با وجود اینکه انتخابات آمریکا ۶ ماه دیگر برگزار خواهد شد اما نشست‌های خبری ترامپ نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان نگران انتخابات ۲۰۲۰ هستند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه «نیویورک‌تایمز» در یادداشتی که روز گذشته منتشر کرد نوشت، بسیاری از جمهوری‌خواهان بر این عقیده‌اند که نشست‌های خبری «دونالد ترامپ»، آسیبی جدی بر موقعیت […]

با وجود اینکه انتخابات آمریکا ۶ ماه دیگر برگزار خواهد شد اما نشست‌های خبری ترامپ نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان نگران انتخابات ۲۰۲۰ هستند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه «نیویورک‌تایمز» در یادداشتی که روز گذشته منتشر کرد نوشت، بسیاری از جمهوری‌خواهان بر این عقیده‌اند که نشست‌های خبری «دونالد ترامپ»، آسیبی جدی بر موقعیت سیاسی وی وارد کرده‌اند.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز» در هفته‌های اخیر جمهوری‌خواهان در آمریکا، با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه بوده‌اند. مدیریت عجیب ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا، اقتصاد رو به افول و نظرسنجی‌های عمومی و خصوصی، جمهوری‌خواهان را نگران کرده است. اکنون نیز با توجه به اینکه بیش از ۲۶ میلیون آمریکایی برای بهره بردن از مزایای بیکاری ثبت نام کرده‌اند، «دونالد ترامپ» ظاهراً موقعیت متزلزلی را دارد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که وی در ایالت‌های میشیگان و پنسیلوانیا به شدت عقب افتاده است و در ایالت فلوریدا نیز با اختلاف کمی بازنده است.

«نیویورک تایمز» در ادامه این یادداشت نوشت، قطعاً برتری‌ای که ترامپ در حال حاضر به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا دارد این است می‌تواند با توجه به جایگاهش قلدری کند، اما این جایگاه برای تخریب خود او مؤثر بوده است. بسیاری از جمهوری‌خواهان بر این عقیده‌اند که نشست‌های خبری «دونالد ترامپ»، آسیبی جدی به موقعیت سیاسی وی وارد کرده‌اند.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به اینکه هم‌اکنون تصویری که از حزب طرفدار ترامپ وجود دارد، یک تصویر خشن است، نوشت، مشاوران و طرفداران ترامپ اتفاقاتی که در اطراف وی افتاده را عامل اقداماتی می‌دانند که وی در تباهی خود در چند وقت گذشته به کار برده است؛ اتفاقاتی مانند بررسی دو ساله دخالت روسیه در انتخابات آمریکا؛ اما اکنون چنین توجیهی وجود ندارد و صحبت‌های ترامپ در پشت تریبون را نمی‌توان بر گردن این گونه دخالت‌ها انداخت. بسیاری از جمهوری‌خواهان امیدوارند که ترامپ با بازسازی اقتصاد آمریکا بتواند خود را به گونه‌ای نشان دهد.

روزنامه «نیویورک تایمز» با اشاره به نظرسنجی‌های جدید که نشان می‌دهند اکنون «جو بایدن» نامزد برتر است، نوشت، با توجه به اینکه اخیراً نظرسنجی‌هایی موجب شده نگرانی جمهوری‌خواهان بیشتر شود، این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که سناتورهای جمهوری‌خواه در ایالت‌ها آریزونا، کلرادو، کارولینای شمالی و مین، نیز رو به افول هستند؛ زیرا سرنوشت آنان به عملکرد ترامپ گره خورده است. اگر این سناتورها ببازند، جمهوری‌خواهان تنها یک کرسی در ایالت آلاباما خواهند داشت، بنابراین دموکرات‌ها کنترل مجلس سنا را به دست خواهند گرفت و «بایدن» می‌تواند پیروز انتخابات باشد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه این یادداشت نوشت، اگر جمهوری‌خواهان از عملکرد خود مطمئن هستند، اما یک عامل دیگر برای آنها هشدار محسوب می‌شود و آن جذب سرمایه‌ای است که که دموکرات‌ها از آن بهره کافی را برده‌اند. بیشتر دموکرات‌هایی که در مجلس نمایندگان صاحب کرسی هستند، نسبت به رقیبان جمهوری‌خواه خود برتری مالی دارند. برای مثال در ایالت مین سناتور «سوزان کالینز» ۲.۴ میلیون دلار سرمایه جذب کرده در حالی که رقیب وی «سارا گیدئون»، سخنگوی مجلس نمایندگان، بیش از ۷ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

«نیویورک تایمز» با اشاره به اینکه نگرانی اصلی رأ‌ی‌دهندگان آمریکایی ویروس کرونا است، نوشت، نظرسنجی‌هایی که در کمپین انتخاباتی خود ترامپ نیز برگزار می‌شود، نشان می‌دهد که حمایت از وی کاهش یافته است. اما مسائلی که هم‌اکنون وجود دارند و می‌توانند نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را تغییر دهند، اینها هستند که آیا مردم آمریکا موج دوم ویروس کرونا در پاییز امسال خواهند دید، شرایط اقتصادی چه خواهد شد و عملکرد «بایدن» بعد از اینکه روی کار بیاید چگونه خواهد بود.

هفته گذشته ترامپ تلاش‌های کمپین خود در حمله به رویکرد «بایدن» در قبال چین را زیر سؤال برد، مهاجرت به آمریکا را متوقف ساخت و اعلام کرد که فرمانداران نباید در بازگشایی اقتصاد ایالت‌هایشان زود اقدام کنند. تمام این موارد البته قبل از صحبت نامربوط وی درباره استفاده از مواد ضدعفونی کننده بود.

روزنامه «نیویورک تایمز» در پایان این یادداشت با اشاره به بی‌قراری ترامپ نوشت، مقامات دولت وی گفته‌اند که آنها به دنبال راهی هستند تا وی سفرهای خود را برای رقابت‌های انتخاباتی ادامه دهد. برخی از جمهوری‌خواهان بر این باورند که حزب آنان باید تبلیغات را آغاز و علیه «جو بایدن» مبارزه کنند. به گفته مشاور انتخاباتی ترامپ اگر ترامپ مسئله باشد، او احتمالاً بازنده خواهد بود اما اگر با «بایدن» مبارزه کند و اقتصاد آمریکا نیز بهتر شود، وی شانس پیروزی دارد.

  • منبع خبر : فارس