رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از عرضه مناسب و ثبات قیمت انار برای شب یلدا خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو انار در میادین میوه و تره‌بار ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از ایسنا، “شب یلداست و انارش” شاید این جمله بارها و بارها […]

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از عرضه مناسب و ثبات قیمت انار برای شب یلدا خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو انار در میادین میوه و تره‌بار ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از ایسنا، “شب یلداست و انارش” شاید این جمله بارها و بارها به گوش ایرانی‌ها در شب یلدا خورده باشد، شبی که خانواده‌های ایرانی یک دقیقه بیشتر در کنار هم بودن را جشن گرفته و برای آن آجیل و میوه خریداری می‌کنند و انار جزء جدانشدنی بلندترین شب سال به حساب می‌آید.

در ابتدای دهه ۹۰ به واسطه سرمازدگی، باغات درخت‌های میوه به ویژه انار تا حدودی از بین رفت و عرضه میوه انار به بازار با مشکل روبرو شد که کمبود انار در بازار میوه و تره‌بار را به همراه داشت، اما بررسی‌های صورت گرفته از بازار در چند روز اخیر نشان از آن دارد که عرضه میوه انار در کنار دیگر میوه‌های شب یلدا به ویژه هندوانه با هیچگونه کمبودی مواجه نیست.

در روزهای گذشته عرضه مناسب هندوانه کاهش قیمت آن‌را به همراه داشت اما عرضه مناسب انار کاهش قیمت آن‌را در بازار به همراه نداشته و تنها ثبات قیمت انار در بازار رخ داده است.

بررسی قیمت‌ها در بازار انار نشان می‌دهد که به واسطه کیفیت متفاوت، قیمت انار در میادین میوه و تره‌بار از کیلویی ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان متفاوت است که البته این قیمت در سطح شهر ۶ تا ۱۰ هزار تومان است.

برخلاف هندوانه که اکثر خانواده‌ها خرید آن‌را به شب یلدا موکول کرده‌اند، برخی از افراد در خریدهای روزمره خود به تعداد اعضای خانواده انار خریداری می‌کنند اما حجم اصلی خرید انار یلدا را به شب یلدا موکول کرده‌اند.

همان‌طور که گفته شد انار در بازار دارای کیفیت‌های متفاوتی است اما با همین تفاوت کیفیت، کلیت محصول عرضه شده در بازار نشان از آن دارد که محصول انار سال جاری دارای کیفیت مناسبی است.

در رابطه با وضعیت بازار انار در شب یلدا اسدالله کارگر – رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی –   گفت: انار دارای گونه‌های مختلفی بوده که معروف‌ترین گونه این میوه، انار یزد و شیراز و تأمین‌کننده اصلی بازار انار در شرایط فعلی انار شیراز است.

وی با بیان اینکه حجم اصلی نیاز بازار شب یلدا از طریق باغات شیراز تأمین می‌شود، افزود: تنوع کیفیت انار تفاوت قیمت از محدوده ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان را به همراه داشته است.

کارگر خاطرنشان کرد: قیمت میوه انار در چند روز گذشته به دلیل عرضه مناسب با ثبات همراه بوده و خرید اصلی مردم به ساعات پایانی منتهی به شب یلدا موکول شده است.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته به واسطه سرمازدگی باغات انار حجم میوه عرضه شده به بازار با کمبود مواجه شده بود که در سال جاری این کمبود رفع شده است.