وزیر نیرو از رسانه‌ها خواست موضوع آب و برق بویژه آب که موضوعی ملی است به هیچ وجه منطقه ای نشود. به‌گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) وبه نقل از پاون، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در حاشیه بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی ۱۰ پروژه صنعت آب و برق در استان مرکزی که در چارچوب سومین […]

وزیر نیرو از رسانه‌ها خواست موضوع آب و برق بویژه آب که موضوعی ملی است به هیچ وجه منطقه ای نشود.

به‌گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) وبه نقل از پاون، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در حاشیه بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی ۱۰ پروژه صنعت آب و برق در استان مرکزی که در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اگر نقش و سهمی در دامن زدن به این‌گونه مسائل داشته باشیم نگاه که به پشت سر کنیم خرسند نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: تعابیری از این قبیل نه تنها کمکی در حل مسائل نمی‌کند که فضای نامساعدی هم در پیشبرد کارها ایجاد می‌کند.
اردکانیان گفت: امیدواریم تامین آب و برق با کمیت و کیفیت مناسب برای همه مردم ما ملاک و مورد نظر باشد، دولت هم وظیفه دارد این کار را انجام دهد؛ مانند برق که شبکه‌ای سراسری است، آب هم یک مجموعه سراسری است.
وزیر نیرو تصریح کرد: ما کشور خشک و نیمه خشکی هستیم، اگر بگوییم «آب، برف و زمین ما»، می‌بینیم که بخش کوچکی از وسعت این کشور پهناور به لحاظ جغرافیایی و اقلیمی، منطقه‌ای شدیدا” سبز و پرآب است.
اردکانیان گفت: ما که نمی‌توانیم از بقیه سرزمینمان صرف‌نظر کنیم، پس خداوند این گونه مقدر کرده که در طول تاریخ و چند هزار سال تمدن کشور همه به عنوان یک خانواده به شکل عادلانه و منطقی و همراه با ضوابط فنی، اقتصادی و زیست محیطی از این نعمت‌های خداوند بهره‌مند باشیم.
وی تاکید کرد: اگر اختلالی در عرضه خدمت هست، وظیفه دولت و دولت‌ها و وزیر نیرو و مدیرانش است که آن را رفع کرده و جوابگو باشند و ما سعی داریم این گونه باشد. از این موضوع که رد شویم باید بقیه را به مسئولان امر برای مدیریت بسپاریم.

برنامه‌های پویش در سال جاری
وزیر نیرو همچنین از بهره‌برداری ۹ سد و همچنین آغاز آبگیری ۹ سد دیگر جمعا” با ظرفیت تنظیم حدود یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون متر مکعب، ۱۰ شبکه آبیاری و زهکشی با وسعت ۵۴ هزار هکتار، آبرسانی به بیش از ۱۴۰۰ روستای کشور با جمعیت ۷۵۰ هزار نفر در استان‌های مختلف، به مدار بهره‌برداری آوردن ۱۲ تصفیه‌خانه آب در ۸ استان، ۱۸ تصفیه‌خانه فاضلاب و همچنین طرح‌های صنعت برق اعم از افتتاح ۱۸ واحد نیروگاهی با بیش از ۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در ادامه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال جاری خبر داد.
وی از دیگر پروژه‌های امسال پویش به حدود ۴۰۰ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر در قالب ۵۹ پروژه و نیروگاه های مقیاس کوچک و حدود ۲ هزار کیلومتر خط‌های انتقال توزیع و فوق توزیع اشاره کرد و گفت: بخشی از این طرح‌ها همچنین ناظر بر ساز و کارهاست. ما به دنبال افزایش راندمان نیروگاه‌ها، کاهش تلفات در شبکه‌ها و همچنین برنامه صفر ۹۹ (تابستان ۹۹ با خاموشی صفر) هستیم که این پروژه مشترک وزارت نیرو و مردم است.
اردکانیان گفت: بدون اینکه کوچک‌ترین وقفه‌ای در چرخه تولید کشور باشد حتی با افزایش عرضه انرژی به واحدهای تولیدی و حفظ آسایش و امنیت خاطر مردم بنا داریم که اوج بار در تابستان کاهش یابد و بتوانیم با کمک همدیگر در حالی که انرژی بیشتری عرضه می‌کنیم اوج بار کمتری داشته باشیم. یعنی مصرف را در ساعت‌های مختلف مدیریت کنیم که هم سال جهش تولید را یک سال با معنا از حیث آب و برق داشته باشیم و هم تعهدات خود برای صادرات برق انجام دهیم.

 پاداش ۳۰۶ میلیارد تومانی وزارت نیرو به صنایع و مردم 

وزیر نیرو همچنین درباره بدهی‌های وزارت نیرو به بخش‌های دیگر از جمله بخش خصوصی گفت: ممکن است پرداخت‌ها دیر و زود داشته باشد، اما سوخت و سوز ندارد. ما اعضای یک خانواده هستیم و به اتکای راهگشایی‌های قانون بودجه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ هزاران میلیارد تومان از بدهی‌های خود به بخش خصوصی را توانستیم تسویه کنیم.

اردکانیان در حاشیه بهره‌برداری از پروژه‌های صنعت آب و برق در استان مرکزی افزود: بخشی از این بدهی‌ها ناشی از واگذاری‌های صورت گرفته و قیمت‌ها برای خرید برق است. در بخش‌های دیگر هم، مطالبات مربوط به اجرای طرح هاست.
اردکانیان تصریح کرد: در سال ۹۹ نیز ساز و کارهای خوبی در قانون بودجه پیش‌بینی شده و از همین ابتدای سال، همکاران ما در صدد هستند در امسال حتی بیش از سال‌های گذشته بدهی‌ها پرداخت شود.

امسال بیش از ۷ درصد افزایش تعرفه آب و برق نداریم

وزیر نیرو همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در ماه‌های پیش رو قرار است افزایش قیمت داشته باشیم و این به چه صورت و از چه زمانی خواهد بود، خاطرنشان کرد: از دو سال پیش هیئت وزیران با توصیه و تاکید رئیس جمهوری وزارت نیرو را در افزایش سالیانه تعرفه‌های آب و برق که هر سال نسبت به سال قبل رقمی به آن اضافه می‌کرد محدود به رقم ۷ درصد کردند.

اردکانیان گفت: به این معنا که بیش از این رقم که بسیار پایین‌تر از ارقام افزایشی مرسوم در خیلی از کالاها و در عین حال کمتر از نرخ تورم است، امسال هم افزایش تعرفه نخواهیم داشت و حتی کسانی که کمتر از الگوی مصرف در آب و برق استفاده داشته باشند، پاداش هم دریافت خواهند کرد.

پاداش ۳۰۶ میلیارد تومانی وزارت نیرو به صنایع و مردم به‌دلیل رعایت الگوی مصرف
وزیر نیرو در ادمه همچنین خاطرنشان کرد: در سال ۹۸، بخش برق به صنایع بزرگی که با تغییر ساعت استفاده از برق برای کمک به خاموشی صفر در تابستان کمک کردند بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پاداش داد.
وی افزود: در بخش خانگی هم به کسانی که کمتر از الگو، مصرف داشتند، حدود ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش داده شد که این پاداش در قبوض آنها به صورت اعتباری برای عدم پرداخت قبض ماه بعد ثبت و ضبط است؛ در حالی که کل قیمت آب و برق، یارانه‌‌ای است.

افزایش ۱۶ درصدی تعرفه‌ها برای مصرف کنندگان بیش از الگو
اردکانیان اضافه کرد: متقابلا” کسانی که به هر دلیل مصارف بالاتری از این الگو دارند بر اساس مصوبه هیئت وزیران از دو سال پیش مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه‌ها هستند که این کار نه با هدف تامین درآمد که تشویق این گروه به سمت خوش مصرف‌ها صورت می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بیش از حدود ۷۰ درصد مشترکان ما یا در الگوی مصرف و یا زیر آن هستند و افزایش غیر از این دو رقم تحت هیچ شرایطی اعمال نمی‌شود.
اردکانیان در عین حال تاکید کرد: ناشی از حذف قبوض کاغذی هم هیچ‌گونه افزایشی اعمال نمی‌شود.
وزیر نیرو با انتقاد از برخی کسانی که در این رابطه با انتشار خبرهایی بویژه در فضای مجازی ایجاد التهاب می‌کنند، تصریح کرد: بارها اعلام کردم اگر یک مورد مستند در این زمینه وجود دارد اعلام شود شخصا” پیگیری می‌کنم که در این زمینه حتی موردی هم گزارش نشده است. این بدان معنا نیست که امکانش نباشد که اگر باشد اصلاح خواهد شد.

۷۶ درصد حجم مخازن سدها پر آب است
وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: از حدود ۵۱ میلیارد متر مکعب حجم مخازن ساخته شده در کشور اعم از مخازن سدها، چاه نیمه‌ها و دریاچه‌ها، هم اینک به سبب بارش‌ها حدود ۷۶ درصد پر است و مقدار باقی مانده هم بعضا” به عمد و برای تسکین سیلاب‌های احتمالی خالی نگه داشته شده است.

بیش از ۵۰ تالاب عمده کشور سیراب شده‌‌اند
وی افزود: همچنین بیش از ۵۰ تالاب عمده کشور سیراب شده و تالاب‌های بزرگی از جمله تالاب بین‌المللی هامون در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند که بخشی از این امر ناشی از بارش‌های سرزمینی و بخشی هم از سیلاب‌های دریافتی از کشور همسایه است.

افزایش ۳۵ درصدی بارش‌ها در مقایسه با متوسط ۵۰ سال اخیر
وزیر نیرو گفت: بارش‌ها هم اینک به طور متوسط حدود ۳۰۰ میلی‌متر است که در مقایسه با متوسط بارش‌های ۵۰ ساله حدود ۳۵ درصد افزایش دارد.
وی افزود: بارش‌های سال آبی جاری تاکنون به نسبت سال گذشته که یکی از ترترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بود ۷ درصد کاهش دارد اما امیدواریم امسال بتوانیم استفاده‌های به مراتب بهتری را از این نعمت ببریم.
اردکانیان با یادآوری سیلاب‌های ابتدای سال گذشته اظهار داشت: توجه خوبی از ناحیه دولت از حیث تامین منابع مالی، همکاری دستگاه‌ها و پشتیبانی وزارت کشور و استانداری‌ها به جهت لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها صورت گرفت.
وی ادامه داد: نتیجه خوب آن، این بود که سیلاب‌های زمستان ۹۸ و امسال اکثرا” همراه با منفعت بود و خسارات بویژه در سیستان و بلوچستان به مراتب بسیار کمتر بود.
اردکانیان با بیان اینکه مدیریت خوبی روی مخازن سدها صورت گرفت که حداکثر بهره‌برداری را توانستیم داشته باشیم، خاطرنشان کرد: بارش‌ها موجب شده علاوه بر اینکه امسال افزایش محصول قابل ملاحظه‌‌ای در سال جهش تولید داشته باشیم، سال آینده هم سال پر خیر و برکتی باشد.