فشار زیادی در این چهار ماه از لحاظ اقتصادی بر زندگی مردم بوده است
فشار زیادی در این چهار ماه از لحاظ اقتصادی بر زندگی مردم بوده است

رئیس جمهور گفت: فشار زیادی در این چهار ماه از لحاظ اقتصادی بر زندگی مردم بوده است، اما در مقایسه با کشورهایی که دچار فشار تحریم نبودند تاب آوری آنها زبانزد است و در تاریخ ما ثبت خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی […]

رئیس جمهور گفت: فشار زیادی در این چهار ماه از لحاظ اقتصادی بر زندگی مردم بوده است، اما در مقایسه با کشورهایی که دچار فشار تحریم نبودند تاب آوری آنها زبانزد است و در تاریخ ما ثبت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: مردم ما در این چهار ماه فشار زیادی از لحاظ اقتصادی و زندگی بر آنها بوده اما در مقایسه با کشورهایی که دچار فشار تحریم نبودند تاب آوری آنها زبانزد است و در تاریخ ما ثبت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مساله سلامت مساله اول ما است اظهار داشت: بدلیل بازگشایی هایی که در دوماه گذشته انجام شد با احتیاط و خود مراقبت باید مبارزه خود با این ویروس را ادامه دهند.

رئیس جمهور گفت: الحمدالله ما از آغاز این مبارزه تا هفته های پیش، به مهار این ویروس در کشور به استثنای چند استان رسیدیم و در این چند استان هم تلاش مضاعف دارد انجام می گیرد که تا از شرایط قرمز خارج شوند و شرایط مناسبی برای مردم به وجود بیاید.

وی با تشکر از اقدامات همه کارکنان سلامت گفت: روشن است که نه کرونا پایان یافته و نه تابستان و گرمای هوا می‌تواند نسبت به این ویروس تاثیرگذار باشد؛ ضرورت دارد دستگاه‌های نظارتی ما نظارت کنند، هم وزارت کشور، هم وزارت بهداشت درمان و هم صمت وزارت دادگستری و اصناف دقت خودشان را به عمل بیاورند که بازگشایی ها در کشور از آغاز مشروط بوده است مشروط به این بوده است که همه مردم به دستورالعمل ها توجه کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: افزایش بیماران در کرونا که در هفته‌های اخیر می‌بینیم یک بخشش مربوط به این است که ما تست های آزمایشگاهی را اضافه کرده‌ایم، امروز تست زیادی در کشور انجام می‌گیرد، وقتی تست بیشتری انجام می‌شود به طور طبیعی شناسایی بیمار هم بیشتر می‌شود.

وی اظهار داشت: این اتفاق جنبه منفی ندارد، مردان ما نگران نباشند. وقتی زودتر تشخیص می‌دهیم آن وقت دیگر بیمار به مرحله بستری نمی رسد و توصیه هایی که انجام می گیرد معمولا بیماران سرپایی خواهد شد. خوشبختانه توانمندی وزارت بهداشت و درمان همچنان بسیار بالاتر از فشار این ویروس در کشور است و ما در شرایط فعلی به غیر از بخش تحول سلامت کارهای دیگری هم داریم انجام می دهیم یعنی برای یافتن درمان  برای واکسن این ویروس و همچنین برای نیازمندیهایی که کشور از لحاظ بهداشت و درمان دارد بخش های تولیدی ما مخصوصا در بخش های دانش بنیان تلاش‌های بسیار خوبی انجام دادند و ما در این زمینه هنوز حتی در بعضی از بخش‌ها صادر کننده هستیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: با سران کشورهایی که تلفنی در ارتباط هستیم، آن‌ها متقاضی محصولات  بهداشتی در این زمینه هستند.

رئیس قوه مجریه با اشاره به تحریم‌های آمریکا گفت: آمریکا به برخی کشورها برای همکاری با ما فشار آورده است. با این وضعیت در سال ۹۸ کرونا هم اضافه شد. درآمد ما ۵۰ میلیارد دلار کاهش یافته یعنی ۸۷۰ هزار میلیارد(تومان) که دو برابر بودجه پارسال است. مردم ما میبینند در این شرایط سخت همه توان خود را برای تولید بکار خواهیم بست.

وی با تاکید بر اینکه باید سبک زندگی خود را برای مدتی تغییر دهیم، بیان داشت: در این شرایط کرونایی دولت الکترونیک را باید با سرعت جلو ببریم. سبک زندگی را که می‌گوییم تغییر دهیم فقط دست ندادن نیست، بلکه باید کالا را در فضای مجازی به مردم عرضه کنیم.

رئیس جمهور در مورد مشکل مردم در بحث مسکن گفت: امروز شرایط، اجاره و قیمت مسکن با شاخص های اقتصادی ما منطبق نیست. یک حرکتی دارد به مردم مستاجر و کسانی که قصد خرید را دارند فشار می‌آورد به همین دلیل در دولت این دستور را دادم وزیر مسکن، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی زیر نظر معاون اول رئیس جمهور این موضوع را مورد نظر قرار دهند تا بتوانیم این فشاری که امروز بر مردم است را کاهش دهیم.

روحانی در مورد مسائل امروز آمریکا بیان داشت: دولت امریکا دولت بی اعتبار بوده بی اعتبار تر هم شد. در زمینه مبارزه با ویروس کرونا بدترین کشور در جهان ایالات متحده آمریکا بوده است و نشان داده مدیریت لازم برای اداره این کشور بزرگ را ندارند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس