سفیر کشورمان در کویت با اشاره به اینکه هر طرحی که به ریشه‌های بحران فلسطین توجه نداشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید، تاکید کرد: طرح معامله قرن بیش از طرح‌های دیگری که در گذشته ارائه شده‌ بودند، غیرواقعی بود بنابراین این طرح حتما به نتیجه نخواهد رسید. «محمد ایرانی» سفیر ایران در کویت گفت که […]

سفیر کشورمان در کویت با اشاره به اینکه هر طرحی که به ریشه‌های بحران فلسطین توجه نداشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید، تاکید کرد: طرح معامله قرن بیش از طرح‌های دیگری که در گذشته ارائه شده‌ بودند، غیرواقعی بود بنابراین این طرح حتما به نتیجه نخواهد رسید.

«محمد ایرانی» سفیر ایران در کویت گفت که حتی سازشکارترین جریان‌های فلسطینی به شدت امروز از طرح معامله قرن احساس خطر می‌کنند بنابراین فرصت مناسبی برای تنظیم یک راهبرد واحد فلسطینی فراهم شده است.

وی با اشاره به رونمایی معامله قرن از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا گفت: برای بررسی پیامدهای ناشی از اعلام معامله قرن توسط ترامپ و شادباش نتانیاهو، باید اهدافی که رییس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از اجرای معامله قرن دنبال می‌کنند را مورد ارزیابی قرار داد.

«محمد ایرانی» به ایرنا گفته است: این اقدام با دو هدف کوتاه‌مدت و بلندمدت انجام شده است؛ در هدف کوتاه‌مدت، معامله قرن برای بهره‌برداری انتخاباتی و خروج از بحران داخلی هم از سوی ترامپ و هم از سوی نتانیاهو، اجرا شده است. این دو نفر، به شدت در این مقطع زمانی به این مسئله نیاز داشتند.

این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه بسیاری از کارشناسان معامله قرن را خدعه یا حیله قرن نامیده‌اند، اظهار داشت: متاسفانه جهان عرب که مدعی پرچمداری حمایت از آرمان فلسطین است، در بدترین وضعیت ممکن و عمیق‌ترین اختلافات و درگیری‌ها است. بنابراین طیفی از کشورهای عربی از این طرح استقبال و حتی از آن، حمایت کردند. برخی دیگر از این کشورها، نسبت به آن سکوت کردند.

ایرانی با بیان اینکه محکومیت معامله قرن توسط کشورهای اسلامی غیرعربی بیشتر از دولت‌های عربی بوده است، تصریح کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی در درازمدت هدفشان بلعیدن کامل فلسطین و پایان دادن به قضیه‌ای تحت عنوان فلسطین است. در مرحله بعد هم هدف آنها، تسلط بر کل کشورهای منطقه در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی است.

سفیر ایران در کویت خاطرنشان کرد: راهکاری که این دو در نظر گرفته‌اند، سیاست تحمیل امر واقع همراه با افزایش تدریجی فشار و تهدید کشورهای منطقه و رهبران این کشورها است.

این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه تجربه نشان داده است که هر طرح غیرواقعی در مورد فلسطین که به ریشه‌های بحران فلسطین توجه نداشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید، خاطرنشان کرد: طرح معامله قرن بیش از طرح‌های دیگری که در گذشته ارائه شده‌ بودند، غیرواقعی بوده و کاملا هم یکطرفه است. بنابراین این طرح حتما به نتیجه نخواهد رسید.

ایرانی در تشریح پیامدهای طرح معامله قرن ابراز داشت: این طرح حداقل دو پیامد روشن دارد؛ پیامد اول، موجب وحدت آحاد مردم فلسطین و همچنین گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی می‌شود. حتی سازشکارترین جریان‌های فلسطینی به شدت امروز احساس خطر می‌کنند بنابراین فرصت مناسبی برای تنظیم یک راهبرد واحد فلسطینی فراهم شده است که باید فلسطینی‌ها باید بیشترین بهره را از این فرصت ببرند.

وی با بیان اینکه اگر وحدت آحاد و گروه‌های فلسطینی ادامه یابد، تردیدی وجود ندارد صهیونیست‌ها عقب‌نشینی خواهند کرد، عنوان کرد: پیامد دوم، تقویت رویکرد مقاومتی است. بخش عمده مردم فلسطین اعتقاد جدی به مبارزه دارند و معتقدند حق گرفتنی است و با مبارزه باید آن را گرفت ولو آنکه زمان زیادی صرف شود. اقدام یکطرفه ترامپ راه دیگری برای مردم فلسطین به جز مقاومت مسلحانه باقی نخواهد گذاشت.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه اضافه کرد: امروز شرایط و وضعیت مقاومت را هم بررسی می‌کنیم، بسیار بهتر از گذشته و دوران زمان توافقاتی مانند توافق اسلو، کمپ دیوید۲ و… است. وضعیت امروز مقاومت بهتر از گذشته بوده و بهتر هم خواهد شد.

ایرانی درباره واکنش اتحادیه عرب به معامله قرن نیز گفت: واقعیت قضیه این است که اتحادیه عرب، سال‌هاست که نقشی در تصمیم‌های جدی جهان عرب ندارد و به صورت منفعلانه در بهترین شرایط، بیانیه‌ای بی‌خاصیت صادر کرده است.

وی با اشاره اینکه خود اعراب و کشورهای عربی به نقش ضعیف و بیتاثیر اتحادیه عرب در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی واقف هستند، تصریح کرد: دلیل انفعال اتحادیه عرب این است که دولت‌های حامی مقاومت و اصولا صداهای همراه با مقاومت در این مجموعه حضور ندارند.

سفیر اسبق ایران در اردن و لبنان با اشاره به تاثیرپذیری اتحادیه عرب از مصر و عربستان گفت: سال‌هاست که اتحادیه عرب تحت تاثیر کشور مصر و اخیرا عربستان سعودی است که تکلیف این دو کشور هم با قضیه فلسطین روشن است.

ایرانی با بیان اینکه اتحادیه عرب، حتی در موضوعات غیرفلسطینی هم سیاست‌های مصر و عربستان را به طور کامل، هم تکرار و هم دنبال می‌کند، افزود: حضور سه کشور عربی به طور مستقل و ماورای تصمیمات اتحادیه عرب در مراسم معامله قرن، بهترین نشانه ضعفی است که سال‌هاست بر پیکره اتحادیه مستولی شده و آن را از حیزانتفاع ساقط کرده است.

  • منبع خبر : تسنیم