واگذاری ۱۵۰ هزار پورت فیبر نوری در سال آینده
واگذاری ۱۵۰ هزار پورت فیبر نوری در سال آینده

حوزه ارتباطات و انرژی شکل دهنده اصلی زیر ساخت های رشد اقتصادی جوامع و کشور ها هستند و در ایران نیز این مهم به شکلی اساسی در دستور کار شرکت مخابرات منطقه تهران قرار گرفته تا تبادل اطلاعات با سرعت و تسهیل بیشتری برای شهروندان و سازمان ها امکان پذیر شود و بر همین اساس […]

حوزه ارتباطات و انرژی شکل دهنده اصلی زیر ساخت های رشد اقتصادی جوامع و کشور ها هستند و در ایران نیز این مهم به شکلی اساسی در دستور کار شرکت مخابرات منطقه تهران قرار گرفته تا تبادل اطلاعات با سرعت و تسهیل بیشتری برای شهروندان و سازمان ها امکان پذیر شود و بر همین اساس هم هست که در حال حاضر  افزون بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار پورت دیتا فعال است  که یک میلیون و ۲۰۰هزار خط مربوط به حوزه ADSL و ۷۰ هزارخط مربوط به VDSLو همچنین یک هزار پورت فیبرنوری در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ملک جعفریان مدیر شرکت مخابرات استان تهران پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با بیان مطلب فوق گفت:در برنامه داریم که برای سال آینده ۱۵۰ هزار پورت فیبر نوری را در اختیار تهرانی ها قرار دهیم.

وی افزود:تا زمان حاضر ۱۲۲ هزار پورت فیبر نوری به یوزرها تحویل شده که این پورت ها همچنان فعال هستند.

مدیر مخابرات تهران  همچنین گفـت:تامین زیر ساخت های شهری به عهده شرکت مخابرات ایران است  و این در حالیست که در مقاطع گذشته واگذاری خطوط تلفن در اولویت کاری این شرکت بود و اینک زیر ساخت های تبادل اطلاعات برای شهروندان جزو فعالیت های اصلی این شرکت است.

این مقام مسئول همچنین اظهار کرد: اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل، مبین نت، زیتل و امثالهم بر پایه بستر سازی های مخابرات به طریق فیبر نوری کار می کنند.ش

جعفریان ادامه داد: بر اساس تفاهم‌نامه شرکت مخابرات ایران، تلوبیون بر روی شبکه مخابراتی رایگان است و این مسئله از زیرساخت هایی است که مخابرات در اختیار اقتصاد و صنعت قرار داده است و افراد و شرکت ها می توانند از آن استفاده کنند.

ملک جعفریان با بیان اینکه  در مراکز مخابراتی از ۸۰۰هزار سیم مسی که متعلق به مجموعه مخابرات تهران است استفاده می‌شود تصریح کرد:افزون بر این آنها از خطوط  سیمی  و برق و پاور این شرکت  نیز استفاده می‌کنند.

مدیر مخابرات منطقه تهران، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۲ افتتاح پروژه را انجام داده ایم و در روز ۲۵ بهمن ماه سال جاری در شهرک اکباتان، فیبرکشی ۳۸ هزار واحد مسکونی انجام شد و اکنون حداقل سرعت ما ۳۰۰ مگ است و برای افزایش آن باید CORE خود را ارتقا دهیم و این در حالیست که سرعت سرویس تلوبیون به خوبی  دارد پشتیبانی می شود.

وی عنوان کرد: هزینه فیبرکشی تا درب منزل بر عهده مخابرات و از درون ساختمان تا درب واحد بر عهده مشتری است، که فیبرکشی ۸۰۰تا یک میلیون تومان و مودم نیز دو تا دو و نیم میلیون هزینه بر خواهد بود؛ به عبارت دیگر در مجموع هزینه اتصال به شبکه فیبر حدود سه و نیم میلیون تومان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران در ادامه با اشاره به خرابی های زیرساختی تصریح کرد: معمولا خرابی‌ها در سطح جهانی هم رخ می‌دهد اما در کشور شاید یک الی دو درصد اعلام خرابی کنند که ۷۰ درصد خرابی‌ها هم از سوی خود مشتریان است.

جعفریان در ادامه گفت:بر پایه آخرین داده های اطلاعاتی و تحقیقات انجام شده ترافیک حوزه ویدیو تا سال ۲۰۳۲ به ۸۷ درصد فشردگی اینترنت جهانی خواهد رسید  و طبعا کشور ما هم متاثر از همین مسئله خواهد شد.

وی به فناوری های قدیمی شبکه های مسی اشاره کرد و گفت با تغییر قیمت های بسیار زیاد فلز مس توانایی ایجاد خطوط سیمی بسیار هزینه بر خواهد بود و رجوع به فیبر نوری به رغم گران تمام شدن آن یک ضرورت تلقی می شود.