طی ۶ماهه نخست سال گذشته، معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا ۱٫۹ میلیون تن بود اما امسال این معاملات عدد ۲٫۴ میلیون تن را ثبت کرده است. به گزارش “دیپلماسی”، «حامد سلطانی‌نژاد» روز چهارشنبه گذشته در همایش تولید و توسعه پایدار، صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاونی در مرکز همایش های برج میلاد افزود: تعاونی ها […]

طی ۶ماهه نخست سال گذشته، معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا ۱٫۹ میلیون تن بود اما امسال این معاملات عدد ۲٫۴ میلیون تن را ثبت کرده است.

به گزارش “دیپلماسی”، «حامد سلطانی‌نژاد» روز چهارشنبه گذشته در همایش تولید و توسعه پایدار، صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاونی در مرکز همایش های برج میلاد افزود: تعاونی ها می توانند به جای اعضای خود در معاملات بورس کالا شرکت کرده و اقدام به توزیع مویرگی محصولات در بخش پایین دستی کنند.
وی اظهار کرد: شفافیت معاملات در بورس به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند.
مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: ابزارهای مختلف معامله نقد، فیزیکی و آتی در بورس کالا وجود دارد که می توان از آنها بهره گرفت.
سلطانی نژاد به تغییر شیوه های تامین مالی در میان صنایع اشاره کرد و گفت: در ساختار سنتی تامین کالا تنها از اموال غیر منقول مانند ملک یا کارخانه به عنوان وثیقه استفاده می‌شد، اما امروز می‌توان کالاها و محصولات تولیدی را نیز به عنوان وثیقه نزد بانک ها معرفی کرد که از جمله آنها صدور گواهی های سپرده کالا است.
وی اضافه کرد: در معاملات فیزیکی، کالا تحویل داده می‌شود اما در معاملات آتی بازارهای مالی، هدف اصلی تحویل کالا نیست بلکه هدف این است که فروشندگان و خریداران بتوانند خود را در مقابل نوسان ها بیمه کنند.
این مقام مسئول اظهار داشت: نزدیک به ۱۴ تا ۱۶ درصد ارزش معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا به تعاونی‌ها اختصاص دارد.
مدیرعامل بورس کالا با اشاره به نوسان‌های شدید نرخ ارز و تاثیر آن بر ایجاد تقاضاهای کاذب در بورس کالا، گفت: این تحولات نشان داده که باید نقش نظارت بر معاملات تقویت شده و تعاونی ها نظارت خود را بیشتر کنند.
وی ادامه داد: نباید شرایط به گونه ای شود که ناچار شویم یک نفر را برای نظارت بر تعاونی ها تعیین کنیم، بلکه تعاونی‌ها باید نظارت در بخش پایین دستی را گسترش دهند.
سلطانی نژاد تصریح کرد: تعاونی ها باید به نقش اصلی خود در توزیع مویرگی محصولات بپردازند و از ورود به چرخه معاملات خودداری کنند.
وی به آزاد شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس اشاره کرد و گفت: این اقدام به شفاف شدن معاملات کمک کرد؛ باید شرایط رقابتی در بازار ایجاد کنیم، محدود کردن رقابت و قیمت گذاری دستوری تجربه ای است که در سال های اخیر انجام شده و بارها شکست خورده است.