عضو ائتلاف الفتح گفت که با مامور تشکیل کابینه عراق توافق شده که اخراج نظامیان آمریکایی را در راس اولویت‌های برنامه دولت جدید این کشور قرار دهد و در این خصوص هیچ اختلافی وجود ندارد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، «سعد السعدی» از رهبران ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» در پارلمان عراق […]

عضو ائتلاف الفتح گفت که با مامور تشکیل کابینه عراق توافق شده که اخراج نظامیان آمریکایی را در راس اولویت‌های برنامه دولت جدید این کشور قرار دهد و در این خصوص هیچ اختلافی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، «سعد السعدی» از رهبران ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» در پارلمان عراق روز سه شنبه شایعات درباره اختلاف میان گروه‌های سیاسی شیعی با «مصطفی الکاظمی» درباره موضوع اخراج نظامیان خارجی از عراق را تکذیب کرد.

السعدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: «اخبار حاکی از وجود اختلافات میان گروه‌های سیاسی شیعی با مصطفی الکاظمی درباره اخراج نظامیان خارجی از عراق نادرست کرد و چنین اختلافاتی وجود ندارد، زیرا این موضوع در راس اولویت‌های کاری دولت جدید عراق قرار دارد و بر سر آن توافق شده است».

وی افزود: «با مامور تشکیل کابینه عراق توافق شده که بند مربوط به اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق در برنامه دولت وی وجود داشته باشد و ما منتظر ارائه این برنامه به گروه‌های سیاسی هستیم تا از آن مطمئن شویم. بنابراین هیچ اختلافی وجود ندارد و موضوع اخراج آمریکا از جمله اصولی است که درباره آن با الکاظمی توافق حاصل شده است».

به دنبال حمله آمریکا به نزدیک فرودگاه بغداد که با شهادت سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق و شماری دیگر از همرزمان جبهه مقاومت همراه بود، پارلمان عراق در پنجم ژانویه ۲۰۲۰ (۳۰ دی ماه) خروج همه نیروهای خارجی و از جمله آمریکایی از عراق و لغو نقش ائتلاف بین المللی در عراق و لغو تواقنامه امنیتی با آمریکا از سوی دولت عراق رای داد.

مصطفی الکاظمی مامور تشکیل کابینه عراق چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که کابینه او را تکمیل کرده و هم اکنون در مرحله مذاکره درباره آن است.

الکاظمی در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط گفت: «اسامی اعضای کابینه آماده شده و ما الان درصدد مذاکره با گروه‌های سیاسی هستیم تا این کابینه در اسرع وقت در پارلمان تصویب شود و کار خود را طبق اولویت‌هایش آغاز کند».

«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، نهم آوریل(۲۱ فروردین)، در پی انصراف «عدنان الزرفی» از نخست‌وزیری، «مصطفی الکاظمی» را مامور تشکیل کابینه کرد و بر اساس قانون اساسی، وی ۳۰ روز مهلت دارد تا کابینه جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به پارلمان معرفی کند.