مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری در دیدار با روسا و شیوخ قبایل سوریه گفت: ایجاد منطقه حائل به معنای تجزیه عملی سوریه است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل صبح امروز (شنبه) در دیدار با هیئتی از روسا و شیوخ قبایل و عشایر سوریه با […]

مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری در دیدار با روسا و شیوخ قبایل سوریه گفت: ایجاد منطقه حائل به معنای تجزیه عملی سوریه است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل صبح امروز (شنبه) در دیدار با هیئتی از روسا و شیوخ قبایل و عشایر سوریه با اشاره به اینکه شما استوانه‌های مقاومت در سوریه هستید اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه دخالت خارجی در کشورهای منطقه است و در برابر ظلم، توطئه‌ها، تجاوز و نقشه‌های شوم دشمنان برای تضعیف و تجزیه کشورهای منطقه در کنار یکدیگر ایستادگی و مقاومت خواهد کرد.

وی در این دیدار که با حضور عدنان محمود سفیر سوریه در ایران برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات، به مواضع نابخردانه رئیس‌جمهور آمریکا اشاره و ادامه داد: اینکه رئیس جمهور آمریکا به صراحت اعلام می‌کند، به دلیل استفاده از نفت در سوریه حضور داریم اقدامی نامشروع، دزدی آشکار و در تضاد با قوانین بین المللی است و اموال هر کشور به همان ملت تعلق دارد. این مواضع نشاندهنده توطئه چینی و اقدامات شوم دشمنان برای کشورهای اسلامی منطقه است و باید در برابر این تجاوزات آشکار و سرقت اموال ملت مظلوم منطقه ایستادگی کرد.

مشاور رهبری در امور بین‌الملل به موضوع ایجاد منطقه حائل در سوریه هم اشاره و تصریح کرد: ما مخالف ایجاد منطقه حائل به وسیله بیگانگان و دخالت خارجی در سوریه یا هر نقطه‌ای از منطقه هستیم، چرا که به معنای تغییر بخشی از منطقه و جدا کردن کشورها و سپردن اداره آن به بیگانگان است.

ولایتی افزود: این موضوع بی تردید در تضاد با منافع سوریه قرار دارد و معارضان جدی و ریشه‌ای حکومت و مردم سوریه در منطقه حائل قرار گرفته و از آنها حمایت می‌شود، در حالی که آنان جنایت‌های زیادی در سوریه مرتکب شدند. چگونه ممکن است برایشان امنیت ایجاد کنیم و منطقه‌ای از سوریه را به آنها بدهیم که این اقدام به معنای تجزیه عملی سوریه خواهد بود.

وی گفت: اگر تغییری در قانون اساسی سوریه باید انجام شود فقط توسط مردم سوریه و بدون دخالت هیچ کشور و مردم دیگری است و اطمینان داریم ملت و دولت سوریه به زودی ادلب را آزاد خواهند کرد و به شرق فرات دست خواهند یافت.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری اضافه کرد: این منطقه به ملت سوریه تعلق دارد و بیش از ۹ سال هرگونه ظلم و جنایت را به مردم این کشور تحمیل کردند. اگر مردم منطقه در برابر این ظلم سکوت کنند، این جنایت‌ها روزی بر علیه خود آنان نیز انجام می‌شود، چرا که این توطئه و نقشه شوم دشمنان برای منطقه و کشورهای اسلامی است.

ولایتی با اشاره به دلایل اساسی ارتباط و اشتراکات راهبردی و استراتژیکی ایران و سوریه همچون اسلام، ضرورت آزادی سرزمین‌های اشغالی فلسطین، تعلق به یک منطقه و … بیان کرد: سرنوشت ما اقتضا می‌کند که اگر کشوری در منطقه مورد تعرض و دست اندازی و غارت قرار گرفت، نباید سکوت کرد و با همکاری و همراهی یکدیگر باید در برابر ظالم ایستادگی کرد.

در ادامه این دیدار نیز روسا و شیوخ قبایل با ابراز خرسندی از دیدار با مشاور مقام معظم رهبری و تشکر از رهبر معظم انقلاب، مردم و دولت ایران در حمایت از ملت مظلوم سوریه و منطقه، در خصوص موضوعات منطقه‌ای، مسایل سوریه و … مطالبی را ارائه کردند.

  • منبع خبر : مهر