به منظور تامین مالی بازسازی و نوسازی نیروگاه های فرسوده،  نوسازی نیروگاه ری طی هفته آینده به طریق تهاتر نفت  وبا استفاده از ردیف های قانون بودجه عملیاتی می شود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولیدنیروی برق حرارتی پیش از ظهر امروز طی یک نشست خبری با اشاره به […]

به منظور تامین مالی بازسازی و نوسازی نیروگاه های فرسوده،  نوسازی نیروگاه ری طی هفته آینده به طریق تهاتر نفت  وبا استفاده از ردیف های قانون بودجه عملیاتی می شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولیدنیروی برق حرارتی پیش از ظهر امروز طی یک نشست خبری با اشاره به این که هدفگذاری ارتقا راندمان در نیروگاه های حراراتی کشور به طور جدی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است گفت:  نیروگاه برق شیروان  سه واحد بخار را به مجموعه تولید خود اضافه کرده است که واحد اول آن طی هفته آینده با حضور رییس جمهور به بهره برداری می رسد و سپس واحد دوم و سوم آن نیز به ترتیب برای اتصال به شبکه آماده سازی می شود.

طرز طلب هزینه سرمایه گذاری برای هر واحد حدود ۱۳۰ میلیون دلار است که این دو واحد ۲۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان ساخت: از محل تبدیل واحد بخار به سیکل ترکیبی ۲۵۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی حاصل می شود که این دو واحد ۵۰۰ میلیون صرفه جویی خواهدداشت.

طرز طلب نیروگاه شیروان را یکی از بزرگترین طرح های نیروگاهی کشور قلمداد کرد  و گفت: بر اساس برنامه اولیه قرار بود این نیروگاه بر پایه سهام عدالت باشد  و به همین دلیل برای تحت مدیریت دولتی ماندن، روند اجرای مراحل نهایی کمی با تاخیر انجام شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص این که این نیروگاه به لحاظ توان تولید شباهت بسیاری با نیروگاه جهرم که به تازگی به مدار تولید اضافه شده است دارد گفت: البته در ظاهر این شباهت بسیار است اما به لحاظ فنی و در یخش توربین ها تفاوت هایی وجوذد دارد که آن را از نیروگاه جهرم متمایز می کند.

طرز طلب افزود: در دهه ۸۰ احداث طرح های نیروگاهی زیادی در دستور کار قرار گرفته بود که عموما به شکل گازی کار می کردد و بخش های بخاری آن به زمان بعدتر موکول شده بود  و سیکل ترکیبی شدن آنها مدت ها مسکوت ماند.

  وی اضافه کرد:تاکنون ۵ مجموعه نیروگاهی به سیکل ترکیبی تبدیل شده اند و براساس برنامه های تدوین شده قرار است ۵ نیروگاه عسلویه، گل گهر،پرند، فردوسی وسبلان که تحت مدیریت بخش خصوصی هستند نیز در همین فهرست قرار بگیرند.

طرز طلب گفت: با این ۱۰ نیروگاه راندمان نیروگاه های کشور یک درصد بهبود یافته و به ۳۸.۱ می رسد.

وی با بیان این که تاکنون ۶۰ درصد نیروگاه های در اختیار دولت از طرق مختلف به بخش خصوصی واگذار شده است ادامه داد: ۲۰ درصد دیگر هم از طریق سازمان خصوصی سازی واگذار می شود.

طرز طلب افزود: با بهره برداری رسمی از واحدهای اول و دوم نیروگاه شیروان ۳۲۰ مگاوات ظرفیت تازه در این دو واحد به همراه۹۰ مگاوات ظرفیت جدید اضافه شده ،درمجموع ۴۱۰ مگاوات  توان تولیدی بالاتر می رود.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه صرفه‌جویی سوخت احداث هر واحد بخار نیروگاه حرارتی ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال است، گفت:  با بهره برداری از دو واحد اول و دوم بخش بخار نیروگاه شیروان، ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت برای تولید برق صرفه جویی می شود.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم واحد سوم بخار نیروگاه شیروان نیز تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد .

نیروگاه های فرسوده از رده خارج می شوند

بر اساس این گزارش طرز طلب همچنین با اشاره به این که در مجموع ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده در کشور وجود دارد گفت:ما درپی احداث نیروگاه های جدید با راندمان بالا هستیم تا از این طریق نیروگاه های قدیمی کم راندمان و فرسوده را از مدار کار خارج کنیم.

وی افزود: طرحی به‌منظور نوسازی نیروگاه ری با تامین مالی از سوی ژاپن در دستور کار قرار گرفت اما به‌دلیل مشکلاتی که ناشی از تحریم‌ها در خصوص تأمین مالی خارجی ایجاد شد، تصمیم گرفتیم راهکار جدیدی را با استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه اجرایی کنیم.

تامین مالی نوسازی نیروگاه ری به شکل تهاتر با نفت

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان این که در تبصره یک قانون بودجه این امکان برقرار شده تا از طریق تهاتر نفت هزینه های نوسازی نیروگاه های قدیمی تامین شود گفت: نوسازی نیروگاه ری در هفته آینده به همین طریق در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: مبلغ قراردادی که هفته آینده به‌منظور نوسازی نیروگاه ری امضا می شود، ۵۰۰ میلیون یورو است؛ اینکه تمام این مبلغ با دادن نفت قرار است تأمین شود و یا راهکار دیگری نیز در کنار تهاتر نفت برای تأمین مالی در نظر گرفته می شود، هنوز به طور دقیق مشخص نیست و تا زمان امضای قرارداد مشخص می شود.

این مقام مسئول همچنین به ازمدار خارج کردن نیروگاه قدیمی طرشت نیز اشاره کرد و گفت:این نیروگاه ۶۰ سال قدمت دارد و طی هفته آینده قرار است  یک نیروگاه۲۵ مگاواتی در این محل راه اندازی شود و درعین حال با پیمانکاران مناقصه ای برقرار شده تا در بازه زمانی مهرماه همین امسال طرح های جایگزین به تحقق برسد.