وزیر نفت گفت: در بودجه سال ۹۹، دولت هیچ گونه پیشنهادی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نداده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) « بیژن نامدار زنگنه » سه شنبه شب درگفت وگوی زنده تلویزیونی اعلام کرد: این نشان می دهد که دولت برای افزایش قیمت حامل های انرژی برنامه […]

وزیر نفت گفت: در بودجه سال ۹۹، دولت هیچ گونه پیشنهادی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نداده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) « بیژن نامدار زنگنه » سه شنبه شب درگفت وگوی زنده تلویزیونی اعلام کرد: این نشان می دهد که دولت برای افزایش قیمت حامل های انرژی برنامه ای ندارد.

وی با اشاره به افزایش مصرف گاز خانگی و تجاری درکشور گفت: امسال مصرف خانگی و تجاری گاز در کشور به بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت در حالی که این بالاترین میزان مصرف گاز در کشور است، هرچند که در چند روز اخیر به علت گرم شده هوا، میزان مصرف گاز کمی کاهش یافته است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر بدهی عراق بابت صادرات گاز، گفت: میزان بدهی عراق به ایران بابت صادرات گاز به ۲ میلیارد دلار رسیده است و امیدواریم دولت عراق اقدامات لازم را برای پرداخت این بدهی به عمل آورد.

زنگنه در ادامه با اشاره به مزیت های اجرای آیین نامه اجرایی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، گفت: خوشبختانه نوسازی ناوگان جاده ای و کامیونها، پرداخت منابع مالی به مترو، پرداخت به راه آهن و اجرای عملیات گاز رسانی به روستاها همه در قالب اجرای ماده ۱۲ در حال انجام است.

شایان ذکر است که همه دستگاه‌های موضوع ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که در این آیین نامه به اختصار ” قانون” نامیده می شود، می‌توانند به منظور صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌ها و کاهش هدر رفت، تلفات و هزینه‌ها، افزایش تولید کالاها و خدمات و سایر موارد مذکور در ماده (۱۲) قانون که منجر به افزایش درآمد یا کاهش هزینه گردد، در زمینه وظایف مصوب خود قراردادهای لازم را در چار چوب قوانین و مقررات با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی با اولویت بخش خصوصی یا تعاونی منعقد نموده و ترتیبی اتخاذ نمایند که سرمایه‌گذاری یا اقدام صورت گرفته مطابق بند (۲) ماده (۱۲) قانون، صرفاً‌ از محل درآمد اضافی و یا صرفه‌جویی ایجاد شده بازپرداخت شود.

وزیر نفت بیان کرد: همچنین بنا به پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی و بهبود هوای شهرها و کاهش میزان آلودگی هوای کلانشهرها، به استناد ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، مصوب شده  که برای تبدیل خودروهای عمومی بنزین‌ سوز به سی‌ان‌جی ‌سوز، بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو حمل ونقل عمومی مسافربر شخصی، گاز سوز شوند.

وی اظهارداشت: در این راستا تولید ۷۰۰ هزار مخزن با رعایت استانداردهای مورد نیاز در دستور کار قرار گرفته تا ناوگان حمل ونقل عمومی با مراجعه به کارگاه ها، بدون پرداخت هزینه ای نسبت به گاز سوز کردن خودروهای خود اقدام کنند.

زنگنه یادآورشد: گاز سوز کردن خودروهای شخصی نیز با نرخ سود تسهیلات بانکی ۴ درصدی از برنامه های مهم  دولت است تا با اجرایی شدن این مساله شاهد کاهش مصرف بنزین در کشور باشیم.

وی خاطر نشان کرد: برای نخستین بار در کشور گاز سوز کردن موتورسیکلت ها نیز در دستور کار قرار گرفته و ما به دنبال این هستیم که مخازن کوچکی برای موتورسیکلت ها تولید شود تا با نصب آن برای موتورها نحوه سوختگیری آنها نیز تسهیل شود تا مردم برای گاز سوز کردن موتورسیکلت های خود انگیزه بیشتری داشته باشند.

وزیر نفت افزود: در این صورت دارندگان موتورسیکلت ها به جای اینکه به ازای هر لیتر مصرف بنزین ۳ هزار تومان پرداخت کنند، مبلغی بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان برای هر لیتر گاز پرداخت خواهند کرد.

زنگنه در ادامه بر مدیریت بهینه مصرف گازوییل در کشور تاکید کرد و گفت: در صورتی که بر مصرف گازوییل در کشور مدیریت مناسبی داشته باشیم میزان قاچاق این حامل انرژی کمتر خواهد شد، زیرا بالاترین قاچاق حامل های انرژی در کشور به گازوییل اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه قاچاق بنزین در کشور بسیار کم است، گفت: قاچاق بنزین بسیار خطرناک است، لذا عمده قاچاق ما در کشور به گازوییل اختصاص دارد و نصب دستگاه جی پی اس بر روی تمام ناوگان حمل ونقل عمومی و اختصاص سوخت بر اساس پیمایش، مصرف گازوییل را در کشور بسیار کاهش خواهد داد.

وزیر نفت اظهارداشت: هم اکنون میزان گازوییل تخصیصی به ناوگان بر اساس بارنامه است در حالی که اگر گازوییل را بر اساس پیمایش و هر کیلومتر حرکت تحویل انها دهیم مصرف سوخت گازوییل در کشور کاهش و قاچاق آن نیز به کشورهای همسایه کمتر می شود، هرچند که ما جلوی قاچاق گازوییل را باید در مقصد بگیرم.

وی با اشاره به مزیت های اجرای طرح پترو پالایشی تصریح کرد: در اجرای این طرح باید نفت را به جای صادرات به شکل خام، در پتروپالایشگاه‌های داخلی تبدیل به فرآورده کنیم و فرآورده‌های پتروپالایشی صادر کنیم و طبق آیین نامه مربوطه قرار است متقاضیان تا ۱۷ اسفندماه تا آخر اردیبهشت ماه سال ۹۹ پیشنهادهای خود ارائه دهند.

زنگنه افزود: در راستای اجرای طرح پترو پالایش و پس از بررسی پیشنهادات در طی ۶۰ روز، قرار است منابع مالی سرمایه گذاران از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شود.

وزیر نفت گفت: در مورد صادرات هیچ عددی رو نمی گویم.

زنگنه تاکید کرد: من همیشه گفتم در مورد صادرات هیچ عددی رو نمی گویم نه اینکه مردم نامحرم باشند در شرایط جنگی گفتن آن اشتباه است.

  • منبع خبر : ایرنا