چشم انداز رشد بهای نفت همچنان سیر نزولی را در پیش گرفته و این در حالیست که مجمع کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حال برنامه ریزی برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه ای نف از ماه می است، همچنان که پاندمی کرونا، تقاضای جهانی نفت را مختل کرده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) […]

چشم انداز رشد بهای نفت همچنان سیر نزولی را در پیش گرفته و این در حالیست که مجمع کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حال برنامه ریزی برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه ای نف از ماه می است، همچنان که پاندمی کرونا، تقاضای جهانی نفت را مختل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود هشدار داده است که انتظار می رود تقاضا جهانی برای نفت تا پایان سال جاری میلادی به ۹.۳ بشکه در روز کاهش یابد که این رقم به نوبه خود رکورد محسوب می شود؛ کارشناسان این آژانس معتقدند هیچ توافق عملی برای کاهش مکفی تقاضای نفت وجود ندارد تا بتواند ضررهای پیش رو را جبران کند.

این گزارش خاطرنشان می کند در حالی  که رقابت معامله گران برای در اختیار داشتن کشتی های ذخیره سازی نفت خام داغ است، بهای این مخازن شناور روز به روز افزایش می یابد و ممکن است قیمت نفت نیز همچنان رفتاری نزولی از خود نشان دهد؛ به طوریکه آژانس تاکید می کند که پیش از این صنعت نفت تا این میزان ظرفیت های لجستیک خود را محک نزده است.

در گزارش ماهانه بازار نفت اوپک (MOMR) نیز می بینیم که پیش بینی رشد جهانی تقاضای نفت با یک افت تاریخی به روزانه ۶.۹ میلیون بشکه، تغییر یافته است. علاوه بر این، در پاسخ به پاندمی ویروس کرونا در جهان که حاکی از “سرریز قابل توجه نفت مازاد” است، بازار نفتکش ها تنها بخشی از صنعت نفت بوده که از رشدی مثبت را تجربه کرده است.

انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ تقاضا برای نفت همچنان کم باشد و حتی کماکان در این حالت باقی بماند یا شرایط تا پایان سال از آنچه که تا به حال تجربه کرده ایم وخیم تر شود. اوپک و متحدانش ممکن است تحت فشار ناچار به حمایت از قیمت نفت شوند که ریسک افت قیمت قابل توجه باقی می ماند و  احتمال تعدیل بیشتر نیز وجود دارد.

هنوز مشخص نیست که کند شدن اخیر تولید نفت خام ایالات متحده بتواند به تعادل بازار انرژی کمک کند، زیرا تولید میدانی هفتگی همچنان از بالاترین رکورد ۱۳.۱۰۰)هزار) عقب تر است و خروجی آن در هفته منتهی به دهم آوریل به ۱۲.۲۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

با نگاهی به آن چه پیش روست، می توان گفت ممکن است این پاندمی تا مدتی بر قیمت نفت سایه بیاندازد و ممکن است همزمان که مازاد نفت خام منجر به افزایش هزینه های ذخیره سازی شود، قیمت نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در بحبوحه افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در اروپا و آمریکا، رفتاری نزولی از خود نشان دهد.

  • منبع خبر : شرکت ملی نفت ایران