با گران شدن مواد اولیه فرش دستباف طی سال گذشته  و واردات پشم و ابریشم از ازبکستان و استرالیا وضعیت تولید این محصول هنری ایرانی نیز تا حدودی با چالش مواجه شد اما  با ساماندهی بازار مواد اولیه از سوی مرکز ملی فرش ایران هم اکنون بیش از ۸۰ درصد فرش های دست باف به […]

با گران شدن مواد اولیه فرش دستباف طی سال گذشته  و واردات پشم و ابریشم از ازبکستان و استرالیا وضعیت تولید این محصول هنری ایرانی نیز تا حدودی با چالش مواجه شد اما  با ساماندهی بازار مواد اولیه از سوی مرکز ملی فرش ایران هم اکنون بیش از ۸۰ درصد فرش های دست باف به خارج از کشور صادر می شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) فرشته دست‌پاک رییس مرکز ملی فرش ایران صبح امروز در یک نشست خبری که بمناسبت بیست و هشنمین نمایشگاه فرش دستباف ایران برگزار شد با اعلام مطلب بالا گفت: از میزان ۸۰ درصد تولید فرش دستباف ایرانی که به خارج از کشور صادر می شود حدود ۲۹ درصد به آمریکا بوده که با تحریم های اخیر این کشور این میزان به صفر رسیده اما بازار این محصول هنری ایرانی در کشورهایی مانند آلمان همچنان گرم است وانبارهای بزرگ و اتحادیه فرش ایران در شهر هامبورگ کماکان فعالیت دارند.

وی با تاکید بر این که مرکز ملی فرش ایران تلاش می کند بازارهای دیگری را  جایگزین آمریکا کند گفت: صادرکنندگان فرش دستباف کشور به دنبال آن هستند که کشورهای دیگری را جایگزین آمریکا کنند ولی متاسفانه بعد از تحریم‌ها صادرات فرش ما از گمرک کاهش یافت.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که هم اکنون تولید فرش دستباف ایرانی چقدر است اظهار کرد:در حال حاضر تولید فرش دستباف ایران به ۳٫۵ میلیون متر مربع در سال رسیده و با همکاری اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت، به دنبال اعزام هیئت‌های تجاری به کشورهای هدف هستیم تا بازارهای فرش دستباف ایرانی را گسترش دهیم..

وی در خصوص بیمه بافندگان فرش دستباف نیز گفت: سال گذشته با هماهنگی مجلس بودجه‌ای معادل سه برابر بودجه سال قبل برای بیمه تامین اجتماعی تخصیص یافت ولی در شرایط اقتصادی کشور و کاهش صادرات نفت، امیدواریم در ۶ ماه دوم سال رقم بهتری در این بخش تامین شود. البته بیمه عشایر روستایی به عنوان یک جایگزین بیمه است که با اضافه شدن بیمه سلامت، موضوع بیمه درمانی هم حل و فصل خواهد شد.

دست‌پاک در خصوص برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: روز نخست این نمایشگاه که از سوم شهریور لغایت نهم شهریور ماه خواهد بود با نام فرش دستباف و رونق تولید کار خود را با ۸۵۰ غرفه آغاز خواهد کرد. روز نخست با سخنرانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و نماینده بخش خصوصی و حضور رییس جمهور یا معاونین وی همراه بوده و ضمن آن از دو سامانه جامع آماری فرش دستبافت و سامانه وب و دکوراسیون، رونمایی خواهد شد.

ریس مرکز ملی فرش ایران افزود: روز دوم با عنوان فرش دستباف آینده و صلح جهانی، روز سوم با عنوان فرش دستباف و هویت تاریخی نامگذاری شده‌اند. روز چهارم نمایشگاه با عنوان فرش دستباف هنر زنان سرزمین مادری و روز پنجم با عنوان فرش دستباف و تجارت جهانی و روز ششم با عنوان فرش دستباف توسعه پایدار و در نهایت روز هفتم با عنوان فرش دستباف نگاره‌ای از بهشت، نامگذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا از فعالانی که برای بازاریابی و فروش فرش دستباف از روش‌های نوین کسب و کار و استارت‌آپ‌ها استفاده می‌کنند، حمایت ویژه‌ای داشته باشیم. البته از سال گذشته از صاحبان ایده‌های خلاقانه دعوت شده تا طرح‌ها و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارند تا علاوه بر بهبود فرآیند تولید فرش، از این پتانسیل در افزایش بازارهای فرش استفاده کنیم.

دست پاک در مورد حمایت از تولید مواد اولیه تولید فرش نیز گفت: هم اکنون بدنبال ساماندهی ابریشم و پشم برای تهیه و تولید فرش دستباف ایران هستیم  و آمادگی زیادی برای تولید مواد اولیه داریم که حتی المقدور نیازما به واردات این مواد از خارج از کشور کمتر شود.