز بایستی ساختمان بهشت را ترک کند. نمایندگان اصلاح طلب سعی کردند با پارتی بازی قانون را برای آقای شهردار تغییر دهند که این تلاششان هم به ثمر ننشست. حالا شورای شهر تهران طی یکسال اخیر دو شهردار تغییر داده که این کارنامه جالبی برای آن‌ها نیست.

حالا انتقادات از داخل جریان اصلاحات به عملکرد شورا بالا گرفته است.«محمود علیزاده طباطبایی» عضو شورای شهر اول تهران درباره عملکرد شورای پنجم می گوید: «افرادی باید در شورای شهر تهران حضور داشته باشند که به مدیریت شهری و چالش‌های پیش‌روی آن آگاهی داشته باشند. این در حالی است که اصلاح‌طلبان در انتخاب اعضای لیست انتخاباتی خود خاله‌بازی کردند و یک لیست کاملا سیاسی بستند. در نتیجه بحران‌های مدیریتی در شهر تهران نتیجه خاله‌بازی است. اصلاح‌طلبان بسیاری از چهره‌های متخصص و متعهد را تنها به دلیل اینکه سهمیه هیچ حزب و گروهی نبودند در لیست خود قرار ندادند و با سهمیه‌بندی سیاسی لیست انتخاباتی خود را بستند. در شرایط کنونی یک جمع صددرصد اصلاح‌طلب مدیریت شهر تهران را برعهده گرفته‌اند که با هم ناهمگن هستند.»

وکیل خانواده‌ هاشمی می‌افزاید: «در ماجرای انتخاب آقای افشانی به عنوان شهردار تهران دو جریان داخلی اصلاح‌طلب سر یکدیگر را کلاه گذاشتند. این در حالی بود که نام محسن هاشمی به عنوان شاخص‌ترین فرد برای شهرداری تهران اصلا در بین کاندیداها وجود نداشت. بنده به صراحت عنوان می‌کنم این است که بخش‌هایی از جریان اصلاحات از این مسئله هراس دارند که اگر محسن هاشمی شهردار تهران شود موفقیت های بزرگی به دست بیاورد.»

محسن هاشمی از زمان شورایی شهر پنجم به عنوان کاندیدای همیشگی شهرداری تهران مطرح بوده است اما اصلاح طلبان هر بار با بهانه ای سد راه وی می‌شوند.

فرزند ارشد هاشمی رفسنجانی درحالی از کاندیداتوری شهرداری تهران کنار گذاشته شد که بیشترین رای را در شهر تهران کسب کرد و با ۱،۷۵۶،۰۸۶ رای به عنوان نفر اول وارد شورای شهر پایتخت شد. از سوابق محسن هاشمی می‌توان به مدیریت ۱۳ ساله وی به عنوان ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران اشاره کرد. وی در گذشته در مشاغل گوناگونی مانند رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس بازرسی ویژه ریاست جمهوری و عضو هیئت مدیره سازمان صنایع دفاع اشتغال داشته‌است. هاشمی از مهرماه سال ۹۲  تا به امروز به عنوان معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شده است.

محسن هاشمی البته در دوره شورای شهر چهارم هم در رقابت با قالیباف مغلوب شد و نتوانست شهردار شود اما در شورای تماما اصلاح طلب هاشمی حتی نتوانسته به مرحله رقابت با دیگر کاندیداها برسد و اصلاح طلبان در مرحله اول وی را از جریان رقابت حذف کرده اند. حالا سئوال اینجاست که چطور هاشمی در دوره قبل گزینه اصلی رقابت اصلاح طلبان در مقابل قالیباف بود اما حالا اصلاح طلبان وی را در دو انتخابات کنار گذاشته اند؟

یکی از بهانه‌های این جریان درباره ممانعت از کاندیداتوری محسن هاشمی برای شهرداری تهران ورود «مهندس مهدی چمران» به جای او در شورای شهر تهران است. اینکه چقدر اصلاح طلبان از حضور یک اصولگرا در شورای تماما اصلاح طلب واهمه دارند، یک سوی جریان است اما بیشتر مطرح می شود که این جریان از شهردار شدن هاشمی هراس دارد.

اخیرا نیز «حسن مرعشی» از نزدیکان هاشمی و عضور شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره شهردار آینده تهران بیان کرده است:« وقتی حزب کارگزاران کاندیدایی ندارد، به دروغ نمی‌تواند اعلام کند که کاندیدا دارد چون همه کاندیداهای حزب کارگزاران عمدتاً بازنشسته هستند و فقط آقای محسن هاشمی که رئیس شوراست، بازنشسته نیست؛ برای انتخاب شهردار اعضای شورا باید قانع باشند؛ برای همین، اکثریت شورا باید با بیرون آمدن فردی از شورا موافق باشند.»

اما «محمد علی ابطحی» از فعالان اصلاح طلب مطرح می کند که شورای شهر تهران بایستی ازدرون خود یک نفر را انتخاب کند.» وی در این باره می نویسد: « حالا که شهردار باید عوض شود، شورای شهر تهران، یک نفر از داخل شورا را شهردار کند که در جریان مسایل این یکساله شهر تهران باشد. نباید شهردار تهران برای سومین بار از صفر شروع کند. اگر با نگاه حزبی به تهران نگاه نشود، محسن هاشمی طبیعی ترین شهردار تهران می تواند باشد.» با این اوصاف ابطحی نیز از نگاه حزبی وسیاسی که تا به امروز موجب شده اصلاح طلبان شورای شهر دو شهردار انتخاب کنند که هر دو آنها نتوانستند کاری در این پست مهم انجام دهند، گلایه می کند.

نگرانی درباره تکرار ناکامی ها در شورای شهر پنجم و تکرار شورای شهر اول در اصلاح طلبان هر روز بیشتر فزونی می یابد.

از همین روست که افرادی چون «آذر منصوری» به شورای شهری‌ها هشدار می دهند که تجربه شورای شهر اول را تکرار نکنند!

این فعال اصلاح طلب بیان می کند: «یک بارتجربه اولین دوره شورای شهر تهران را مرور کنید وببینید شورای پنجم وهر یک از شما درکدام نقطه حساس وتاریخی قرار گرفته اید. مبادکه آن تجربه تلخ دوباره تکرار شود. تک تک شما ۲۱نفر در مقابل امانتی که بر دوشتان گذاشته شده، مسئولید.»

اگر فرضیه دوم یعنی واهمه اصلاح طلبان از شهردار شدن را کنار بگذاریم و فرضیه اول یعنی نگرانی این جریان از ورود یک گزینه اصولگرا به شورای شهر را قبول کنیم بازهم شاهد سیاسی بازی اصلاح طلبان و کنار گذاشتن اولویت های هستیم. بسیاری بیان می کنند که این نگاه سبب شکست اصلاح طلبان در انتخاب دو شهردار شده است و به نظر می رسد با این روند شکست های فاحش دیگری برای این جریان در پیش است. اما بازهم اصلاح طلبان نگران وجهه خود به طور کاملا سیاسی هستند و نشان داده‌اند که بیشتر به خود فکر می کنند تا بحران مدیریت در شهر تهران و مشکلات شهروندان.

 

منبع:جهان نیوز