نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه، در مورد آینده حضور غیرقانونی نظامیان این کشور در سوریه، روابط تهران و دمشق و حملات رژیم صهیونیستی در سوریه با یک روزنامه سعودی گفت‌وگو کرد. به گزارش  پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، «جیمز جفری»، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه گفت که نیروهای آمریکا […]

نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه، در مورد آینده حضور غیرقانونی نظامیان این کشور در سوریه، روابط تهران و دمشق و حملات رژیم صهیونیستی در سوریه با یک روزنامه سعودی گفت‌وگو کرد.

به گزارش  پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، «جیمز جفری»، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه گفت که نیروهای آمریکا در شمال سوریه باقی خواهند ماند و خروج از این کشور در دستور کار قرار ندارد.

جفری شنبه در گفت‌وگو با روزنامه سعودی «الشرق الأوسط» گفت که حضور نیروهای آمریکایی در شمال سوریه تا پایان مأموریت این نیروها در سوریه ادامه خواهد داشت و این مأموریت شکست داعش است.

این مقام آمریکایی مدعی شد که داعش تا به این لحظه در سوریه شکست نخورده است؛ برای همین خروج نظامیان آمریکایی از سوریه در دستور کار قرار ندارد.

جفری در حالی ادعا می‌کند که داعش هنوز شکست نخورده تا بهانه‌ای برای حضور  نظامیان کشورش در سوریه داشته باشد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیشتر طی مکالمه‌ای که با همتای ترکیه ای خود داشته، گفته بود داعش در سوریه تمام شده و نیازی به حضور نیروهای آمریکایی ندارد.

او در مورد تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه سوریه نیز گفت که این تحریم‌ها باعث شده اوضاع در این کشور بدتر شود و تا زمانی که دمشق راه حل سیاسی را قبول کند، ادامه خواهد داشت.

نماینده ویژه ترامپ در امور سوریه مدعی شد که آمار دولت این کشور در مورد مبتلایان به کرونا صحیح نیست و این ایران بوده است که این ویروس را به سوریه منتقل کرده است.

راه حل دور کردن سوریه از ایران

جفری در پاسخ به سؤالی درباره دیدگاه برخی از کشورهای عربی مبنی بر اینکه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می‌تواند، این کشور را از ایران دور کند، گفت که این ایده، ایده‌ای دیوانگی است و شخصاً معتقد است که ایران در دولت و جامعه سوریه، جای پای محکمی دارد.

این مقام آمریکایی ایران را به تلاش برای گسترش مذهب شیعه در منطقه به ویژه سوریه متهم کرد و گفت که بشار الاسد، رئیس جمهور این کشور ائتلاف خود با ایران را تغییر نخواهد داد.

جفری با نادیده گرفتن تلاش کشورهای عربی مانند مصر، امارات ( که سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرده)، الجزائر و عراق برای برقراری ارتباط با سوریه و تلاش برای برگرداندن دمشق به اتحادیه عرب، مدعی شد که تنها تهران و مسکو هستند که به دنبال برقراری ارتباط با دمشق هستند نه کشورهای عربی.

او گفت که کشورهای عربی توان جدا کردن سوریه از همراهی و محور ایران ندارند و او در وجود چنین توانایی تشکیک می‌کند.

حمایت از اشغالگری و تجاوزگری اسرائیل در سوریه

جیمز جفری در پاسخ به سؤالی درباره موضع آمریکا در قبال حملات هوایی اسرائیل به مناطقی در سوریه نیز گفت که «ایالات متحده آمریکا از تلاش‌های اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کند؛ چرا که اسرائیل مداوم از طرف ایران در معرض تهدید وجودی قرار دارد».

نماینده ترامپ در امور سوریه گفت که ایران در سوریه حضور گسترده‌ای دارد و رژیم صهیونیستی این حق را دارد که برای حفاظت از خود آنچه را که ضروری است، انجام دهد.

او در باره کیفیت حمایت‌های کشورش از رژیم صهیونیستی نیز گفت رژیم اسرائیل برای اتخاذ اقدامات لازم جهت «دفاع از خود»، حمایت مطلوب آمریکا را دارد و سیاست این کشور در این است که نیروهای ایرانی سوریه را ترک کنند.

نماینده ترامپ در امور سوریه بار دیگر تأکید کرد که نیروهای ارتش سوریه باید از استان ادلب که هم‌اکنون در اشغال گروه‌های تروریستی و ارتش ترکیه است، دور باشند و این یک راهبرد است. او گفت که ادلب، آخرین دژ «معارضان مسلح» (گروهک‌های تروریستی) است و باید دست این گروهک‌ها باشد.

  • منبع خبر : فارس