رئیس‌جمهور با قدردانی از اعلام همکاری دولت روسیه در زمینه مقابله با ویروس کرونا در ایران، وضعیت ایران در این زمینه را کنترل کامل شرایط توصیف کرد و گفت: آمادگی اجرای سریع پروتکل بهداشتی مشترک بین دو کشور برای مبارزه با این ویروس را داریم. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) حجت الاسلام حسن […]

رئیس‌جمهور با قدردانی از اعلام همکاری دولت روسیه در زمینه مقابله با ویروس کرونا در ایران، وضعیت ایران در این زمینه را کنترل کامل شرایط توصیف کرد و گفت: آمادگی اجرای سریع پروتکل بهداشتی مشترک بین دو کشور برای مبارزه با این ویروس را داریم.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) حجت الاسلام حسن روحانی روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، روابط دو کشور را خوب و رو به توسعه در همه زمینه‌ها توصیف کرد و گفت: آمادگی داریم در همه زمینه‌های مورد علاقه دو کشور همکاری‌ها را افزایش دهیم.

روحانی با اشاره به تحولات اخیر درخصوص توافق هسته‌ای، ضمن قدردانی از مواضع مسکو درخصوص برجام، گفت: تا زمانی که از منافع این توافق برخوردار باشیم به تعهدات خود پایبند هستیم و امیدواریم که با همکاری سایر طرف‌ها این توافق حفظ شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در ادلب سوریه و مکالمه تلفنی امروز خود با رئیس جمهور ترکیه در این زمینه، گفت: شرایط ادلب نگران‌کننده است و باید هرچه سریعتر توافقات روند آستانه عملیاتی شود تا شاهد آرامش و امنیت و همچنین ریشه‌کن شدن تروریسم در این منطقه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه قابل قبول نیست بخشی از کشور سوریه برای سالها در اختیار تروریست‌ها باقی بماند، تصریح کرد: همان‌طور که بارها تأکید شده، راه‌حل معضل سوریه صرفاً سیاسی بوده و از طریق گفت‌وگو حل خواهد شد و نباید اجازه دهیم شرایط ادلب به بهانه‌ای برای مداخله و سوءاستفاده آمریکایی‌ها از موضوع سوریه تبدیل شود.

رئیس جمهور با اعلام آمادگی برای میزبانی نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تداوم روند آستانه، افزود: در سال‌های اخیر با همکاری ایران و روسیه و سوریه اقدامات بسیار بزرگی در مبارزه با تروریسم انجام شده است که باید آثار و نتایج آن را حفظ کنیم و در زمینه مسئله ادلب کاملاً آماده‌ایم در سطوح سیاسی و امنیتی به یک راه‌حل مورد توافق هر سه کشور برسیم.

رئیس جمهور روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با همدردی با دولت و مردم ایران به‌خاطر جان‌باختن تعدادی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و استقبال از پیشنهاد رییس جمهور ایران در اجرای سریع پروتکل بهداشتی، گفت: آمادگی همه‌گونه همکاری در مقابله با ویروس کرونا از جمله همکاری‌های بهداشتی و درمانی را داریم.

ولادیمیر پوتین با تأکید بر همکاری و تعامل ایران و روسیه در زمینه توافق برجام، گفت: اجلاس اخیر کارشناسان در وین فضای خوبی را مهیا کرد تا بتوانیم به‌سمت گره‌گشایی در این زمینه حرکت کنیم با توجه به اینکه تهران با همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زمینه مساعد را برای این کار مهیا کرده است.

رئیس جمهور روسیه توافقات انجام‌گرفته براساس چارچوب روند آستانه را برای حل‌وفصل موضوع سوریه بسیار مؤثر خواند و افزود: ایجاد مناطق کاهش تنش نباید به‌معنای عدم مبارزه با تروریسم تلقی شود و امیدواریم در آینده هماهنگی‌ها برای حل‌وفصل موضوع ادامه یابد.

پوتین در ادامه با تأکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، گفت: این حق دولت سوریه است که برای مبارزه با تروریست‌ها در سرزمین خود عکس‌العمل نشان دهد.

وی با استقبال از اعلام آمادگی ایران برای میزبانی اجلاس آتی سه‌جانبه سران سه کشور در روند آستانه، ابراز امیدواری کرد که با گفت‌وگوها اختلافات به‌وجودآمده به‌سرعت برطرف شود.

  • منبع خبر : تسنیم