رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس دهم مظلوم بود، گفت: «فساد فساد» کردن برخی درباره نمایندگان مجلس چیزی جز ورژن جدید «بگم بگم» نیست. ه گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهار‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی اظهار […]

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس دهم مظلوم بود، گفت: «فساد فساد» کردن برخی درباره نمایندگان مجلس چیزی جز ورژن جدید «بگم بگم» نیست.

ه گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهار‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به آخرین جلسه علنی مجلس دهم رسیده‌ایم به پایان آمد این دفتر اما حکایت همچنان باقی است.

وی افزود: ۴ سال پیش در چنین روزهای مجلس دهم تشکیل شد آن روزها بسیاری از نمایندگان با افکار همدیگر آشنا نبودند؛ این در حالی است که در گذر این ۴ سال در کنار هم مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی را به بحث  نشستیم.

لاریجانی تصریح کرد: گاهی نتایج این بحث‌ها منجر به قانون شد و گاهی به یک تحلیل دقیق رسیدیم و بعضی اوقات به قوای مختلف مطلبی را گفتیم و گاهی هم منجر به اعلام بیانیه شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مجلس دهم به یک مفاهمه و همکاری خوب دست پیدا کرد گفت: در این مدت دوستی و مودتی بین ما شکل گرفت که باید قدر آن را بدانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی به قوانین مهمی که در مجلس دهم تصویب شد اشاره کرد و گفت: قانون احکام دائمی برنامه توسعه که مرتبا تکرار می‌شد را تصویب کردیم، همچنین قانون برنامه ششم با زحمات زیادی تصویب شد.

وی با بیان اینکه قانون حفاظت، مدیریت و احیاء تالاب‌ها در مجلس دهم تصویب شد، افزود: این قانون بسیار مهم بود زیرا از مشکلاتی که مانند آنچه برای دریاچه ارومیه رخ داد، جلوگیری می‌کند.

لاریجانی با اشاره به تصویب قوانین هوای پاک، حفاظت از خاک و حفاظت از بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور در مجلس دهم اظهار داشت: قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی کشور با کمک بخش خصوصی که یک حرکت وسیعی را می‌تواند به وجود آورد در مجلس تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: قانون کاهش ساعات کار بانوان شاغل اداری نیز در این دوره از مجلس به تصویب رسید.

وی با اشاره به تصویب قوانینی در زمینه تنقیح قوانین افزود: ۷ بخش را در این زمینه تصویب کردیم که برخی از آنها در روزهای پایانی دوره دهم به تصویب رسید. در زمینه معدن، بهداشت، شوراها و شهرداری‌ها این اقدامات انجام شد و در مجلس دهم به بار نشست.

لاریجانی با اشاره به تصویب قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز اظهار داشت: نمایندگان در جوف این قانون مصوب کردند تا برای حاشیه‌نشینان شهرها به طور رسمی امکانات اختصاص یابد اما در فاصله زمانی ۳ ساله اجازات آن را بگیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون هیأت منصفه برای دادگاه‌های سیاسی گفت: قانون پیشگیری از تقلب در آثار علمی نیز از جمله مصوبات مهم مجلس دهم بود.

وی با اشاره به اینکه قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری در این دوره از مجلس دائمی شد، افزود: قانون ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های جمعی نیز در دوره دهم به تصویب رسید و همچنین قانون اصلاح قانون مبارزه با تروریسم در مجلس دهم تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: موافقت نامه های مهمی در این دوره از مجلس تصویب شد، از جمله ایجاد منطقه آزاد تجاری در اورآسیا، روزنه مهم مسئله تجارت در شرایط تحریمی منطقه اورآسیا است. همچنین در زمینه سرمایه گذاری های متقابل با کشورهای مختلف نیز قوانینی به تصویب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه کشور ما دچار بحران هایی از جمله سیل و زلزله است، قانون مدیریت بحران تصویب شد، ادامه داد: قانون حمایت از حقوق کودکان، قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان، قانون دائمی شدن شورای حل اختلاف، قانون حمایت از حقوق معلولان که از اهمیت بالایی برخوردار بودند، در این مجلس تصویب شد.

لاریجانی با بیان اینکه قانون دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری نیز در این مجلس به تصویب رسید، تصریح کرد: قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی در حالی تصویب شد که نمایندگان در مراجعات مردمی با این مشکل مواجه می شدند.

وی با تاکید بر اینکه قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کارگران ایرانی براساس پیشنهاد کمیسیون ویژه اصلاح شد، عنوان کرد: قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی اهمیت بسیاری دارد و اجازه به وجود آمدن پالایشگاه های کوچک را می دهد.

قانون تجارت که سال ها مسکوت مانده بود، در مجلس دهم تصویب شد

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به اینکه قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورشی غیردولتی در این دوره از مجلس تصویب شد، بیان کرد: قانون تجارت در این مجلس تصویب شد، هر چند برخی افراد در رسانه ها اعلام می کنند این مجلس بی عرضه بود، از زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی تا امروز قانون تجارت در مجلس مانده بود و این مجلس جرأت کرد آن را به تصویب برساند.

قانون توسعه و اشتغال پایدار در مناطق روستایی، مشکل حاشیه نشینی را ریشه ای حل می کند

 لاریجانی با بیان اینکه قانون اساسنامه سازمان انرژی های تجدیدناپذیر که از اهمیت بالایی برخوردار بود، تصویب شد، تصریح کرد: قانون توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مصوب شدو در این زمینه اقدامات پایه ای صورت گرفت و این قانون به صورت مبنایی موضوعاتی از جمله حاشیه نشینی را حل می کند و اجازه می دهد تا در کنار روستاها، مراکز صنعتی، تولیدی و معدنی تشکیل و از مهاجرت جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تصویب شد، ادامه داد: قانون نظام جامع آموزشکده فنی و حرفه ای و مهارتی بسیار اهمیت دارد، در کشور ما که عدم تعادل در تخصص ها و هرم حرفه ای تخصصی وجود ندارد، این قانون زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم می کند.

تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از دستاوردهای مجلس دهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح قوانین رفع موانع تولید رقابت پذیر توسط کمیسیون ویژه ارائه و پایه های جهش اقتصادی دراین مجلس گذاشته شد، گفت: قانون ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی، قانون ارزش افزوده، قانون صندوق های مکانیزه، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون بخشودگی وام های افراد و تسویه بدهی آنها که مشکلاتی را برای میلیون ها نفر ایجاد کرده بود، در این مجلس به تصویب رسید.

لاریجانی با اشاره به اینکه قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و صنایع دستی، اصلاح قانون چک نیز در این مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفت، افزود: حل مشکل موسسات اعتباری چندین جلسه وقت مجلس را در جلسات علنی و غیرعلنی گرفت. مسئله مسکن جوانان نیز در چندین جلسه بررسی شد که مرکز پژوهش ها نیز در آن نقش داشت. ۲۰۰ قانون در این دوره از مجلس به تصویب رسیده است که به برخی از آنها اشاره کردم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ابتدای مجلس دهم رهبری معظم در پیامشان نکته ای فرمودند که این جمله بود: مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و افزون خواهی گستاخانه استکبار قرار دهید.

مجلس دهم با حوادث عجیبی مواجه بود که هرکدام می توانست یک بحران ایجاد کند

وی ادامه داد: مجلس دهم در مقابل حوادث بسیار عجیب سال های اخیر که گاه هرکدام می توانست یک بحرانی در منطقه ایجاد کند با صلابت و دقت عمل کرد. با رصد حوادث بیانیه های مهمی صادر کرد که موضع ملت را مشخص می کرد چرا که به قول شهید مدرس این مجلس را به منزله تمام ایران می دانند و گاه با اقدام قانونی اراده ملی را تجلی می بخشید.

لاریجانی اظهار کرد: به عنوان مثال قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه زمانی تصویب شد که آن ها می خواستند با تروریستی اعلام کردن نیروی قدس آشفتگی در منطقه ایجاد کنند. این قانون بسیار مهم بود و همان زمان نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند به نیروی قدس غیر از بودجه سنواتی بودجه مضاعفی بدهند تا آن ها نیز متوجه شوند.

تصویب قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی تجلی اراده ملت بود

رئیس قوه مقننه گفت: قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی که اقدام گستاخانه آمریکا بود و نمایندگان برای اینکه اراده خودشان را نشان دهند همان روز لباس سپاه بر تن کردند تا بگویند آن ها نیز سپاهی هستند.

لاریجانی در ادامه افزود: قانون اصلاح اقدام متقابل ماجراجویانه آمریکا پس از ترور شهید بزرگوار سلیمانی به صورت سه فوریتی مطرح و تصویب شد و همان زمان مجددا برای بنیه دفاعی نیروی قدس تصمیماتی را اتخاذ کردیم یا قانون اخیری که در مقابل اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در مجلس مصوب شد و همچنین تشکیل کنفرانس های مهم در مسئله فلسطین که توسط مجلس انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در مجلس تشکیل شد که رهبری در آن نطق کردند این موضوع زمانی بود که دشمنان می خواستند فضایی را ایجاد کنند که قدرت های بین المللی و مرتجع منطقه مسئله فلسطین را به فراموشی بسپارند و از این آشفتگی اهداف شوم اسرائیل دنبال شود.

سیزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی توسط مجلس برگزار شد

وی ادامه داد: سیزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان های همکاری اسلامی در سال ۹۶ از سوی مجلس در تهران برگزار شد؛ تروریسم و دخالت آمریکا در ایجاد آشفتگی امنیتی در کشورهای اسلامی و تعرض به قدس شریف موضوع کنفرانس مذکور بود.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: دو نشست در سال ۹۶ علاوه بر این در محکومیت اقدام آمریکا و به رسمیت شناختن بین المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در تهران برگزار شد. نشست فوق العاده کمیته فلسطین یکی از آن ها بود و همچنین نشست تروئیکا مجالس کشورهای عضو سازمان های همکاری اسلامی نیز با حضور نمایندگان مجالس کشورهای فلسطین، الجزایر، چاد، اندونزی، اردن، سنگال، عراق، ترکیه و مالی برگزار شد.

لاریجانی تصریح کرد: سه کنفرانس در زمینه مبارزه با تروریسم مخصوصا تروریسم دولتی آمریکا با حضور روسای مجالس ۶ کشور ایران، پاکستان، روسیه، چین، افغانستان و ترکیه تشکیل شد که دومین کنفرانس یاد شده در تهران برگزار شد.

وی اضافه کرد: دبیرخانه حمایت از حقوق مردم فلسطین که زیرنظر مجلس برحسب قانون وجود دارد و فعالیت می کند نشست های منظمی در جهت پیگیری حقوق ملت مظلوم فلسطین داشته و این یکی از کارهای مهم بوده است.

هیچ مجلس به اندازه مجلس دهم به بنیه دفاعی کشور کمک نکرده است

لاریجانی تاکید کرد: علاوه بر این سراغ ندارم در مجالس بعد از انقلاب هیچ مجلس به اندازه مجلس دهم به بنیه دفاعی کشور و بنیه نیروی قدس کمک کرده باشد. این اقدام مهمی بود که مجلس خارج از ضوابط لایحه بودجه از صندوق توسعه ملی به بنیه دفاعی کشور کمک کرد.

مجلس دهم هیچ کاستی در حوزه نظارت نداشت

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه در بعد نظارت مجلس را دچار کاستی در نظارت معرفی و گاهی با الفاظ نادرست و تحقیرآمیز آن را مطرح کردند، گفت: این موضوع از سر معرفت نبود؛ مجلس ۱۰ هزار تذکر به رئیس جمهور و وزرا، ۳ هزار سوال از وزرا که ۱۸۳ سوال در مجلس مطرح کرد البته برخی سوالات منطقه ای بود و نباید طبق آیین نامه مطرح می شد. همچنین ۵ سوال از رئیس جمهور و ۶ استیضاح از وزرا در مجلس مطرح شد که دو نفر از آنها نتوانستند رأی اعتماد کسب کنند و ۶۳ بار مسئولان برای ارائه توضیح به مجلس دعوت شدند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: همچنین ۵۳ جلسه غیرعلنی درباره مسائل مختلف، گرد و غبار، زلزله، مسائل امنیتی تشکیل شد که مسئولان به مجلس آمدند و نمایندگان نظرات خود را مطرح کردند. به خاطر ندارم مجالس قبل یعنی هشتم و نهم از ماده ۴۰ و ۴۵ آیین نامه تا این حد استفاده کرده باشند که این نشان دهنده این است که کمیسیون ها در مسأله نظارت فعال بودند.

کمیسیون‌های مجلس هزار و ۸۱۸ جلسه نظارتی برگزار کردند

وی در ادامه با بیان اینکه ۳۹ گزارش نظارتی از سوی کمیسیون ها ارائه شد، اظهار داشت: کمیسیون ویژه، ۱۰ گزارش نظارتی در موضوعات مختلف که معمولا برای رونق تولید بود، ارائه کرد و ۱۷ گزارش در زمینه ماده ۲۳۴ ارائه شد و باز در مجلس هشتم و نهم نظیر این را ندیدم که نمایندگان از این ابزار که استنکاف از قانون باشد از این ابزار استفاده کنند و در نهایت پرونده ها به قوه قضاییه داده شد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به برگزاری هزار و ۸۱۸ جلسه نظارتی در کمیسیون های مجلس، عنوان کرد: این میزان بدون نظارت هایی بود که در منطقه آنها صورت می گرفت. همچنین ۱۳۳ نماینده در ۷۳ مجمع و هیأت و شورای ملی به عنوان ناظر شرکت کردند و ۲۷۹ نماینده در هیأت ها و شوراهای استانی، هزار و ۶۰۰ گزارش به معاونت نظارت دادند که حکایت از فعالیت آنها بود مثل شورای پول و اعتبار و صندوق توسعه.

هیأت تطبیق قوانین و مصوبات تمام مصوبات دولت را به روز کرد

رئیس قوه مقننه در ادامه یادآور شد: کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس ۱۳ گزارش نظارتی ارائه کرد که در روزهای اخیر دو تا از آنها قرائت و به قوه قضاییه داده شد همچنین هیأت تطبیق قوانین و مصوبات که اخیرا با آنها جلسه داشتم کار مهمی کرد و همه مصوبات دولت را به روز کردند چرا که گاهی مصوبات دولت دو سال تأخیر داشت که همگی به روز شد و راجع به ۲ هزار و ۴۲۵ آیین نامه دولت اظهار نظر کردند و ۱۱۰ مورد آن را خلاف قانون اعلام و لغو کردند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دیوان محاسبات بیان کرد: دیوان محاسبات ۸ هزار و ۵۱۶ گزارش به غیر از تفریغ بودجه رسیدگی کرد و از این تعداد ۳ هزار و ۲۸۵ پرونده به دادسرای دیوان محاسبات رفت و در مجموع حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان و ۴ میلیارد دلار به خزانه و صندوق توسعه ملی بازگشت که این نظارت ها بالفعل انجام شد.

دیوان محاسبات موضوع حقوق‌های نجومی را بررسی کرد

 لاریجانی ادامه داد: زمانی که همه راجع به حقوق نجومی بحث می کردند که دیوان محاسبات به آن رسیدگی کرد و با بررسی ۱۰۰ هزار فیش حقوقی، تخلفات را مشخص کرد و مازاد آن را به خزانه بازگرداند.

رئیس مجلس دهم شورای اسلامی اضافه کرد: مرکز پژوهش های مجلس در اکثر قریب به اتفاق موضوعات مهم کشور تحلیل روز، پیشنهاد تدوین قانون و پیشنهاد نظارتی ارائه کرد لذا کار فعال و با نشاطی انجام داد که رهبری در ملاقاتی که داشتیم از این اهتمام مرکز پژوهش ها تشکر کردند.

روان‌سازی مشکلات کشور در حوزه سرمایه گذاری

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور در بحث روان سازی سرمایه گذاری بود، عنوان کرد: این موضوع نیاز به تنقیح قوانین داشت که قانون آن در مجالس قبل تصویب شده بود اما تحقق آن در مجلس فعلی بود. معاونت قوانین ۷ گزارش راجع به تنقیح قوانین ارائه کرده است که در زمینه بهداشت و سلامت، انتخابات، ورزش، معدن، شوراها و شهرداری ها بود که کار سرمایه گذاری را روان کرد. رهبری معظم چند بار گفتند که مردم را سرگردان در دستگاه ها نکنید لذا باید قوانین را تنقیح می کردیم.

 لاریجانی در ادامه تصریح کرد: حضرت آقا امسال را سال جهش  تولید نامیدند که زیربنای این امر، قانونگذاری هایی بود که در کمیسیون های تخصصی به خصوص کمیسیون ویژه انجام شد یعنی باید تلاش کرد فضای اجرای این قوانین در کشور به وجود بیاید که قانون آن را مجلس تصویب کرده است. قوانین مادر و پایداری در کشور تنظیم شد که این مجلس در این زمینه خدمت بزرگی کرد.

لاریجانی ادامه داد: اما به این مجلس جفا شد و هیچ وقت به مصلحت کشور نبود که یک رکن مهم و اصلی دموکراسی در کشور که این همه تلاش کرده با الفاظ سبک ، تحقیر و تخریب مواجه شود. طی ۴۰ سال گذشته هیچ یک از مجالس به این اندازه مورد توهین و هجوم مواجه نشد، نه تنها از سوی دشمنان که دشمنان باید دشمنی کنند، بلکه از سوی کسانی که انتظار می رفت حرمت قوه و نهاد مهمی از نظام را پاس بدارند و واقعا مجلس دهم مظلوم واقع شد. این موضوع به معنای این نیست که نباید انتقاد کرد یا مجلس دهم ضعف نداشته است، بلکه منظور جفایی است که در حق این مجلس به ناحق صورت گرفت.

برخی سیاسیون برای رقابت خرد انتخاباتی بی انصافی را به نهایت رساندند

وی تصریح کرد: من تنها گوشه ای از کارنامه مجلس را ارائه کردم و با توجه  به شفافیت کار مجلس ، مستقیم از رادیو و تلویزیون پخش می شود و در برابر چشم همگان بوده است و در بزنگاه ها، مجلس هر آنچه وظیفه داشت انجام داد، در هر مرحله ای که نیاز به یک عمل انقلابی بود و به اتفاق، نمایندگان وارد صحنه شدند و عمده کوشش مجلس این بود که گره ای از مشکلات مردم را باز کند، اما برخی از سیاسیون برای رقابت خرد انتخاباتی بی انصافی را به نهایت رساندند و هر آنچه دلشان خواست گفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امام علی (ع) نامه ای دارد به کمیل، که بسیار درس آموز است. امام با همه علاقه ای که به کمیل دارد و کمیل رازدار شب های امام علی (ع) بود و شیفته مقامات معنوی امام بود، اما در مقام مسئولیت بلادی که امام علی (ع) او را منظور کرده بود، به درستی عمل نکرد و امام در نامه ای او را ملامت کرد. البته در پرانتز بگویم برخی معتقدند این کمیل آن کمیل نیست، اما بیشتر معتقدند همان کمیل است، امام فرمود چرا سپاه دشمن را که از حوزه ماموریت او گذشته و در پی غارت و چپاول بود، دفع نکردی؟ و بعد فرمودند؛ از دست دادن چیزی که انسان برای آن گماشته شده است و پرداختن به چیزی که از آن خواسته نشده، ناتوانی آشکار و اندیشه ای تباه است.

لاریجانی ادامه داد: دو اشتباه را امام در این نامه به کمیل می گوید؛ در مقام حکومت افراد ممکن است به لحاظ فردی مقید و معتقد باشند، اما وظیفه حکومتی خود را به درستی انجام ندهند، با اعوجاج انجام دهند یا با رخوت انجام دهند. یعنی تقوای فردی همیشه مقارن با تقوای سیاسی نیست. امام دو اصل را ذکر کردند که پایه های تقوای سیاسی است. یک فرد مسئولیت پذیر باشد و به آنچه مقدور شده است استوار باشد و آن را به درستی انجام دهد. همچنین او در چیزی که حکومت از او نخواسته است وارد نشود.

مجلس ریل گذار حکومت است

وی با طرح این سوال که در حکومت مردم سالار وظیفه قوای مجریه و قضائیه و سایر بخش های حکومت را کدام بخش مشخص می کند، گفت: بدون تردید قوه مقننه و مجلس است که وظایف بخش های مختلف حکومت را مشخص می کند و به همین جهت است که رهبری معظم انقلاب در یکی از ملاقات ها با نمایندگان فرمودند: مجلس مظهر حکمت نظام است. همچنین در جایگاه دیگر فرمودند: مجلس ریل گذار حکومت است؛ و امام (ره) فرمودند: مجلس در رأس امور است. نقش رأس در یک حکومت، تدبیر، فکر و فرمان راندن است.

لاریجانی تأکید کرد: هیچ بخشی از حکومت حق ندارد از اجرای قوانین مجلس سر باز زند، این همان مطلبی است که امام علی (ع) نسبت به آن کمیل را تنبه داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چه قوانین و چه نظارت مجلس مبنایی است که باید نقش‌های مختلف حکومت، وظیفه شناسی خود را از این طریق فهم و اجرا کند و از طرفی که امام علی (ع) به کمیل می‌فرماید؛ به چیزی اقدام کردی که به آن مأمور نبودی، نشان می‌دهد که هر بخشی از حکومت از آن چه مجلس به عنوان وظیفه برای آنها مشخص کرده است نباید به امور دیگری بپردازند.

وی افزود: شهید مدرس می‌گفت دولت و اعضای آن فقط باید تصمیمات مجلس را اجرا کنند، به نظرم با توجه به نظرات امام و رهبری معظم و قانون اساسی و ساختار کشور، همه اهمیت مجلس را می‌دانند پس چرا مدتی است که به انحای مختلف برای تخریب وجهه مجلس شورای اسلامی تلاش شده است؟  در حدی که این همه مصاحبه و تکرار فساد فساد نسبت به نمایندگان چیزی جز ورژن جدید همان بگم، بگم‌های سابق به ذهن متبادر نمی‌کند.

لاریجانی بیان کرد: علاوه بر این نزد عوام یک مثلی است که می‌گوید ظلم بالسویه عدل است، حرف درستی نیست زیرا ظلم همان ظلم است اما مقصود آنها از بیان این حرف‌ها چیست؟ مقصود آن است که اگر می‌خواهند این کار را انجام دهند باید نسبت به همه یکسان باشد که این کار را نکردند. مجلس دهم با درک صحیحی از شرایط کشور تلاش کرد تا با همدلی سایر قوا توطئه‌های خطرناک دشمنان را بر ضد نظام ناکام بگذارد.

ایران قبل از بیماری کرونا، به کرونای ترامپ دچار شده بود

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اکثر وقت مجلس در مقابله با حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، گرد و غبار و کرونا و حتی مهمتر کرونای ترامپ گذشت. ایران قبل از بحث بیماری کرونا که همه ملت‌ها را درگیر کرد، به کرونای ترامپ دچار شد؛ عده‌ای انتظار داشتند که این مجلس وقت خود را صرف کشمکش‌های سیاسی بلاوجه کند که ما آن را خلاف عقل و دیانت و حکمرانی مسلمانان می‌دانستیم.

وی ادامه داد: از اردیبهشت ۹۶ که دولت خبیث آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها را مجدداً علیه ایران فعال کرد، ما وارد مرحله جدیدی از نبرد با دولت آمریکا شدیم که این نبرد دولت آمریکا با ملت ایران بود. حوادث پشت سر هم پیش می آمد و راهی جز مقابله با این توطئه برای حفظ حقوق ملت و نظام نداشتیم اما در همین شرایط همه فعالیت‌های مجلس در بحث تقنین و نظارت مدام در جریان بود.

لاریجانی تأکید کرد: همه گرایش‌های سیاسی در مجلس دهم حضور فعال و چشمگیری داشتند و از نظر سیاسی، مجلسی یک دست و به فرمانی نبود. نمایندگان با آزادی کامل اظهارنظر می‌کردند. ما دو تعهد داشتیم، رعایت حقوق ملت و رعایت تدابیر رهبری که به خوبی در برابر این موضوع مجلس تجاوب داشت و یاد ندارم تدبیری از مقام معظم رهبری به مجلس اعلام و کسی به آن توجهی نکرده باشد البته به خاطر ندارم که ایشان دستوری به این مجلس یا مجالس دیگر که بنده حضور داشتم، داده باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته گاهی بر سر موضوعی مانند استیضاح به شخص من دستور دادند ولی به مجلس دستوری ندادند، بنده معتقدم باید حرمت تمام قوا را نگاه داشت و این مجموعه که همگی یا برآمده از مسیر انتخابات توسط مردم یا منصوبین از طرف مقام معظم رهبری هستند که نظام ولایی را شکل می‌دهند. اگر عده‌ای این قوه را بشکنند یا عده‌ای دیگر قوه دیگر را تخریب کنند از نظام و کشور چه می‌ماند.

وی اظهار کرد: مهمترین قوانین مبارزه با فساد توسط مجلس تصویب شد، قانون شفافیت اطلاعات ، قانون رسیدگی به اموال مسئولان، مطالبه مجلس این است که قوای قضائیه و مجریه در تحقق این قوانین کوشا باشند.

لاریجانی در ادامه گفت: این مسائل برای کسانی که مرتکب بی اخلاقی می شوند بیشتر صدمه روحی دارد، برای افرادی که مظلوم واقع می شوند خداوند در همین دنیا بهروزی را برای آن ها رقم می زند، سوال این است که چرا این اقدامات صورت می گیرد؛ ممکن است برخی معتقد باشند فقط برای قدرت طلبی است، ممکن است در برخی جریانات سیاسی افرادی باشند که این کار را برای قدرت بیشتر انجام دهند. اگر اینگونه باشد که همه آن باطل است حتی اگر همین نظر نازل قدرت باشد مسیر و رفتار خود را می طلبد، با چکش که نقاشی نمی کشند.

وی افزود: سیاست ورزی در هر سطحی یک هنر است و قواعد خود را می طلبد اما برخی فکر می کنند با این اقدامات حذفی یا تخریب رسانه ای ،  انقلاب و نظام را حفظ می کنند در حالی که باید دید این تلقی عقلا و از نظر تجربه تاریخی در این ۴۰ سال چقدر وجاهت داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فعل سیاسی اگر از پشتوانه عقلانی برخوردار باشد ممکن است توفیق پیدا کند اما پایدار نیست، ایراد مبنای عقلانی این برداشت است این فکر خطاست چرا که پاسخ روشنی دارد و مانع رشد جامعه می شود و همین کفایت می کند جامعه ای که خود در فضای آزاد تجربه نکند و شکست و پیروزی نداشته باشد دچار فلج ذهنی می شود.

لزوم تعبیه حرکت و تعامل استعدادهای فطری در جامعه

لاریجانی تاکید کرد: رشد وقتی رخ می دهد که فقط در مسیر آزادی فکر و عمل محقق شود، سال ها پیش رهبر معظم انقلاب در سالگرد شهید آیت الله مطهری فرمودند ایشان ایدئولوگ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است. از نظر شهید مطهری جامعه مثل فرد دارای روح، حیات، مرگ، نسیان، عصیان و فطرت است. همانگونه که برای رشد فرد باید زمینه حرکت و تکامل استعدادها را فراهم کرد که ایشان در فلسفه تربیت گفته اند در جامعه نیز باید زمینه حرکت و تعاملی استعدادهای فطری را فراهم کرد.

رئیس قوه مقننه افزود: استاد مطهری فرمودند القای برخی تصمیمات ممکن است حتی برای کوتاه مدت مفید باشد ولی استمرار اینگونه تصمیمات مانع رشد جامعه می شود و جامعه هیچ گاه به بلوغ سیاسی نمی رسد، باید بگذاریم افراد در جامعه خودشان تجربه کنند اگر فلسفه حکمرانی مردم سالاری دینی رشد همه جانبه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی آحاد جامعه است و به تعبیر شهید مطهری اگر یک جامعه به دلیل داشتن روح جمعی از ویژگی های فطری برخوردار است خصوصیت فطرت در این است که باید استعدادها رشد یابد و رشد استعدادها در فضای آزادی و مسابقه رخ می دهد.

تاکید حکما بر معرفی فضیلت سیاسی در رفتار اعتدال آمیز

وی ادامه داد: امر و القای تصمیم به معنای نداشتن ضوابطی است که قانون مشخص کرده است در مقام اجرا نباید سختگیری کرد که فلسفه هستی رشد آحاد جامعه را منتفی کند. همه بخش های حکومتی چه تقنینی، اجرایی و قضایی از یک فلسفه حکومتی برخوردارند و بدون فهم این مبانی حکمرانی قانون اگر مناسب هم باشد در مقام اجرا می تواند طوری عمل کرد که آسیب نرسد به همین جهت اکثر حکمای ما فضیلتی سیاسی را در رفتار اعتدال آمیز بین دو حد افراط و تفریط معرفی کردند.

لاریجانی گفت: مبنای قانونگذاری و نظارت باید توجه به جنبه فطرت روح جامعه باشد که خود نیازمند داشتن آزادی و  شرایط مساوی در عرصه سیاست، فرهنگ و اقتصاد است و این را باید جدی گرفت.

وی ادامه داد: در غیراین صورت به طور قطع جامعه از نظر رشدیافتگی دچار خسران می‌شود و پژمردگی سیاسی و فرهنگی، احساس دور افتادگی از حکومت پیدا می‌کند که زیان‌ ملی برای کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اما از نظر تجربه در این ۴۰ سال پس از انقلاب هر وقت یک جناحی به طور کامل سرکار بود برآیند کار اینگونه نبود که بتواند مشکلات کشور را حل کند مگر زمانی که تا حدی توانسته است کنار هم قرار بگیرند و مدارا داشته باشند، علت این است که ظرفیت فکری ایران و ایرانی آنقدر وسیع است که در چارچوب یک جناح نمی‌گنجند و یا جناح‌ها کوچکتر از این هستند که ظرفیت وسیع را حل کند و هر چه این مسیر را تنگ‌تر کنند حل مشکلات سخت‌تر می‌شود و بالعکس باید وسعت به این دامنه داد و همدیگر را به رسمیت بشناسند.

وی یادآور شد: کسانی که داخل انقلاب و نظام هستند نه به تعبیر مقام معظم رهبری، افراد منحرف یا مردودی‌ها، باید با هم مدارا داشته باشند و مدارا داشتن به رشد عقلانی نیاز دارد. همچنین همت همه باید به سوی ایران اسلامی و انقلابی و پیشرفته باشد.

لاریجانی با اشاره به گام دوم انقلاب گفت: جوانان فعال در این عرصه گام دوم انقلاب که رهبری فرمودند جوانان فعال در این عرصه باشد به طور قطع توجه به تجربیات گذشته انقلاب خواهد بود و با فهم عمیق از نظام حکمرانی ولایی به خدمت مشغول می‌شوند؛ درنظام حکمرانی ولایی بحث از نظام است و مجلس بخش نرم‌افزار این نظام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس به عنوان بخش قوی، فعال و کارآمد باید حضور جدی داشته باشد و نباید تخریب شود، تصریح کرد: شورای نگهبان هم رکن مهم قانونی است و نباید مورد اهانت قرار گیرد؛ برخی در مجلس به یکی از حقوقدانان شورای نگهبان تعرض و بیان کردند که در خارج تحصیل کرده است و این درست نیست، اگر حکمرانی بورس گرفت و در خارج تحصیل کرد سرمایه کشور است و نباید تخریب شود، حرفمان را باید به جا و درست مطرح کنیم.

وی از تلاش‌های کارکنان مجلس در تمامی بخش‌ها تشکر کرد و گفت: اگر زحمات آنها نبود نمایندگان مجلس نمی‌توانستند به آسانی کارشان را انجام دهند؛ از تلاش‌های رئیس مرکز پژوهش‌ها و همکارانشان؛ مرکز پژوهش‌های اسلامی قم و همکارانشان، معاون قوانین و همکاران، معاون نظارت و مدیران معاونان ایشان، معاون اجرایی و همکاران ، رئیس دیوان محاسبات،  مستشاران و دادستان این دیوان، رئیس کتابخانه مجلس و مدیران و کارکنان، دبیر هیأت رئیسه و مدیرکل این بخش، رئیس حراست و کارکنان، رئیس حفاظت سپاه و همکاران، نیروی انتظامی، خانواده شهدای حمله تروریستی مجلس در این دوره مجلس تشکر  و قدردانی کرد.

وی با یادآوری اینکه تشکر اصلی من از نمایندگان مجلس است، افزود: من صمیمانه به شما ارادت دارم و در این مدت سلوک، رفتار اخلاقی و منش بسیار پسندیده به من درس آموز بود و به خاطر برخی قصورات از شما درخواست حلالیت دارم؛ تلاش همه شما برای رفع مشکلات بود.

لاریجانی افزود: نمایندگان تلاش می کردند تا کار مجلس در حل مشکلات کشور انجام شود و این ارزشمند بود، از اینکه گاهی نمایندگان عصبانی می شدند برای اینکه مسئله ای را محقق کنند من در دلم آن ها را تحسین می کردم زیرا در انجام وظایف نمایندگی  کوشا هستند برای مثال آقای فولادگر برای اینکه یک موضوع از کمیسیون متبوعش در دستورکار قرار گیرد حداقل ۱۰ بار به هیات رئیسه مراجعه می کرد.

**در مجلس دهم تقریبا ۲۰۰ قانون به تصویب رسید

رئیس مجلس با اشاره به اینکه امروز آخرین جلسه مجلس دهم است، گفت: در مجلس دهم تقریبا ۲۰۰ قانون به تصویب رسید که حدود دو سوم آن را لوایح تشکیل می‌دادند.

لاریجانی گفت: برخی ها فکر می‌کنند با تخریب رسانه‌ای می‌توانند انقلاب را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حفظ کنند.

وی ادامه داد: فعل سیاسی اگر از پشتوانه عقلانی برخوردار نباشد ممکن است توفیق پیدا کند اما پایدار نخواهد بود زیرا مانع رشد جامعه خواهد بود.

رئیس مجلس تصریح کرد: جامعه‌ای که در فضای آزاد تجربه نداشته و شکست و پیروزی نداشته باشد دچار فلج ذهنی خواهد شد. این در حالی است که رشد تنها در مسیر آزادی و عمل محقق می‌شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در جامعه باید زمینه تکامل استعداد فطری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کرد و باید اجازه دهیم افراد در جامعه تجربه کنند، ضمن این که در مقام اجرا هم انقباضی عمل کرد.

وی گفت: همه بخش‌های حکومتی از یک فلسفه برخوردارند و بدون فهم مبانی فکری دچار مشکل خواهیم شد.

رئیس مجلس افزود: اکثر فضلای ما فضلیت سیاسی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حد بین افراط و تفریط عنوان کردند در این صورت جامعه دچار خسران می‌شود.

**هر وقت یک جناح به طور کامل سرکار آمده برایند کار حل تمامی مشکلات نبوده است

لاریجانی خاطرنشان کرد: در این ۴۰ سال پس از انقلاب، هر موقع یک جناح به طور کامل سر کار بوده است برایند کار حل تمامی مشکلات نبوده مگر آنکه جناح‌ها در کنار هم قرار گیرند.

وی ادامه داد: این موضوع به چند دلیل است، یا ظرفیت فکری ایران و ایرانی در یک جناح نیست و یا این که جناح‌های سیاسی کشور آنقدر کوچک هستند که ظرفیت حل مشکلات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند.

وی افزود: تدابیر و راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب برای مجلس و کشور بسیار مفید بوده است و من یاد ندارم در طول ۱۲ سال حضورم در ریاست مجلس ایشان دستوری به مجلس بدهند. با آنکه ایشان ولایت دارند؛ ایشان فقط نظر می‌دادند و به مجلس و رأی مردم توجه زیادی دارند.

رئیس مجلس گفت: برخی دوستان باید یاد بگیرند که نظر ولایی چیست.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است عده‌ای با بنده مخالف باشند اما اشکالی ندارد اما نباید نهادی را تضعیف می‌کردند.

وی خطاب به همه مخالفین خود افزود: همه مخالفینم نزد من محترم هستند اگر در ا ین مخالفت حقی بر گردن این جانب بود از آن می‌گذرم و آنها را حلال می‌کنم و اگر آنها هم حقی دارند من را حلال کنند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش‌های من در طول حضور ۱۲ ساله‌ام در مجلس حل مشکلات کشور بوده و این مسیر را در مجلس دنبال می‌کردم.

وی خاطرنشان کرد: از همه نمایندگان مجلس و مردم می‌خواهم از من بگذرند.

وی افزود: شرایط کشور پیچیده است و باید کمک کنیم که مجلس آینده به همراه سایر قوا در رفع مشکلات مردم گام بردارند.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس تمام گشت ولی باید گفت در تو پایانی نیست و آغازی دیگر باید تو را .

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس