نفوذ راست‌گرایان آمریکایی به تظاهرات‌ها برای آشوبگر جلوه دادن معترضان به نژادپرستی
نفوذ راست‌گرایان آمریکایی به تظاهرات‌ها برای آشوبگر جلوه دادن معترضان به نژادپرستی

سه عضو یک گروه راست‌گرای افراطی به اتهام نفوذ در تجمعات مسالمت‌آمیز ضدنژادپرستی در آمریکا و تلاش برای به آشوب کشیدن آن‌ها بازداشت شدند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، مقامات قضایی ایالت نوادا در آمریکا گفتند، سه فرد راست‌گرای افراطی که با نفوذ در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز ضدنژادپرستی تلاش […]

سه عضو یک گروه راست‌گرای افراطی به اتهام نفوذ در تجمعات مسالمت‌آمیز ضدنژادپرستی در آمریکا و تلاش برای به آشوب کشیدن آن‌ها بازداشت شدند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، مقامات قضایی ایالت نوادا در آمریکا گفتند، سه فرد راست‌گرای افراطی که با نفوذ در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز ضدنژادپرستی تلاش در به خشونت کشیدن آن‌ها را داشتند، دستگیر شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «تایمز آف اسرائیل»، «نیکلاس تروتانیچ» دادستان فدرال نوادا گفت این افراد که عضو گروه افراطی «بوگالو» هستند که «هدف آن ترویج جنگ داخلی و فروپاشی جامعه آمریکا است».

وی افزود: «افراد محرک خشونت، اعتراضات و تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز نظیر تجمعات نوادا را به نفع خود مصادره و از اعتراض قانونی و واقعی مردم درخصوص قتل آقای فلوید، به سود  مقاصد افراطی خود بهره برداری می‌کنند».

طی هفته گذشته و با آغاز اعتراضات گسترده به قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس، گزارش‌های مختلفی از نفوذ اعضای جنبش بوگالو که اغلب مسلح نیز هستند در این تجمعات منتشر شده است.

به گفته تروتانیچ این سه عضو گروه افراطی روز شنبه توسط واحد ضد ترور اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) دستگیر شده‌اند. این افراد هنگام دستگیری «کوکتل مولوتوف» در دست داشتند. این افراد ممکن است با اتهام اقدام تروریستی به ۳۰ سال حبس محکوم شوند.

دوشنبه هفته گذشته فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد یک افسر سفیدپوست زانویش را روی گردن یک مرد سیاه‌پوست گذاشته است. این حادثه به مرگ مظنون سیاه‌پوست که «جورج فلوید» نام داشت و همچنین به آغاز تظاهرات‌هایی علیه تبعیض نژادی منجر شد.

تجمعات اعتراضی علیه قتل فلوید از سه‌شنبه شب در شهر «مینیاپولیس» آغاز شده و تدریجاً به دیگر نقاط آمریکا و حتی دیگر کشورها نظیر انگلیس و فرانسه نیز کشیده شد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از زمان آغاز این اعتراضات حملات لفظی تندی علیه معترضان و رسانه‌ها صورت داده و خواستار سرکوب آن‌ها شده است.

تا کنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر در اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا دستگیر و ۱۱ شهروند جان خود را از دست داده‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس