نمایش اوج توانمندی صادراتی ایران دراکسپو۲۰۱۸
نمایش اوج توانمندی صادراتی ایران دراکسپو۲۰۱۸

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) و به نقل از ستاد خبری ایران اکسپو محمدرضا مودودی در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو ۲۰۱۸) با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی در هشت ماهه سال ۹۷ به ۲۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید، گفت: این میزان از لحاظ مالی ۱.۳ درصد […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) و به نقل از ستاد خبری ایران اکسپو محمدرضا مودودی در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو ۲۰۱۸) با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی در هشت ماهه سال ۹۷ به ۲۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید، گفت: این میزان از لحاظ مالی ۱.۳ درصد کاهش و از لحاظ ارزشی ۱۳ درصد رشد را داشته است.

وی ادامه داد: سهم میعانات گازی و پتروشیمی ۱۰ تا ۱۱ میلیارد دلار ،  بخش صنعت با ۲۱ درصد رشد ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از صادرات را به خود اختصاص داد که این موضوع نشان دهنده رونق تولید در کشور است.

مودودی  افزود : به دلیل توقف صادرات فرش به آمریکا  این گروه  با ١٤ درصد کاهش مواجه بود در بخش کشاورزی با ۲۲ درصد رشد به دو میلیارد دلار صادرات رسیده ایم و در مجموع در هفت ماهه ابتدای امسال تراز تجاری یک میلیارد دلار مثبت بود.

وی تصریح کرد:  عراق برای نخستین بار  رتبه اول کشورهای هدف صادراتی ایران  را با ۵۵ درصد رشد کسب کرد و ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به این کشور صادر شد،  با وجود محدودیت‌های ایجاد شده در صادرات به چین ۱۱ درصد از لحاظ ارزشی رشد داشتیم و رتبه دوم به این کشور تعلق گرفت.

معاون سازمان توسعه صادرات ایران  اظهار داشت: کشورهای همسایه پتانسیل ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات کالا را دارند و اگر ما بتوانیم بخشی از این بازار را تامین کنیم حتما می توانیم بازارهای سایر کشورها را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه   اهداف تحریم، تضعیف توان داخلی، کاهش درآمدهای ارزی و افزایش مصارف ارزی غیر ضروری است گفت:  اساسی ترین و کلیدی ترین برنامه دشمن محدود کردن تجارت خارجی کشور است و قصد دارند با ایجاد اخلال در تبادلات کالایی، مبادلات مالی، حمل و نقل و سوئیفت به این هدف دست یابند.

مودودی گفت: شرایط فعلی فرصتی طلایی برای تولیدکنندگان است تا ساخت داخل را بهبود بخشند و بخش خصوصی می‌تواند در غیبت واردکنندگانی که با محدودیت واردات به ایران مواجه هستند ظرفیت‌های خود را شکوفا کند.

مودودی با بیان اینکه رشد ۱۳ درصدی صادرات نشان می‌دهد که چرخ صنعت در حال چرخش است و شرکت‌هایی که مقیاس صادراتی داشتند از این ظرفیت به خوبی استفاده کردند، افزود: در شرایطی که سیاست‌های ارزی با سیاست‌های تجاری منطبق شوند، صادرکنندگان با آرامش خاطر بیشتری کار خواهند کرد و نرخ رشد افزایش پیدا می‌کند که افزایش اشتغال را نیز در پی خواهد داشت.

وی  در ادامه به آمار ثبت سفارش اشاره و بیان داشت: تا نیمه آبان ماه ۶۱.۵ میلیارد یورو تقاضای ثبت سفارش انجام شده که بانک مرکزی ۲۰ میلیارد یورو ارز را تامین کرده و با توجه به برآورد ما که نیاز به ۲۵ میلیارد یورو بوده اگر با همین فرآیند پیش رویم، نیاز ارزی تامین می‌شود و مشکلی برای تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت.

در ادامه این نشست مجید تکبیری، رییس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران گفت:  ایده برگزاری این نمایشگاه از سال ۹۰ با رویکرد بستر سازی برای صادارت محصولات داخلی وایجاد بازاریابی کالاهای صادارتی آغاز شد.

وی بیان داشت: موج سوم تحریم از سیزدهم آبان شروع شده و ما در قالب این نمایشگاه تلاش داریم تا فضا را برای افزایش توان صادراتی کشور فراهم کنیم.
تکبیری اظهار داشت: برای دوازده گروه کالایی از جمله ساختمان، پتروشیمی، تجهیزات پزشکی، چرم، پوشاک، نساجی و صنایع دستی فضا فراهم شده تا به معرفی توانمندی های خود بپردازند، البته هدف دیگر تقویت بازاریابی برای بنگاههای کوچک و متوسط است.

وی بیان داشت: طبق پیش بینی های صورت گرفته در این دوره ۶۰ هیئت تجاری و ۷۰۰ تاجر و بازرگان حضور خواهند داشت که این خود نوید بخش رونق اقتصادی در ایران است.
رییس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران ادامه داد:یکی از نگرانی ها تجار در خصوص ثبت مهر بر روی پاسپورت بود که به حمدا… از مهر ماه این موضوع بر طرف شده و دیگر تجار برای حضور در ایران دچار مشکلات نخواهند شد.

منبع:ستادخبری ایران اکسپو