سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به تهدیدات ترامپ، گفت: کوچک‌ترین اقدام و تعرضی به منافع و آب‌های سرزمینی ایران داشته باشند، سیلی بسیار محکمی خواهند خورد؛ حتی از سیلی عین الاسد نیز محکم‌تر. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری، […]

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به تهدیدات ترامپ، گفت: کوچک‌ترین اقدام و تعرضی به منافع و آب‌های سرزمینی ایران داشته باشند، سیلی بسیار محکمی خواهند خورد؛ حتی از سیلی عین الاسد نیز محکم‌تر.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری، اظهارداشت: نیروهای مسلح همزمان با ورود ویروس کرونا و البته پیش از تشکیل قرارگاه امام رضا (ع) قرارگاهی را برای مبارزه با ویروس کرونا و کمک به بخش درمان تشکیل داد و بعد از آن با تشکیل قرارگاه امام رضا با تمام ظرفیت و کاملاً هماهنگ با وزارت بهداشت به مقابله با کرونا پرداخت. تمام تجهیزات ما کاملاً آماده است و تا زمانی که ستاد ملی مبارزه با کرونا از ما بخواهد ما در خدمت آنها هستیم. در مجموع نیروهای مسلح ۵۸ بیمارستان دارند که از این تعداد ۵۴ بیمارستان را به بخش مبارزه با کرونا تخصیص داد و حدود ۴۲۰۰ تخته نیز به این امر اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه ۱۳ بیمارستان سیار تخصصی برپا شد که خوشبختانه به هیچکدام از این تجهیزات نیاز پیدا نکردیم، گفت: همچنین نقاهتگاه هایی در بخش‌ها و مناطق مختلف برپا شد که خوشبختانه بخش کمی از آنها تا این زمان مورد استفاده قرار گرفت و شرایط کشور به شکلی نشد که بخواهیم از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ما ۷۰ درصد تخت‌ها بیمارستان‌ها را به بیماران کرونا تخصیص دادیم، خوشبختانه میانگین بهبود یافتگان بیماران کرونایی بستری شده در مراکز درمانی نیروهای مسلح بیشتر از میانگین بیماران درمان شده در سایر بیمارستانها است. خوشبختانه ما توانستیم به خوبی در این زمینه عمل کنیم و در کنار آن به بخش درمانی کشور نیز کمک کردیم.

شکارچی گفت: تحقیقات نیروهای مسلح علاوه بر اینکه باید آمادگی برای دفاع از کشور داشته باشند، باید به بخش درمان نیز کمک می‌کردند و حضور ما در عرصه مقابله با کرونا هیچ خللی در انجام مأموریت‌های مان نداشته است و خوشبختانه در حوزه سرباز تاکنون هیچ تلفاتی نداشته ایم و در کل ۵۴ سرباز به ویروس کرونا مبتلا شدند که خوشبختانه تمام آنها بهبود یافتند و تعداد کمی از بازنشستگان نیروهای مسلح که مشکلات ریوی داشتند بر اثر بیماری فوت کردند.

وی ادامه داد: بخشی از کادر نیروهای مسلح که بیماری‌های زمینه‌ای داشتند، متأسفانه به کرونا مبتلا شدند که آنها نیز در حال طی کردن مسیر درمانی خود هستند. نیروهای مسلح در کنار خدمات درمانی که بخشی از آن را گفتیم به دنبال تولید تجهیزات و تحقیقات هستند و همچنین به سایر دستگاه‌ها نیز کمک کردند و خوشبختانه تمام این موارد را همزمان پیش بردند. تولید کیت تشخیص کرونا در وزارت دفاع کمتر از ۱۰ روز صورت گرفت؛ امروز هفته‌ای ۱۰ هزار کیت تشخیص کرونا در وزارت دفاع تولید می‌شود.

نسبت به کشورهایی که مدعی پیشرفته بودن هستند، عملکرد خوبی داشتیم

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح افزود: ۳۷۰۰۰ کیلومتر مربع عملیات ضدعفونی و گندزدایی توسط نیروهای مسلح صورت گرفت که این امر در نوع خود بی نظیر است. ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و به خصوص بسیج به میدان آمدند و این کار عظیم را انجام دادند؛ یکی از عواملی که موجب پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور شد همین عمل ضد عفونی کردن مکان‌های عمومی بود که بخشی از آن توسط نیروهای نظامی صورت گرفت. این کارها همه با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بود.

وی با اشاره به مسائلی که در رسانه‌های بیگانه در خصوص اقدامات ضدعفونی‌کننده نیروهای مسلح مطرح کرده بودند، گفت: آنها به دنبال این بودند که آسیب دیدن برخی عابر بانک‌ها را به عنوان یک نقطه سیاه و نقطه ضعف نشان بدهند اما اینها هیچ گونه نقطه ضعفی نیست و طبیعی است که این اتفاقات رخ بدهد. ۴۷۲۰ کارگاه تولیدی برای تولید اقلام ضد عفونی کننده در نیروهای مسلح تشکیل شده است و روزانه ۵۰ هزار ماسک n۹۵ توسط سپاه تولید می‌شود. همچنین روزانه ۲۰ هزار ماسک نانو توسط وزارت دفاع تولید می‌شود و ۴۴ میلیون ماسک، ۲۰۰ دستگاه کمک تنفسی، ۲۲ هزار لباس محافظ تولید شده است. نیروهای مسلح توانسته اند بخشی از نیازهای مورد نیاز کشور را تولید کنند.

سردار شکارچی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مقابله با شایعه پراکنان در فضای مجازی، گفت: نیروی انتظامی بسیج و سپاه تاکنون اقدامات فراوانی را در مقابله با احتکار مواد بهداشتی انجام دادند و پلیس فتا نیز اقدامات بسیار خوبی در مسیر مقابله با شایعه پراکنان انجام دادند. ۳۶۰۰ نفر از افرادی که در فضای مجازی شایعه پراکنی کردن توسط نیروی انتظامی و بسیج دستگیر شدند. دشمنان ما همواره به دنبال دشمنی هستند و عواملی نیز دارند که خواسته‌های آنها را در کشور دنبال کنند، اما خوشبختانه ما نسبت به کشورهایی که مدعی پیشرفته بودن هستند، عملکرد بسیار خوبی در مقابله با کرونا داشتیم و شما می‌بینید که آمریکا به چه فجایعی گرفتار شده است. به همین دلیل نمی‌توانند موفقیت‌های جمهوری اسلامی را ببینند، زیرا این عملکرد، موفقیت جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد.

وی افزود: ملت ما نباید به فضاسازی‌ها و جنگ روانی دشمنان توجه کنند و بدانید که افرادی که سردمداران این شایعه سازی هستند شناسایی و دستگیر می‌شوند که بسیاری از آنها نیز تاکنون دستگیر شده اند. نیروهای مسلح ایران برخلاف نیروهای مسلح سایر کشورها در کنار مردم قرار داشتند و خدمت رسانی به آنها را انجام دادند، نیروهای مسلح تا به امروز در خط مقدم مقابله با کارکنان قرار گرفتند و کار مقابله با کرونا را در خط مقدم انجام دادند و همچنین بسیجیان و طلاب بسیجی کارهای زمین مانده مانند: دفن افراد فوت شده توسط بیماری کرونا را برعهده گرفتند و کارهای بسیار بزرگی را انجام دادند. این در حالی است که در سایر کشورها می‌بینیم به این شکل نیست و کشته شدگان خود را در گروه‌های دست جمعی به خاک می‌سپارند. اما مجموعه ایران از جمله نیروهای مسلح احترام بسیاری را برای کشته‌شدگان کرونا و خانواده‌های آنها قائل هستند و با احترام بسیار بالا با آنها برخورد می‌کنند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با بیان اینکه چهار نفر از کادر درمانی نیروهای مسلح در این مسیر شهید شدند، تاکید کرد: این در حالی است که نیروهای مسلح با تمام قوا وارد میدان مقابله با کرونا شدند و شما می‌بینید که در آمریکا ارتش آمریکا اصلاً وارد این مسئله نشد و یگان‌های تخصصی آنها از رده خارج شدند؛ اما نیروهای مسلح ایران در کنار حفظ سلامتی و آمادگی خود برای انجام مأموریت اصلی خودشان دفاع از کشور و تهدیدات به کمک مردم آمدند و خوشبختانه آسیب چندانی هم ندیدند و توانستند آمادگی خود را حفظ کنند.

نیروهای مسلح آمادگی بسیار خوبی دارند

سردار شکارچی تصریح کرد: خوشبختانه ما در کنار نیروی انتظامی، ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران که در پهنه کشور حضور دارند، بیش از ۵۴ هزار پایگاه بسیج داریم که هر جا نیاز بوده به میدان آمدند و کمک کردند.

وی با اشاره به خدمات بسیج و نیروهای مسلح در اجرای طرح غربالگری مردم، گفت: خوشبختانه این طرح یکی از عوامل اصلی پیشگیری از شروع کرونا بوده و به صورتی که بین وزارت بهداشت و نیروهای مسلح صورت گرفت، نیروهای مسلح، وزارت بهداشت، بسیج و سایر دستگاه به صورت تهاجمی وارد عرصه مبارزه با ویروس کرونا شدند و در این بخش صدا و سیما نیز تمام قد وارد میدان شده است. خوشبختانه طرح غربالگری توانست ورودی افراد به بیمارستان را کاهش دهد و تا حد زیادی از کار بخش درمان بکاهد و همچنین فاصله گذاری اجتماعی نیز به ما کمک کرد که در این مسیر نیروهای مسلح و بسیج نقش فراوانی داشتند و توانستند در این طرح به خوبی عمل کنند.

سردار شکارچی با اشاره به سرعت عمل نیروهای مسلح از جمله ارتش در برپایی بیمارستان دو هزار تختخوابی، گفت: این بیمارستان‌ها و مراکز نقاهتگاهی در کمترین زمان ممکن بر پا شد و آماده خدمت مردم بود و خوشبختانه این نقاهتگاه بیمارستان‌های صحرایی و درمانگاه همچنان آماده هستند و آمادگی خدمت به مردم را دارند. ما طبق تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا آمادگی داریم تا ظرفیت‌های بیشتری را در این زمینه به ستاد ملی کرونا اختصاص دهیم؛ البته باید گفت که نیروهای مسلح عمل کننده نیستند و بخش کمک کننده و همراه وزارت بهداشت را دارند و بنا بر نیاز ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت آمادگی عمل کردن را دارد. این حادثه موجب شد که ما یک تجربه بسیار خوبی را استفاده کنیم و به دست بیاوریم. امروز نیروهای مسلح آمادگی بسیار خوبی دارند.

آمریکایی‌ها قوانین بین المللی را زیر پا می‌گذارند

وی اظهار داشت: حضور نیروهای مسلح در مقابله با کرونا در کنار اینکه توانستیم خدمت‌های خوبی را به مردم ارائه کنیم موجب شد تا تجهیزات خود را به صورت یک رزمایش واقعی حس و آنها را به روز کنیم و بر آمادگی خود بیافزاییم. در این شرایط خود را در یک میدان رزمایش واقعی حفظ کردیم و توانستیم در مدت یک هفته کارگاه‌های تولیدی خود را تغییر و به تولید تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا اقدام کنیم. نیروهای مسلح ما آمادگی دارند و در هر عرصه‌ای آمادگی مقابله دارند. یک روز وارد عرصه خدمت مردم در بحث زلزله و سیل می‌شوند و یک روز دیگر در بحث مقابله با ویروس کرونا وارد عمل می‌شوند. نیروهای مسلح ما یک نیروهای مسلح ویژه هستند و در تمام صحنه‌ها می‌توانند خودنمایی کنند و پیروزی بیافریند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ادامه داد: نیروهای مسلح ما با روحیه و اعتقاد و تکلیف وارد بررسی می‌شوند و این منحصر به فرد جمهوری اسلامی ایران است؛ برادران ما در محور مقاومت در سوریه، عراق، لبنان و فلسطین نیز این روحیه را دارند.

شکارچی با اشاره به تهدیدات ترامپ و هدف آنها از این اقدامات، گفت: ما سوالمان از آنها این است که شما در خلیج فارس چه می‌خواهید!؟ این آب متعلق به کشورهای حاشیه آن است زیرا آب‌های سرزمینی آنهاست. همه کشورهای منطقه از این آب‌ها سهمی دارند و خود این کشورها توانمندی امنیت را دارند. سوالم از آمریکایی‌ها این است که شما در آب‌های خلیج فارس چه می‌خواهید و یگانهای رزمی دریایی و هوایی آنها در این منطقه چه کار می‌کنند!؟ آنها در در منطقه ما حضور پیدا کردند و قوانین بین‌المللی را نیز رعایت نمی‌کنند. آنها آلودگی دریایی تولید می‌کنند و به ماهیگیران نیز آسیب می‌رسانند و آب‌های سرزمینی کشور دیگر را رعایت نمی‌کنند. اگر واقعیت را می‌گوید که من دستور دادم که با نیروهای ایرانی برخورد شود، آنها بدانند اگر کوچک‌ترین اقدام و تعرضی به منافع جمهوری اسلامی و آب‌های سرزمینی ایران داشته باشند سیلی بسیار محکمی از ایران خواهند خورد؛ حتی از سیلی عین الاسد نیز محکم‌تر.

وی در پایان گفت: ترامپ با مدیریت‌ها، آسیب‌های فراوانی را به مردم آمریکا زده است و به همین دلیل برای فرار از مشکلات داخلی خود گاهی اوقات مطالب اینچنینی را مطرح می‌کند. باید بگویم که آمریکایی‌ها قوانین بین المللی را زیر پا می‌گذارند و مشکل سازی می‌کنند و از سوی دیگر با هجمه سازی می‌خواهند اعلام کنند حق با آنهاست.