واگذاری سهام دولت به ۳ بانک و ۲ بیمه با هدف مشارکت دادن سرمایه های همه اقشار مردم بدون محدویت تا سقف ۲ میلیون تومان عملیاتی می شود. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، عباس معمار نژاد معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در یک نشست خبری گفت: دولت با هدف […]

واگذاری سهام دولت به ۳ بانک و ۲ بیمه با هدف مشارکت دادن سرمایه های همه اقشار مردم بدون محدویت تا سقف ۲ میلیون تومان عملیاتی می شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، عباس معمار نژاد معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در یک نشست خبری گفت: دولت با هدف مردمی‌کردن اقتصاد، باقی‌مانده سهام خود در بانک‌ها، بیمه‌ها، پالایشگاه‌ها، فولاد و خودروسازی را در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF به مردم واگذار می‌کند.
عباس معمارنژاد، اظهار داشت: اگر دولت قصد تامین کسری بودجه خود از طریق این واگذاری ها را داشت از روش های بلوکی با ۲۰ درصد افزایش قیمت مندرج در تابلوی بورس و یا عرضه تدریجی سهام در بازار بورس استفاده می‌کرد.
وی افزود: دولت با هدف انتفاع همه مردم از این سهام، عرضه آن به صورت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله را در دستور کار خود قرار داد.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی ویژگی های این صندوق را کاهش ریسک، قیمت قابل رقابت (قیمت فروش واحد های صندوق حداقل ٣٠ درصد زیر قیمت فعلی تابلوی بازار بورس)، امکان خرید واحد های این صندوق برای هر ایرانی و بدون محدودیت سنی، مردمی کردن اقتصاد و کسب منفعت برای همه مردم و فرهنگ سازی در زمینه بورس عنوان کرد.
معمارنژاد با اشاره به قیمت سهام برخی بانک‌ها و بیمه‌های عرضه شده در این صندوق و مقایسه آن با قیمت فعلی این سهام در بازار بورس، گفت: مبنای تعیین قیمت های سهام درنظر گرفته شده برای واگذاری به صندوق‌ سرمایه گذاری etf متوسط ۳۰ روز قبل از فراخوان واگذاری است که بسیار پایین تر از قیمت های فعلی خواهد بود.
وی در خصوص قابل تمدید بودن زمان پذیره نویسی در ETF نیز گفت:طبق آنچه که اعلام شده، مردم تا ۳۱ اردیبهشت ماه می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند. هرچند هنوز برنامه‌ای برای تمدید این مهلت نداریم اما ممکن است این زمان قابل تمدید باشد.
وی ادامه داد: تمدید زمان پذیره‌نویسی در ETF بستگی به شرایط دارد. البته اگر واحدهای پذیره‌نویسی برای صندوق پر شود همین امروز هم می‌توانیم پذیره‌نویسی را متوقف کنیم.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه افرادی که در اولین صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند، آیا امکان خرید سهام در صندوق دوم را که گفته شده تیرماه پذیره‌نویسی آن آغاز می‌شوند، دارند گفت: افرادی که در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توانند در صندوق دوم هم سرمایه‌گذاری کنند و سهم بخرند اما تخفیف‌ها دیگر شامل حال این افراد نخواهد شد.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد مراجعه به کارگزاری ها، درگاه های حضوری و غیر حضوری بانک ها را از جمله روش های خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله برشمرد.
معمارنژاد در ادامه تحولات دیجیتال را در عصر فعلی مبتنی بر چند عامل مهم عنوان کرد و گفت: “جایگزینی مفهوم اکوسیستم به جای سیستم” و “بهبود تجربه مشتری” از جمله مهم ترین این پارادایم ها است.