کسب سهم ۵ درصدی از ظرفیت تولید برق و همچنین کسب سهم ۵ درصدی از ظرفیت تولید برق انرژی های تجدیدپذیر، افزایش میانگین راندمان نیروگاههای هلدینگ تا سطح حداقل ۵۰ درصد ،صادرات حداقل ۱ درصد برق تولیدی نیروگاههای هلدینگ به کشورهای همسایه ،فروش حداقل ۳۰ درصد برق تولیدی از طریق قراردادهای دو جانبه،تولید ۷۰ هزار […]

کسب سهم ۵ درصدی از ظرفیت تولید برق و همچنین کسب سهم ۵ درصدی از ظرفیت تولید برق انرژی های تجدیدپذیر، افزایش میانگین راندمان نیروگاههای هلدینگ تا سطح حداقل ۵۰ درصد ،صادرات حداقل ۱ درصد برق تولیدی نیروگاههای هلدینگ به کشورهای همسایه ،فروش حداقل ۳۰ درصد برق تولیدی از طریق قراردادهای دو جانبه،تولید ۷۰ هزار مترمکعب آب در روز و کسب سهم ۲۰ درصدی از تجارت گازکشور اصلی ترین هدف  شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر است و در همین حال این شرکت در راستای این رویکرد، جزیره قشم را با راه اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی در تولید برق به خود کفایی می رساند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)سید فریدالدین معصومی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری  با بیان مطلب بالا گفت: یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در جزیره قشم با توان داخلی در حال ساخت است که تا پایان تیرماه دو واحد گازی آن به مجموع ظرفیت ۳۴۰ مگاوات به مدار بهره برداری وارد می شود.

وی میزان سرمایه گذاری این طرح را ۳۰۸ میلیون یورو و سهامداران پروژه را شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر به میزان ۶۰ درصد و گروه مپنا به میزان ۴۰ درصد عنوان کرد.

معصومی افزود: میزان اشتغال‌زایی در این طرح در دوران احداث ۵۰۰ نفر و در دوره بهره برداری از بخش گاز ۴۰ نفر به‌طور مستقیم و در زمان بهره‌برداری از بلوک سیکل ترکیبی ۱۵۰ نفر به‌صورت مستقیم خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: شروع عملیات این طرح در آذرماه ۹۵ بوده و این در حالی است که بخش گاز آن با تولید توان عملی ۳۰۳ مگاواتی پایان تیرماه ۹۹ خواهد بود.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر شروع راه اندازی کامل نیروگاه در فاز دوم (بخش بخار با تولید توان عملی ۱۶۰‌مگاوات به همراه تولید آب شیرین به میزان ۸هزار متر مکعب در روز )را پاییز ۱۴۰۰ اعلام کرد.

به گفته این فعال صنعت برق نیاز برق جزیره قشم در زمستان حدود ۱۰۰ مگاوات و در تابستان حدود ۲۸۰ مگاوات است، در حالی که ظرفیت تولید برق در این جزیره حدود ۸۰ تا ۱۰۰ مگاوات است و بقیه نیاز برقی جزیره قشم با واردکردن برق از بندرعباس تأمین می شود اما با به بهره برداری رسیدن واحدهای گازی نیروگاه قشم، علاوه بر اینکه این جزیره در تأمین برق خود خودکفا می‌شود، این ظرفیت را دارد که مازاد برقی تولیدی را به دیگر بخش‌های استان هرمزگان ارسال کند.

وی با اشاره به مبحث مطالبات شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر نیز گفت: این مجموعه  در بخش انرژی های خورشیدی مطالباتی از وزارت نیرو دارد که رقم آن ۵۰ میلیارد تومان است وقرار است بر اساس  نرخ ارز، محاسبه و پرداخت شود.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که آیا در شرایط فعلی که صنعت نیروگاهی با چالش های مالی فراوانی روبروست  و بدهی های وزارت نیرو هر روز به نیروگاه داران بیشتر می شود آیا سرمایه گذاری در این زمینه برای هلدینگ برق و انرژی غدیر توجیه پذیر است یا خیر نیز گفت:سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی انواع مختلفی دارد و در مدلی که غدیر برای خود تعریف کرده است در کنار اهداف ووظایف اقتصادی،رویکردهای اجتماعی نیز مد نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد:شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در راستای پیشبرداهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با هدف سرمایه گذاری در صنعت برق به منظور خرید، احداث و بهره برداری از نیروگاه های حرارتی، تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر، سوآپ گاز و سایر حوزه های مرتبط، به عنوان یکی از هلدینگهای زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر (سهامی عام) در پنجم مهرماه سال ۱۳۹۰ شمسی تاسیس گردید. این شرکت هم اکنون دارای ۱۹۹۷ مگاوات نیروگاه در حال بهره برداری، ۱۴۸۸ مگاوات نیروگاه در دست اقدام و ۲۰۱۰ مگاوات در دست مطالعه و بررسی است.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر راندمان نیروگاه سیکل ترکیبی قشم را ۴۹ درصد اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: بخشی از تسهیلات این نیروگاه از محل صندوق توسعه ملی اخذ شده و بخش دیگر آورده سهامداران است.

معصومی ادامه داد:در خصوص مطالبات ما از وزارت نیرو نیز این تعاملات بصورت تهاتری به انجام خواهد رسید که کار سرمایه گذاری را توجیه پذیر خواهد کرد و این در حالی است که در آغاز کار چنین هدفی در نظر بود، هرچند شاید اخیرا برای سرمایه گذاری های تازه در این عرصه مشکلاتی وجود داشته باشد..

وی در مورد صادرات برق نیز گفت: وزارت نیرو بر آن است که صادرات برق فعلا در اختیار دولت باشد اما اگر قرار باشد بخش خصوصی نیز به وادی صادرات ورود کند می باید سازوکارها به گونه ای باشد که به رقابت و طبعا شکسته شدن قیمت ها نیانجامد.