اگر نامه‌های وزیر بهداشت به رئیس جمهور که به چند عدد رسیده اند را نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که از عدم همراهی با کارشناسان در این حوزه گلایه نمکی قرار گرفته است. روندی که دولت در مقابله و مدیریت بحران شیوع کرونا پیش گرفته است دارای فراز و فرودهایی بوده است. دولت چند طرح […]

اگر نامه‌های وزیر بهداشت به رئیس جمهور که به چند عدد رسیده اند را نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که از عدم همراهی با کارشناسان در این حوزه گلایه نمکی قرار گرفته است.

روندی که دولت در مقابله و مدیریت بحران شیوع کرونا پیش گرفته است دارای فراز و فرودهایی بوده است. دولت چند طرح را برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ عملیاتی کرده است که بسته به شرایطی که بوجود آمده تغییراتی داشته است. درواقع از جمله نواقصی که مدیریت بحران دولت در این عرصه و جود داشته این بوده که با شرایط تغییر کرده است نه اینکه طرح های نسبتا پیشرویی اجرا شوند که به مقابله با بیماری کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ،در این حیطه در اوائل طرح اسفندماه سال گذشته موضوع قرنطینه برخی از شهرها مطرح شد که دولت مطرح کرد که الگوی کشورهایی مانند چین در این حوزه راهگشا نیست. بعد از آن با شروع تعطیلات نوروز دولت از سفر برخی از مردم به طور جدی خودداری نکرد و این موضوع تنها با تبلیغات فرهنگی روبرو شد. موضوعی که بسیاری از کارشناسانی که این بحران را مدیریت می کنند و مدیران میدانی هستند آنرا یکی از خطاهای استراتژیک نامیدند که باعث ایجاد موج دیگری از شیوع بیماری شد.

از سوی دیگر دولت طرح فاصله گذاری اجتماعی را مطرح کرد. طرحی که تا یک هفته بعد از تعطیلات عید تماما مردم را تشویق به ماندن در خانه می کرد اما این طرح هم بعد از مدتی با توجه به اینکه دولت بودجه لازم برای اعطای برخی کمک های خاص به قشر محروم برای عدم حضور در اجتماع را در دست نداشت، به طرح فاصله گذاری هوشمند و با حضور تعدادی از کسبه و کارمندان دولتی در سر کارهایشان همراه شد. این در شرایطی بود که وزارت بهداشت به شدت با این موضوع مخالف بود.

گواه این مخالفت نامه گلایه آمیز وزیر بهداشت به رئیس جمهور بود که از دستور یکی از معاونت های وزارت صمت انتقاد کرد. وی بیان داشت که درحالی که نیروهای خدوم درمانی و بهداشتی در حال فعالیت برای مقابله با این بیماری و ریشه کن کردن آن هستند، این گونه رفتارهایی که وی آنرا « آتش به اختیار» معرفی کرد چندان به صلاح جامعه نیست.

«سعید نمکی»، وزیر بهداشت ایران در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور نسبت به آغاز به کار فعالیت واحدهای تولیدی در ایران اعتراض کرده و نوشت: «هر گونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تأیید نباشد شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصادی کشور را خواهد گرفت.»

در واقع اگر نامه های وزیر بهداشت به رئیس جمهور که به چند عدد رسیده اند را نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که از عدم همراهی با کارشناسان در این حوزه  گلایه شده است. اما گویی چندان اقدام وزارت صنعت آتش به اختیار نبود و از آن به بعد بود که طرح «فاصله گذاری اجتماعی» به «فاصله گذاری هوشمند» تغییر نام داد.

اما از روز شنبه ۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ این طرح اجرا شد. اما فاصله گذاری در وسایل حمل و نقل عمومی از جمله مترو و اتوبوس های بی آر تی چندان بنابر آنچه که دولتمردان ترسیم کرده بودند نیست و حجم جمعیت بسیار بیشتر از آن علامت گذاری هایی است که شهرداری در اتوبوس ها و قطارهای مترو تعیین کرده اند.

این درحالی است که بیماری کرونا بسیار سریع الانتقال است و حضور متراکم مردم آنهم در محیط های بسته ای مانند مترو، اتوبوس و تاکسی های ون و … چندان مناسب مقابله با این بیماری نیست و ممکن است بسیاری در این حوزه آلوده و متاسفانه بیمار شوند. این درحالی است که شهرداری تهران هم در این حوزه حتی از عدم اجرای طرح ترافیک خودداری نکرد که از حجم حضور مردم در وسایل حمل و نقل عمومی کاسته شود.  ستاد ملی کرونا در جلسات مخالف انجام طرح ترافیک در تهران است؛ چرا که با اجرای آن یا باید از تاکسی استفاده شود یا مترو و اتوبوس.

در همین رابطه، «مینو محرز» عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا بیان داشت: «طی روزهای گذشته شاهد حضور پرتعداد مردم در خطوط مترو و بی‌آرتی بودیم که بدون تردید در هفته آینده تبعات این تراکم حضور افراد در جامعه به لحاظ شیوع کووید۱۹ نمایان خواهد شد.»

با این حال یک سئوال اساسی وجود دارد. آیا کارشناسان دولتی که در صدر میدان مقابله با شیوع ویروس کووید ۱۹ هستند گواهی داده و تایید می کنند که این بیماری با طرح فاصله گذاری هوشمند رفتار شود؟ «سعید نمکی» وزیر بهداشت و درمان، «ایرج حریرچی»، دبیر کل ستاد ملی مبارزه با کرونا، «علیرضا زالی»، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران و « کیانوش جهانپور»، سخنگو و رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ازجمله همین مدیرانی هستند که در میدان مقابله با ویروس کرونا حضور دارند. از فحوای سخنان این افراد و خصوصا نامه های وزیر بهداشت بر می آید که چنین تفکری ندارد. با این اوصاف باید پرسید که این طرح چه مقدار کارشناسی و قابل قبول و اجرای آن در انتها نتیجه بخش است؟ فعلا که موارد میدانی نشان می دهد اجرای چنین طرحی با مشکلات زیادی همراه است.

  • منبع خبر : جهان‌نیوز