رئیس قوه قضاییه گفت: گفتمان غالب در کشور باید گفتمان اجرای عدالت و مبارزه با فساد باشد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری البرز که امروز (پنجشنبه) در استانداری البرز برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) با بیان اینکه مردم در دی ماه […]

رئیس قوه قضاییه گفت: گفتمان غالب در کشور باید گفتمان اجرای عدالت و مبارزه با فساد باشد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری البرز که امروز (پنجشنبه) در استانداری البرز برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) با بیان اینکه مردم در دی ماه دشمن را ناامید کردند گفت: سوال این است که پاسداشت این مردم توسط مدیران چیست؟ پاسداشت عبارت است از اجرای عدالت و مبارزه با فساد اداری، مدیرانی که انجام وظیفه می کنند بدانند مساله اصلی اجرای عدالت اداری و مبارزه بی امان با فساد اداری است.

وی ادامه داد: خانواده شهدا و مردم عزیر توقع یک نظام اداری کارآمد را دارند که بتواند گره گشای زندگی آنها باشد و بتواند قانون عادلانه را اجرا کند و به هیچ عنوان اجازه دور زدن قانون را به کسی ندهند، محصول نظام اداری کارآمد افزایش اعتماد مردم به نظام خواهد بود، محصول نظام اداری کارآمد افزایش امنیت در کشور خواهد بود، از مولفه‌های مهم امنیتی ملی ما حضور مردم متدین در صحنه است که نظام اداری کارآمد آن را تقویت می کند.

وی با طرح این سوال که مشکلات نظام اداری کارآمد چیست، گفت: ما یک تجریه ۴۰ ساله داریم، در این ۴۰ سال رویش‌های بسیار دیگری هم داشته‌ایم، ما در کنار این ریزش‌هایی داشته ایم اما رویش بسیار داشته ایم.

رئیس قوه قضاییه افزود: در حوزه اقتصادی هم همینطور است، در صنعت، کشاورزی، علم و فناوری و مراکز دانش بنیان قدم های زیادی برداشته شده است، با گذشت این سال‌ها نباید شاهد این باشیم که مردم گله عمل نشدن به قانون، بی عدالتی و زد و بند باشند که اعتماد دچار آسیب شود، این پذیرفته نیست وظیفه همه ماست ک در این میدان کار کنیم، مدیران هم باید پیش بینی کنند هم پیشگیری کنند و هم برخورد به موقع متناسب کنند.

رئیسی با بیان اینکه دشمن در ناامیدی بسیار می‌دمد اما خودش ناامید شده است گفت:مردم مطالباتی دارند که به حق است، چه کسانی باید این مطالبات را پیگیری کنند تا رضایت مردم جلب شود، در این میدان آنچه که وظیفه است این است که به قانون عمل شود.

وی با بیان اینکه سازمان اداری باید شدیدا نسبت به رشوه، زد و بند و کارهای غیرقانونی حساس باشد، گفت: حراست‌ها و بازرسی ها باید به عنوان چشم مدیران احساس مسئولیت کنند، مگر می‌شود در یک سازمان نارسایی دیده شود و نسبت به آن حراست بی توجه یا کم توجه باشد.

وی افزود: اول بازرسی و حراست باید به مدیر هشدار دهند که روند ناسالم در حال ناراضی کردن مردم است، خوشبخاته با فرمایش رهبری نسبت به رونق تولید تمام بخش‌ها به رونق تولید حس گرفته است اما این حس باید به اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار ختم شود، این قانون توسط مجلس تصویب شده و همه باید در جایگاه خود آن را دنبال کنند.

رئیسی با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی منشور کاملی برای بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید است گفت: ما حتما از اینکه اختلافات در مراکز تولید در شوراهای حل اختلاف حل شود و به دستگاه قضایی کشیده نشود استقبال می‌کنیم.

وی افزود: فعال شدن نظام داوری شوراهای حل اختلاف می تواند به کاهش ورودی پرونده کمک کند و ما از این استقبال می کنیم .

رئیس قوه قضاییه در خصوص مساله بانک‌ها با بیان اینکه در ارتباط با این موضوع مسائلی زیادی گفته شده است، افزود: اصلاح اقتصادی بدون اصلاح نظام بانکی امکان ندارد این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، مسائلی چون دادن تسهیلات به تولید نه دلال‌ها، یا رفتن نقدینگی به سمت تولید.

وی ادامه داد: عوارض، مالیات و بیمه هم باید به نحوی تنظیم شود که تولید کننده تحت فشار قرار نگیرد، در این زمینه آماده تشکیل کارگروه با حضور دستگاه قضایی هستیم.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما از مدیر مسئولیت پذیر و با جرات و جسارت در انجام وظایف با همه ظرفیت حمایت خواهیم کرد، به دوستان سراسر کشور هم گفته ایم از تولید کننده ای که تحریم را دور می‌زند و اشتغال را افزایش می‌دهد وظیفه داریم با همه وجود حمایت کنیم، امروز اینها سربازان خط مقدم این جنگ اقتصادی هستند، رهبری امر فرمودند و ما همه سرباز هستیم.

وی افزود: احساس تولید کننده باید این باشد که از او حمایت می‌شود، مردم باید این احساس را داشته باشند که عدالت اجرا می‌شود احساس اینکه مردم به حق خود می‌رسند پارتی بازی و فساد رفع و قانون حاکم شده است، این احساس را مردم باید داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به مسائل آب و چاه‌های غیرمجاز هم اشاره و اعلام کرد: این موضوع تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟ دولت و وزارت نیرو باید وضعیت چاه‌های غیرمجاز را تعیین تکلیف کنند.

وی افزود: نباید اراضی کشاورزی ویلا شود، این ساز و کار دارد؛ تغییر کاربری باید امر ضد ارزش دانسته شود، چرا باید با این موضوع مماشات شود؟ اینها منابع و ذخایر کشور است؛ جنگل و منابع طبیعی و محیط زیست جزو حقوق عامه است و نباید به مخاطره بیفتد، در این بخش محیط زیست منابع طبیعی میدان‌داران هستند.

وی در خصوص زندان‌هایی که در داخل شهرها قرار گرفته است هم گفت: ما از انتقال زندان‌هایی که در داخل شهرهاست و می‌توان به خارج منتقل کرد استقبال می‌کنیم اما به طور کلی باید تلاش کنیم جمعیت کیفری کاهش پیدا کند.

آیت الله رئیسی در پایان گفت: گفتمان غالب در کشور باید گفتمان اجرای عدالت و مبارزه با فساد باشد و این باید اجرا شود.

  • منبع خبر : فارس