نخبگان جوان حوزه ارتباطات وفناوری اطلاعات کشور موفق شدند نخستین کیف پول موبایلی بومی را بر بستر سیستم عامل های آندروید وIOSراه اندازی و به این وسیله اولین شبکه اجتماعی مالی ایران را در دسترس کاربران قرار دهند. به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) پیش از ظهر امروز عرفان مرادیان مبدع اپلیکیشن کیف پول موبایلی […]

نخبگان جوان حوزه ارتباطات وفناوری اطلاعات کشور موفق شدند نخستین کیف پول موبایلی بومی را بر بستر سیستم عامل های آندروید وIOSراه اندازی و به این وسیله اولین شبکه اجتماعی مالی ایران را در دسترس کاربران قرار دهند.
به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) پیش از ظهر امروز عرفان مرادیان مبدع اپلیکیشن کیف پول موبایلی “جیبی مو” در یک نشست خبری با بیان این که طرح اصلی نسل جدید کیف پول موسوم به “حیبی مو” در قالب شبکه اجتماعی مالی شکل گرفته است، گفت: در این اپلیکیشن که با تکیه بر توان و دانش جوانان ایرانی طراحی شده بی آنکه نیازی به اطلاعات حساب کاربران وجود داشته باشد، یک بستر امن برای نقل وانتقال پول و وجوه رایج رسمی بوجود آمده است که استفاده از آن می تواند نقش تاثیر گذاری در کاهش هزینه و وقت تراکنش های مالی شبکه بانکی کشور ایجاد کند.
مرادیان ادامه داد:با بکارگیری این اپلیکیشن در تلفن های هوشمند همراه، ابزار پرداخت و دریافتی فراهم می شود که قابلیت ذخیره پول به شکل الکترونیکی با امکان شارژ از طریق کارت های بانکی و با پردازش دیجیتالی تراکنش ها از هرنقطه از کشور امکان پذیر می شود و این درحالی است که مبادلات کوچک مالی با این امکان جدید که در نوبه خود بی نظیر است، نیاز به اطلاعات حساب بانکی کاربران را ملغی می کند.

وی تاکید کرد: بر اساس تعاریف بانک مرکزی، کیف پول الکترونیکی یا همان” کیپا” ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی با امکان شارژ از طریق کارت یا حساب بانکی با پردازش الکترونیکی تراکنش‌ها به صورت برون‌خط از راه دور یا نزدیک است که با نام بوده و مبتنی بر فناوری‌های نوین ارتباطی مجازی یا مبتنی بر تراشه قابل ارائه است. این فناوری در مبادلاتِ با مبالغ ریز کاربرد دارد و وابستگی مستقیم به حساب بانکی فرد ندارد.
مرادیان ادامه داد: به گواه تجربه بومی توسعه عابربانک در کشورمان، می‏‌توان آینده درخشانی را برای توسعه و پذیرش کیف پول الکترونیکی در میان شهروندان متصور بود.
وی همچنین تصریح کرد: با استفاده از این ابزار می توان در آینده ای نه چندان دورتراکنش های معمول را بین شبکه های اجتماعی محقق کرد.
وی همچنین در خصوص اهداف پروژه ” جیبی مو” نیز گفت: کاهش هزینه های سیستم بانکی،کاهش هزینه های زیست محیطی حاصل از نقل و انتقالات مالی،حذف رسید های بانکی،کاهش زمان انتقال وجه تراکنش ها و سهولت در انجام این فرآیند و همچنین تعامل نزدیکتر و صمیمانه تر بین کاربران از مهمترین سرفصل های اچرای این اپلیکیشن است.
وی در مورد مزیت های استفاده از “جیبی مو” نیز گفت:تفاوت مزیتی این اپلیکیشن نسبت به اپلیکیشن های مشابه در این است که جابجایی وجه تا سقف ۱۰ میلیون تومان در روز( ۵میلیون برای دریافت و ۵ میلیون برای پرداخت)،جابجایی وجوه بدون کارمزد،مدیریت وجوه مالی ودر اختیار داشتن ایست کانل از تراکنش های مالی،استفاده از فناوری های روز دنیا، مانند هوش مصنوعی وقابلیت هایی مانند یادآوری درخواست وجه از دوستان، وهمچنین امکان پرداخت همزمان به چند کاربر در داخل و خارج از اپلیکیشن و ایجاد شفافیت مالی در تعاونی ها و کمپین های جمع آوری کمک های مالی ،به تحقق می رسد.


بنابه این گزارش همچنین ماندانا ابوالفتحی دیگر بنیان‌گذار این استارتاپ ایرانی ضمن بیان این که حجم تراکنش‌های پرداخت خرد در کشور بسیار بالا است و به هیچ‌وجه با حجم پرداخت‌های کلان قابل مقایسه نیست اظهار داشت: دانشجوها، جوانان و افرادی که می‌خواهند پرداخت‌های روزمره خود را در هر زمان و هر مکان و به هر کسی به راحتی انجام دهند و همگام با پیشرفت تکنولوژی آن‌ها را مدیریت کنند، افرادی که انتقال پول زیادی دارند و کم شدن کارمزد در هر انتقال، برایشان آزار دهنده است، کسب و کارهایی که ‌می‌خواهند هزینه‌ی کالا یا خدمات خود را با روش نوین و بدون دغدغه حمل دستگاه POS دریافت نمایند، کسب و کارهای تلگرامی و اینستاگرامی که امکان گرفتن نماد اعتماد و درگاه پرداخت الکترونیکی ندارند و کلیه کسب و کارهای اینترنتی که نیاز به درگاه پرداخت الکترونیکی دارند جامعه هدف “جیبی‌مو” خواهند بود.
وی در خصوص نحوه عملکرد این اپلیکیشن برای کاربران اضافه کرد: جیبی‌مو کیف پول الکترونیک کاربران خواهد بودکه می‌توانند آن را به هر مبلغی شارژ کرده و در موقعیت‌های مختلف زمانی که با دوستان و اطرافیانشان مخارج مشترکی دارند، استفاده کنند و هر زمانی هم که تمایل داشتند می توانند یک یا چند حساب بانکی (شماره شبا) را در جیبی‌مو تعریف کنند و پول موجود در حساب جیبی‌موی خود را تنها با یک کلیک و در کمتر از یک روز کاری به بانک انتقال دهند
گفتنی است تمام این تراکنش های درون برنامه ای بدون هیچ کارمزدی بوده و تنها برای خروج مبالغ به حساب بانکی کارمزد حداقلی ۵۰۰ تومانی پرداخت خواهد شد.


این گزارش حاکی است ،ناصرعلی سعادت رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و رییس هیئت مدیره جیبی مو نیز با بیان این که در راستای نام گذاری سال جاری به عنوان سال حمایت از تولید ملی و با علم بر این که استارتاپ ها با بالا بردن بهره وری و به کارگیری نیروهای جدید، تحول عظیمی در اقتصاد کشور ایجاد کرده اند اظهار داشت: در گذشته برای ایجاد مشاغل جدید، هزینه های گزافی صرف می شد و در بسیاری از موارد به رغم هزینه های فراوان، درعمل نتیجه مطلوب حاصل نمی شد. درحالی که امروز استارتاپ ها غالبا با هزینه های بسیار کمتر و خلق ایده های جدید که مبتنی بر نیازهای جامعه هستند، توانسته اند جایگاه خوبی در میان مردم باز کنند و همین نکته از دلایل موفقیت آنها محسوب می شود.
سعادت ضمن اشاره به این که اپلیکیشن ها و بسترهای اینچنینی می توانند بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال صرفه جویی در هزینه های خانواده‌های ایرانی داشته باشند اظهار داشت: با توجه به آمارها می توان گفت هر شخص به صورت میانگین سالانه بیش از ۹۰۰ هزار ریال بابت تراکنش های مختلف کارمزد پرداخت می‌کند و با فرض استفاده‌ی ۶۰ درصد جمعیت کشور از بسترهای مالی الکترونیکی، می توان بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال صرفه جویی در پرداخت کارمزد را شاهد باشیم.
وی با تاکید بر این موضوع که کاهش پرداخت کارمزد از طرف مردم به هیچ عنوان صف آرایی در مقابل بانک ها نخواهد بود گفت: طبق آمار منتشر شده بالغ بر ۷۰ درصد از تراکنش‌های مالی‌ای که به سیستم بانکی تحمیل می‌شود ، مبالغ زیر ۵۰ هزار تومان هستند که هزینه زیان خالص بانک‌ها برای جذب و نگهداشت منابع ارزان قیمت برای تراکنش‌های زیر ۵۰ هزار تومان، هزار میلیارد تومان است.
طبق گزارش بانک مرکزی سود ناشی از رسوب تراکنش های زیر ۵۰ هزار تومان‌، چیزی حدود هزار میلیارد تومان زیان خالص برای سیستم بانکی در بر داشته است. بنابراین ابزارهایی با این ویژگی ها نه تنها عملکرد بانک‌ها را مختل نمی‌کنند، بلکه به کاهش هزینه‌های تحمیل شده به بانک‌ها نیز کمک خواهند کرد.
بر اساس این گزارش،سعادت که عضو کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات نیز است در ادامه با اشاره به دغدغه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شخص محمدجواد آذری جهرمی در خصوص صرفه جویی در چاپ عملکردهای مختلف و استفاده از پتانسیل های دولت الکترونیک در این زمینه گفت: با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد که با استفاده از چنین بسترهایی مانند جیبی مو مانع چاپ ۴ میلیارد رسید کاغذی خواهیم شد.


وی ادامه داد: با نگاهی به آمار شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در شش ماه ابتدای سال جاری ۲٫۵ میلیارد تراکنش از روی دستگاه های کارتخوان فروشگاهی انجام شده است. صرف نظر از تعداد تراکنش های مانده گیری که ۴۵۰ میلیون و ۱۷۲ تراکنش بوده است، به طور متوسط حدود ۴ میلیارد رسید توسط این دستگاه ها چاپ شده است. با توجه به حجم ۸۰ درصدی واردات کاغذ می توان گفت در اکوسیستم بانکداری ایران تنها در بخش چاپ رسید بیش از ۳ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است که می توان با استفاده از رویکردهای جدید ارائه رسید به کاربران و استفاده از کیف پول و بسترهای الکترونیکی صرفه جویی ارزی نیز برای کشور داشته باشیم.
عضو کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات در پایان استفاده و ایجاد چنین بسترهای مالی را فرصتی برای شبکه بانکی کشور دانست و گفت: فعالیتهای شرکت های دانش بنیان در ایجاد بسترهایی که به اعتلای صنعت بانکداری و شفافیت در عملکرد مالی اشخاص و موسسات دولتی و خصوصی قابل ارزش است و می بایست از پتانسیل های جوانان کشور در این زمینه استفاده و حمایت کرد.