بعد از پیشنهاد لایحه امنیت ملی در هنگ‌کنگ از سوی پکن، شهر هنگ‌کنگ امروز شاهد ناآرامی‌هایی در اعتراض به این لایحه بود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، امروز (یکشنبه)، در پی لایحه امنیت ملی پیشنهادی در هنگ‌کنگ از سوی پکن، هنگ‌کنگ شاهد ناآرامی بود. به نوشته وبگاه خبری […]

بعد از پیشنهاد لایحه امنیت ملی در هنگ‌کنگ از سوی پکن، شهر هنگ‌کنگ امروز شاهد ناآرامی‌هایی در اعتراض به این لایحه بود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، امروز (یکشنبه)، در پی لایحه امنیت ملی پیشنهادی در هنگ‌کنگ از سوی پکن، هنگ‌کنگ شاهد ناآرامی بود.

به نوشته وبگاه خبری الجزیره، امروز، یکشنبه، هزاران نفر از مردم هنگ‌کنگ به خیابان‌ها ریختند تا به لایحه امنیت ملی پیشنهادی که از سوی پکن مطرح شده، اعتراض کنند.

بر اساس گزارش این وبگاه خبری، تصاویری از این اعتراضات در شبکه‌های مجازی منتشر شده‌اند که نشان می‌دهند هزاران نفر از مردم شهر هنگ‌کنگ در نزدیک خلیج کازوی تجمع کرده‌اند و فریاد می‌زنند «پنج مطالبه، نه یکی کمتر».

به نوشته الجزیره، این شعار به خواسته‌های مردم هنگ‌کنگ از حکومتشان از جمله خشونت‌های مشاهده شده پلیس علیه معترضان اشاره دارد.

حدود ۲۰۰ شخصیت سیاسی لایحه امنیت ملی چین در مورد هنگ‌کنگ را محکوم کرده‌اند و آن را «حمله گسترده» بر استقلال این کشور دانسته‌اند.

روز گذشته (شنبه) نیز سفارت چین در کانادا مخالفن پکن با مداخله‌گری بریتانیا، کانادا و استرالیا در خصوص لایحه امنیت ملی پیشنهادی در هنگ کنگ را اعلام کرد. این سفارت‌خانه تأکید کرد، چین این حق را دارد که قوانین مربوط به امنیت ملی خود را برای مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ‌کنگ تقویت کند. تصمیم کنگره ملی هنگ‌کنگ اقدامی ضروری در راستای حفظ حاکمیت ملی و اتحاد منطقه‌ای و تحکیم بنیان سیاست «یک کشور، دو نظام» است.

وی همچنین افزود: «این اقدام مطابق با قانون اساسی منطقه ویژه هنگ‌کنگ است و هدف آن تقویت چارچوب قانونی لازم و سازوکارهای اجزای قانون جهت محافظت از امنیت ملی است.»

این سخنگو در ادامه گفت، هنگ‌کنگ بخش جدایی‌ناپذیر جمهوری خلق چین است و کنگره آن بالاترین قدرت را در این منطقه دارد. پکن اجازه هیچ مداخله خارجی در این زمینه را نخواهد داد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس