هشدار کره شمالی به گروه ۷: اقدامات تلافی‌جویانه بی‌رحمانه انجام می‌دهیم
هشدار کره شمالی به گروه ۷: اقدامات تلافی‌جویانه بی‌رحمانه انجام می‌دهیم
وزیر خارجه کره شمالی با بیان اینکه تملک سلاح اتمی نقض هیچ معاهده‌ای نیست، تاکید کرد که گروه ۷ هیچ حق یا اختیاری برای اعمال نظر و دخالت در امور حاکمیتی پیونگ‌یانگ ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دیپلماسی ایران(IDVA)،درخواست کشورهای عضو گروه ۷ برای خلع سلاح اتمی فوری کره شمالی و محکوم کردن آزمایش موشک بالستیک با سوخت جامد جدید این کشور، با واکنش تند پیونگ‌یانگ همراه شد.

«چوئه سون‌هوی» وزیر امور خارجه کره شمالی امروز (جمعه) در بیانیه‌ای گفت که موقعیت کشورش به عنوان یک قدرت اتمی جهانی، غیرقابل برگشت و نهایی است که نیازی برای به‌رسمیت شناخته‌شدن بین‌المللی ندارد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی (کِی‌سی‌اِن‌اِی) به نقل از چوئه گزارش داد که داشتن تسلیحات اتمی ناقض هیچ معاهده‌ای نیست و نه فقط به‌خاطر وضعیت اتمی بودن بلکه برای محافظت در برابر سیاست خصمانه‌ سیاست خصمانه آمریکا ضروری است.

او ضمن انتقاد از بیانیه گروه ۷، اینگونه اظهارات را دخالت محتوایی در امور داخلی و نقض حاکمیت کره شمالی دانسته و تاکید کرد که تملک سلاح اتمی در قانون اساسی این کشور گنجانده شده است.

طبق این گزارش، وزیر خارجه کره شمالی با بیان اینکه گروه ۷ نماینده جامعه بین‌المللی نبوده و ابزاری سیاسی برای حفظ هژمونی آمریکا است، تاکید کرد که آنها هیچ اختیار یا حقی ندارد که در مورد اعمال حقوق حاکمیتی کره شمالی مخالفت کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از این گزارش، چوئه به کشورهای گروه ۷ یادآوری کرد که کره شمالی ۲۰ سال پیش از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (اِن‌پی‌تی) خارج شد و بر این اساس، هیچ تعهدی برای خلع سلاح اتمی ندارد.

در بیانیه او آمده است: «من تصریح می‌کنم که ما ذره‌ای هم به امور کشورهای گروه ۷ اهمیتی نمی‌دهیم، اما اگر آنها بخواهند به نحوی به حاکمیت و منافع اساسی کره شمالی تجاوز کنند، ما این اجازه را نخواهیم داد و اقدامات تلافی‌جویانه بی‌رحمانه انجام خواهیم داد».

شامگاه پنجشنبه بود که وزرای خارجه گروه ۷ پس از نشستی در توکیو بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن پرتاب موشک‌های بالستیک کره شمالی را محکوم و از خلع سلاح اتمی «کامل، قابل راستی‌آزمایی و برگشت‌ناپذیر» این کشور حمایت کردند.

بر این اساس، وزیر امور خارجه کره شمالی با بیان اینکه اقدامات کشورش برای تقویت توان دفاعی آن بخشی از حق حاکمیتی است، اظهار داشت: «این فعالیت‌ها برای حفاظت از کشور و تمامیت ارضی آن و همچنین برای کنترل پایدار اوضاع در منطقه شبه‌جزیره کره در پس‌زمینه اقدامات نظامی تحریک‌آمیز و دیوانه‌وار آمریکا و متحدانش، ضروری است».

چوئه ضمن تاکید بر تداوم این اقدامات تا زمان پایان یافتن تهدید آمریکا و متحدانش به‌صورت کامل، تصریح کرد: «این کره شمالی نیست که باید تغییر کند، بلکه آمریکا است که باید این عقیده کهنه خود مبنی بر اینکه فقط آنها می‌توانند سلاح اتمیی داشته باشند را کنار بگذارند».

به نوشته اسپوتنیک، او همچنین افزود: «واشنگتن اکنون باید درک کند که فقط پایان یافتن کامل سیاست خصمانه آنها در قبال کره شمالی است که می‌تواند امنیت آنها را تضمین کند».

پیش از این نیز «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با بیان اینکه کشورش اولین ماهواره جاسوسی خود را ساخته است، به مسئولان ذی‌ربط دستور داد تا هرچه سریعتر این ماهواره را به مدار پرتاب کنند. (جزئیات بیشتر)

روز دوشنبه بود که علی‌رغم هشدارهای مکرر کره شمالی به آمریکا درباره برگزاری رزمایش نظامی با کره جنوبی و ژاپن در شرق آسیا، این سه کشور بار دیگر رزمایش انجام دادند.

  • منبع خبر : فارس