رئیس‌جمهور گفت: مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شوند. هم‌چنین محدودیت‌های پاساژها برداشته می‌شود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن اشاره به اهمیت ۱۵ خرداد در تاریخ کشور گفت: […]

رئیس‌جمهور گفت: مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شوند. هم‌چنین محدودیت‌های پاساژها برداشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن اشاره به اهمیت ۱۵ خرداد در تاریخ کشور گفت: این هفته، هفته ای است که هم در آن روز رحلت امام خمینی(ره) بزرگوار است، در چهاردهم خرداد و هم روزی است که مردم برای حفظ جان امام فداکاری کردند و آن پانزدهم خرداد است در این روز مردم با قیام خود در شهرهای مختلف در قم و تهران و ورامین و در شهرهای دیگر هم قیام کردند و هم فداکاری کردند و هم کشته‌های فراوانی و شهدای فراوانی تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

وی ادامه داد: اگر آن حرکت مردمی نبود احتمالا جان اما هم در خطر قرار می‌گرفت و یا برای مدت‌های طولانی ممکن بود امام را در حبس و حصر نگه دارند. امام عزیز ما ۱۶ سال رهبری یک نهضت مردمی را بر عهده گرفت و او در این رهبری انقلاب را به پیروزی رساند. کار دیگر امام این بود که در مقابل تجاوز کشور دیگر یعنی دوران ۸ ساله دفاع مقدس، را رهبری کرد و به پیروزی برساند و کار دیگر امام این بود که حکومت اسلامی را تشکیل داد.

رهبر انقلاب پرچم امام خمینی(ره) را نگه داشته‌اند

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امام برای نجات کشور از استبداد و استعمار انقلاب را به پیروزی رساند؛ در نجات کشور از اشغال و تجاوز دفاع ملی را به انجام رساند و برای تشکیل نظام اسلامی همه نهادهای لازم را با رای و نظر مردم استقرار بخشید. امام خمینی (ره) نهادهای اصلی انقلاب را با رای مردم در همان سال اول انقلاب تشکیل داد. ۳۱ سال از رحلت امام می‌گذرد و مردم عشق به امام را ادامه دادند و خلف صالح ایشان همان پرچم را نگه داشته‌اند.

امروز با شرایط جدیدی در دوران کرونا مواجه هستیم که شاید برای سال‌ها ادامه یابد

رئیس جمهور در مورد موضوع کووید ۱۹ گفت: مساله کووید ۱۹ به عنوان مساله اصلی هنوز در کشور ما ظهور و بروز دارد. این ویروس موجب تحولات بسیار زیادی در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ش. این ویروس بسیاری از مسائل جهانی شدن را به نحوی زیر سوال برد. مساله مرزها که در دنیا کم رنگ شده بود دوباره آن را پر رنگ کرد.

روحانی اظهار داشت: امروز با شرایط جدیدی در دوران کرونا مواجه هستیم که شاید این روند برای سال‌ها ادامه یابد. زندگی ما محدودتر شده و بخشی از آن مجازی شده است. این را مردم عزیز کشورمان باید باور کنند ما دیگر به این زودی‌ها نمی‌توانیم به شرایط قبل از کرونا برگردیم و ممکن است برای مدت طولانی سبک زندگی را عوض کنیم و بخشی از زندگی ما باید به فضای مجازی برود؛ به این زودی‌ها نمی‌توانیم به هم می‌رسیم با یکدیگر دست بدهیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: این که وزیر بهداشت ما اظهار نگرانی می‌کند که برخی مکان‌های کشور به گذشته برمی‌گردند، این اشتباهی است که می‌تواند سرنوشت سلامت کشور را خدای نکرده در معرض خطر قرار دهد.

برای ماه‌ها باید گل گفتن و گل شنفتن را ترک کرد

وی بیان داشت: ما مثل گذشته که ده بیست نفر دور هم بشینیم و گل بگوییم و گل بشنویم، برای ماه‌ها این کار را باید ترک کنیم. کسی که مبتلا به این ویروس شد باید بگوییم خود را قرنطینه کنند. این دوران از اسفند و فروردین سخت تر است زیرا آن موقع بسیاری علائم بیماری مثل سرفه را داشتند اما الان شکل بیماری عوض شده و برخی نشانه‌های بالینی ندارند.

امروز قهرمانان جامعه ما در قدم اول آنهایی هستند که در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند

روحانی تصریح کرد: کار ما امروز یک مقداری سخت‌تر از گذشته شده است. خیلی چیزها در جامعه ما در حال تغییر و تحول است. برخی از اقشار در کشور ما قهرمان ساز بودند؛ امروز قهرمانان جامعه ما در قدم اول آنهایی هستند که در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند.

چون واکسن و داروی قطعی نداریم ویروس در جامعه می‌چرخد

رئیس جمهور گفت: چون واکسن و داروی قطعی نداریم ویروس در جامعه می‌چرخد؛ به یک استان می‌رود و بعد خسته می‌شود و به جای دیگر می رود. در این شرایط سامان دادن به زندگی و اقتصاد مردم از مسائل مهم است. در بخش تولید دچار یک تفاوت زیاد در اسفند و فرودین نیستیم و اما در بخش خدمات این فاصله را مشاهده می کنیم، متاسفانه یا خوشبختانه در ایام مواجهه با این ویروس ما روزهای خاصی داشتیم، یک دوره آن شب عید بود، یک دوره در ماه مبارک رمضان بود و دوره دیگر در تابستان است که مردم به مسافرت می روند و این شرایط را سخت‌تر می‌کند. در تابستان سفر شروع می‌شده است که شرایط ما را سخت تر می‌کند. ما نمی‌خواهیم بگوئیم سفر نروید اما با کرونا زندگی کنید با احتیاط کامل.

وی با اشاره به پایش روزانه ویروس کرونا اظهار داشت: دنیا هم شبه همین معیارها را دارد. تعداد مبتلایان روزانه اعلام می شود. تعداد مبتلایان برای مردم نگران کننده نباشد. این تعداد بر مبنای تست است. پس نگران نشویم این ابتلا و آمار چون بر مبنای تست است به نفع آینده است که از آلودگی دیگران جلوگیری می‌کند. اما در عین حال مراقبت کامل و سخت را باید انجام دهیم.

روحانی با اشاره به نشاط کادر درمانی کشورمان خاطر نشان کرد: مشکل تجهیزاتی که پزشک و پرستار ما می‌خواهد نداریم.

شاید مجبور شویم در برخی شهرها مقررات سخت‌گیرانه وضع کنیم

وی بیان داشت: همچنان برخی کارها ممنوع است. مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شود. همچنین محدودیت‌های پاساژها برداشته می‌شود که قرار بود تا ساعت ۶ بعد از ظهر باز باشند که این محدودیت را برمی‌داریم؛ قرار شد صحن‌های مطهری که از صبح باز می‌شود شب‌هم باز شود که بنا شد این موضوع بررسی شود. شاید مجبور شویم در برخی شهرها مقررات سخت‌گیرانه وضع کنیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس