پس از اتفاقات دوشنبه شب در مشهد و قم، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که ماهیت گردانندگان اصلی این هتک حرمت ها را آشکار کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)ساعاتی پس از آن که برخی افراد متحجر به صورت همزمان با هتک حرمت حریم مطهر رضوی و حرم حضرت فاطمه معصومه سلام […]

پس از اتفاقات دوشنبه شب در مشهد و قم، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که ماهیت گردانندگان اصلی این هتک حرمت ها را آشکار کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)ساعاتی پس از آن که برخی افراد متحجر به صورت همزمان با هتک حرمت حریم مطهر رضوی و حرم حضرت فاطمه معصومه سلام ا… علیها در قم، اقدام به حمله به گیت های این حرمین شریفین و شکست آن و حتی شکستن یکی از درهای ورودی حرم حضرت معصومه (س) کردند، انتشار برخی فیلم ها و خبرها درباره گردانندگان این اقدامات، حاکی از ارتباط آن ها با گروه های افراطی از جمله پیروان شیعیان انگلیسی است. در این باره فارس، گزارش داد «یکی از این لیدرها برادر مسئول دفتر سیدصادق شیرازی است.»

برپایه گزارش خراسان،  اقدامات هتاکانه این عده محدود البته بلافاصله در شبکه های فارسی زبان معاند از جمله بی بی سی فارسی و شبکه سعودی اینترنشنال که در لندن مستقر هستند بازتاب گسترده ای داشت.رفتارهای مشکوک و موهن این گروه های افراطی و شناخته شده، پیش از این نیز در این رسانه ها بازتاب گسترده ای داشته و موجب وهن شعائر دینی شده است.  اقدامات  این گروه   هتک حرمت حرم های مطهر فرزندان موسی بن جعفر (ع) در مشهد و قم پس از آن انجام شد که تولیت آستان های مقدس این حرم ها و نیز حرم حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری، طی بیانیه ای اعلام کردند که دلیل شیوع ویروس کرونا محدودیت موقت ورود به این حرم ها اعمال می شود:«با ورود و شیوع بیماری کرونا و توصیه‌های مقامات بهداشتی در مخاطرات جدی تجمعات، مدتی است که کلیه‌ اجتماعات و برنامه‌های گروهی عتبات مقدسه به حال تعلیق درآمده است و اکنون با گسترش و مخاطرات جدی‌تر کرونا در سطح کشور و جهان، با قلبی شکسته و دلی پردرد، تصمیم سخت ایجاد محدودیت موقت انجام گرفت و لذا با حزن و اندوه فراوان عذرخواهی خود را به پیشگاه اهل بیت (ع) در عدم امکان ارائه خدمات به زائران عزیز حرم‌های مطهر ابراز می‌داریم».

بیایید این جا را به آتش بکشیم!
پس از اعمال این محدودیت ها، با وجود توصیه اکید و صریح رهبر معظم انقلاب به لازم الاجرا بودن تدابیر ستاد مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت و توصیه اکید مراجع عظام و علمای اعلام به اهمیت توجه به توصیه های بهداشتی، ابتدا در قم عده ای با تجمع مقابل حرم حضرت معصومه (س) شروع به شعار دادن علیه این تصمیم و نیز خدام حرم کردند و سپس با حمله به سمت یکی از درهای حرم، اقدام به لگد زدن به در این حریم متبرک کرده و بخشی از در را شکستند. در یکی از فیلم هایی که از قم منتشر شده، فردی که با تلفن گفت و گو می کند درحالی که خود را ناراحت نشان می دهد، می گوید: «…بیایید این جا را به آتش بکشیم»! با این حال دقایقی بعد، اقشار مختلف مردم قم خواستار برخورد با این افراد شدند.در این باره حجت الاسلام والمسلمین حسن غریب دادستان قم از بازداشت ۱۱ نفر خبرداد.

فیلمی که پشت پرده تحرکات مشهد را نشان داد
اما یکی از اتفاقات قابل توجه در این باره انتشار فیلمی بود که پشت پرده اتفاقات و صحنه گردانان مشهد را عیان کرد. در این فیلم فردی که در میان معترضان سخن می گوید، ادعا می کند که کسانی که این جا هستند «دار و دسته اون شیعه انگلیسی و سید صادق شیرازی و امثالهم نیستند». ناگهان تعداد زیادی از افرادی که در این جمع هستند شروع به شعار دادن و از این جمله ابراز انزجار می کنند و صدای یکی از افراد حاضر شنیده می شود که می گوید: « خیلی خوب جلو می رفت ولی خراب کرد»! حتی برخی حضار خواستار عذرخواهی آن فرد می شوند. موضوعی که به خوبی نشان دهنده ماهیت  این افراد است. یکی از کاربران توئیتر با انتشار این فیلم نوشت: «فیلم کامل تر اتفاقات حرم امام رضا(ع)؛ فقط اونجاش که طرف میگه ما طرفدار سیدصادق شیرازی نیستیم و مستمعین میگن حرمت آقا (سید صادق شیرازی) رو نگه دار!!»  در همین زمینه فارس از روشن شدن ابعادی از این تجمعات خبرداد و نوشت: «پیگیری‌ها از منابع آگاه، حاکی از آن است که یکی از لیدرهای تجمع شب گذشته برادر مسئول دفتر سید صادق شیرازی (سرکرده یک جریان انحرافی) است.» این گزارش افزوده است: «در همین خصوص برخی منابع آگاه، اطلاعات جالبی در اختیار فارس قرار دادند که نشان می‌دهد این افراد بعد از بازداشت در اعترافاتشان اظهار کرده‌اند: «پیش از اقدام به لیس زدن پنجره‌ها، آن را با پَد الکلی تمیز کرده‌اند»». این اتفاقات که قلوب همه دوستداران اهل بیت (ع) در اقصی نقاط جهان را جریحه دار کرد در فضای مجازی هم واکنش های گسترده ای داشت و کاربران در توئیتر هشتگ «شیعه انگلیسی» را داغ کردند.

  • منبع خبر : جهانیوز