وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، ۱۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای مختلف را به ساخت داخل تبدیل خواهیم کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، رضا رحمانی امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی شازند، با تاکید بر اینکه امضای […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، ۱۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای مختلف را به ساخت داخل تبدیل خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، رضا رحمانی امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی شازند، با تاکید بر اینکه امضای این تفاهم نامه در واقع جلوه دیگری از سال رونق تولید را متجلی می‌سازد، اظهار کرد: امسال در حوزه وزارت صنعت، بر اساس برنامه‌ای که ابتدای سال تدوین شد و به تایید رییس جمهوری رسید، بر پایه رونق تولید اقدام‌های مختلفی انجام شد.

رحمانی با اشاره به این‌که برنامه رونق تولید در وزارت صنعت شامل هفت محور است، گفت: نخستین اولویت، تعمیق ساخت داخل بود که ۱۰ برنامه را دربرمی‌گیرد و از آن به عنوان نهضت ساخت داخل یاد می شود.

وی با بیان این‌که لازم بود در گام نخست تولید موجود را حفظ کنیم، افزود: بر این اساس به جز دو حوزه تولید آلومینیوم و خودرو که میزان تولید آن‌ها کاهشی بوده، در سایر صنایع با افزایش تولید روبرو شدیم.

او با بیان این‌که امسال در سایر گروه‌ها همچون دارو با ۳۱ درصد، پوشاک ۲۰ درصد، مواد غذایی ۱۵ درصد افزایش تولید مواجه بوده‌ایم، تصریح کرد: لایه بعدی در رونق تولید احیای ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی است.

وزیر صنعت افزود: در حوزه طرح‌های نیمه تمام نیز اقدامات خوبی انجام شده همچنین به رونق تولید و ساخت داخل نیز توجه شده است.

وی با تاکید بر این‌که برای داخلی سازی ۲.۴ میلیارد دلار از اقلام معدنی که تا پیش از این وارد کشور می‌شد، برنامه ریزی شده است، گفت: آمارهای امسال نشان می‌دهد که در تولید لاستیک سنگین، از ۳۰ درصد توان داخلی به ۵۵ درصد رسیده‌ایم و در تولید چادر مشکی نیز اگر برنامه‌ریزی‌ها درست پیش برود بیش از نیاز داخل تولید خواهیم کرد.

  • منبع خبر : ایسنا