«سازمان بین‌المللی قدس» در واکنش به برخی اخبار پیرامون توافق وزارت خارجه اردن با رژیم صهیونیستی برای بستن مسجدالاقصی اعلام کرد، این اقدام اعتراف ضمنی به حاکمیت تل‌آویو بر مقدسات است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، برخی رسانه‌های عربی اخیرا به نقل از مقام عالیرتبه در دولت اردن […]

«سازمان بین‌المللی قدس» در واکنش به برخی اخبار پیرامون توافق وزارت خارجه اردن با رژیم صهیونیستی برای بستن مسجدالاقصی اعلام کرد، این اقدام اعتراف ضمنی به حاکمیت تل‌آویو بر مقدسات است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، برخی رسانه‌های عربی اخیرا به نقل از مقام عالیرتبه در دولت اردن اعلام کردند، توافقی میان وزارت خارجه اردن و وزارت خارجه رژیم صهیونیستی برای بستن مسجدالاقصی در پی شیوع کرونا منعقد شده است.

پاسخ کابینه رژیم صهیونیستی به دادگاه عالی این رژیم در تاریخ سیزدهم ماه می پیرامون این توافق، وجود آن را مسجل‌تر کرد.

کابینه رژیم صهیونیستی از صحبت درباره این توافق خودداری کرد و درباره علت آن گفت، اینها اطلاعات حساسی است که ممکن است به روابط خارجی و امنیت رژیم صیونیستی ضربه وارد کند.

 «سازمان بین‌المللی قدس» اعلام کرد، انعقاد توافقنامه میان اردن و مقامات رژیم صهیونیستی بر سر مدیریت مسجدالاقصی از جمله بستن یا باز بودن این مسجد، اعتراف ضمنی به حاکمیت رژیم صهیونیستی بر مقدسات است.

سازمان مذکور این اقدام را محکوم کرد و گفت: این اقدام در زمانی انجام می‌شود که مقامات رژیم اشغالگر و دولت آمریکا جنگی فراگیر در تمام جبهه‌ها برای تحمیل حاکمیت صهیونیستی بر قدس و سایر مقدسات اسلامی و مسیحی و نابودی مسأله قدس به راه انداخته‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده، اردن رسما با اقدام آمریکا در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت آمریکا به قدس و نیز اشغال بخش‌های بیشتری از کرانه باختری مخالفت کرده و این مواضع قابل تقدیر است اما اگر توافقنامه دوجانبه اردن با رژیم صهیونیستی درباره مسجدالاقصی حقیقت داشته باشد «امان» در حال حرکت در جهت برعکس است.

سازمان بین‌المللی قدس یک سازمان مدنی مستقل شامل شخصیت‌ها و هیأت‌های عربی و اسلامی و جهانی است و هدف آن کمک به نجات قدس و حفاظت از هویت آن است.

اداره اوقاف قدس وابسته به اداره اوقاف اردن، ناظر رسمی بر مسجدالاقصی و اوقاف قدس است. اردن بر اساس توافق «وادی عربه» امضا شده در ۱۹۹۴ با رژیم صهیونیستی، حق خود بر نظارت بر امور دینی در قدس را حفظ کرده است.

در مارس ۲۰۱۳ «عبدالله دوم» پادشاه اردن و «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین توافقنامه‌ای امضا کردند که به اردن حق سرپرستی و دفاع از قدس و مقدسات در اراضی فلسطینی اعطا شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس