رئیس اتحادیه علمای مسلمان در استان دیالی عراق از فشار آمریکا بر بغداد برای بسته ماندن یک گذرگاه این کشور با ایران خبر داد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) اتحادیه علمای مسلمان در استان «دیالی» در شرق عراق تاکید کرد که آمریکا فشارهای زیادی را به کار بست تا گذرگاه مندلی در مرز […]

رئیس اتحادیه علمای مسلمان در استان دیالی عراق از فشار آمریکا بر بغداد برای بسته ماندن یک گذرگاه این کشور با ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) اتحادیه علمای مسلمان در استان «دیالی» در شرق عراق تاکید کرد که آمریکا فشارهای زیادی را به کار بست تا گذرگاه مندلی در مرز با ایران در شرق استان دیالی مسدود بماند.

«جبار المعموری» رئیس این اتحادیه در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: «آمریکا فشار زیادی به دولت وارد کرد تا گذرگاه مرزی مندلی با ایران را بسته نگه دارد، زیرا از اهمیت اقتصادی آن را برای دو کشور عراق و ایران در  توسعه روابط اقتصادی و مبادله کالا باخبر است».

وی افزود: «بازگشایی گذرگاه مندلی منجر به بهبود اساسی اقتصاد برای شهرهای شرق دیالی خواهد شد و قیمت‌ها در بازارها را تا سطح خوبی کاهش می‌دهد کما اینکه فرصت های شغلی برای صدها بیکار فراهم می‌شود».

رئیس اتحادیه علمای مسلمان در دیالی عراق گفت: «آمریکا در تلاش است هر فعالیت اقتصادی عراق و ایران را قطع کند و به منافع خود و منافع کشورهایی که حول آن می‌گردند، آسیب رساند».

از خرداد ماه گذشته به دلیل باز و بسته شدن مکرر مرز سومار-مندلی از سوی طرف عراقی به دلیل آنچه مشکلات قانونی خوانده شده است، این نقطه مرزی شاهد تراکم شدیدی از کامیون‌های حامل محموله های کاشی، سنگ و سرامیک صادراتی ایران به عراق بود.

سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق روز سه شنبه (سوم دی ماه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد گذرگاه مرزی سومار – مندلی میان استان‌های دیالی در شرق این کشور و کرمانشاه در غرب ایران پس از گذشت بیش از چهار ماه از تعطیلی آن، به صورت رسمی بازگشایی شد.

سازمان گذرگاه های مرزی عراق در تابستان گذشته اعلام کرد که در راستای اجرای فرمان عبدالمهدی درباره تعطیلی گذرگاه مرزی سومار – مندلی، شروع به اتخاذ همه اقدامات لازم در این زمینه کرده است. این نهاد، تصمیم دولت بغداد را به صورت موقت و تا زمان انجام اقدامات لازم جهت توسعه گذرگاه خوانده بود.

  • منبع خبر : فارس