نشریات فرانسوی از قدرت‌نمایی ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا ابراز شگفتی کردند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه لوموند، با اشاره به پرتاب ماهواره نظامی نور از سوی سپاه پاسداران نوشت: جمهوری اسلامی ایران، پیام خود به دولت آمریکا را تجدید می‌کند. این پیام این است که به رغم همه مشکلات […]

نشریات فرانسوی از قدرت‌نمایی ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا ابراز شگفتی کردند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه لوموند، با اشاره به پرتاب ماهواره نظامی نور از سوی سپاه پاسداران نوشت: جمهوری اسلامی ایران، پیام خود به دولت آمریکا را تجدید می‌کند. این پیام این است که به رغم همه مشکلات جمهوری اسلامی سپر پائین نمی‌آورد. پرتاب نور با ماهواره‌بر قاصد که می‌تواند نشان تحول مهمی در گسترش برنامه موشکی ایران باشد، هنگامی رخ می‌دهد که تنش میان تهران و واشنگتن نشانی از فرونشستن ندارد.

پرتاب موشک قاصد می‌تواند برای واشنگتن بسیار نگران‌کننده‌تر از حادثه رویارویی دریائی هفته گذشته باشد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا توسعه و به کار گرفتن این موشک را مغایر با قطعنامه شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران خواند، در موقعیت ویژه‌ای که جمهوری اسلامی ایران دارد در مدار قرار دادن ماهواره به اندازه گونه موشک حامل آن دارای اهمیت نیست.

موشک به کار رفته برای پرتاب این ماهواره با آنچه تاکنون برای پرتاب ماهواره‌های غیرنظامی به‌کار رفته بود، متفاوت است و برای نخستین بار تسلط سپاه را برای ساختن موشک‌های دوربرد نشان می‌دهد.

فابین هاینز، کارشناس برنامه موشکی ایران در «مرکز جیمز مارتین» در این باره به لوموند می‌گوید: «با این پرتاب، پاسداران انقلاب موتور پیچیده و تازه‌ای را به نمایش گذاشتند که می‌تواند در موشک‌های بالستیک قاره‌پیما به کار رود.» به گفته وی «آنها اینگونه به رقبای خود نشان می‌دهند که از فناوری بنیادی برای تولید بیشتر چنین سلاح‌هائی برخوردارند.»

ایران به دلایل سیاسی و نه فنی، برد موشک‌های خود را به کیلومتر محدود کرده است. پرتاب روز چهارشنبه می‌تواند به طرف مقابل این پیام را برساند که ایران، در صورت لزوم، توانائی پشت کردن به این محدودیت را دارد.

در همین حال روزنامه فیگارو در تحلیلی به قلم ژرژ مالبرونو متخصص امور خاورمیانه، به بررسی ابعاد پرتاب ماهواره «نور-۱» پرداخت و ضمن موفق دانستن آن نوشت: «نور ۱، یک ماهواره اپتیکی یا جاسوسی است که قادر به تصویربرداری و رصد می‌باشد. این ماهواره می‌تواند از پایگاه‌های نظامی و مرکز هسته‌ای دیمونای اسرائیل عکس‌برداری کند.»

فیگارو به نقل از یک کارشناس نظامی افزود: «ایران به لطف همین ماهواره می‌تواند اسرائيل را رصد کند ظرفیت و توانایی قراردادن یک ماهواره در مدار، خود عملی پیچیده است.»

  • منبع خبر : کیهان