عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای به تشریح تلاش‌های این کشور برای مهار تنش بین ایران و عربستان پرداخت. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با آناتولی به مسائل مختلف منطقه‌ای پرداخت. نخست‌وزیر پاکستان درباره روابط دیرینه کشورش با ترکیه و همچنین چشم اندار این مناسبات در سال‌های […]

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای به تشریح تلاش‌های این کشور برای مهار تنش بین ایران و عربستان پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با آناتولی به مسائل مختلف منطقه‌ای پرداخت.

نخست‌وزیر پاکستان درباره روابط دیرینه کشورش با ترکیه و همچنین چشم اندار این مناسبات در سال‌های آینده گفت: نقطه آغاز روابط دو کشور به سال ۱۹۲۰ موقع آغاز جنبش خلافت باز می‌گردد. این جنبش برای کمک‌رسانی به ترکیه که در آن موقع در معرض حملات گسترده قرار گرفته بود، تشکیل شد. مردم این منطقه و مسلمانان هند برای امپراتوری عثمانی که تحت اشغال کشورهای اروپایی روزهای سختی را سپری می کرد، پول جمع و ارسال کردند. مردم ترکیه همچنان از آن روزها به نیکی یاد می‌کنند. اکنون روابط بین کشورهایمان بسیار نزدیک بوده و در تلاش برای گسترش مناسبات تجاری و دارای موضع مشترک در قبال مسئله کشمیر هستیم.

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع اردوغان به این کشور گفت: در اواسط ماه فوریه از رئیس جمهور ترکیه و هئیت همراهش متشکل از کارآفرینان، نهادهای شغلی، سرمایه گذاران و بازرگانان در پاکستان میزبانی خواهیم کرد. ما نیز زمینه دیدار این هیئت‌ها با هیئت‌های پاکستانی را فراهم خواهیم کرد.

نخست وزیر پاکستان همچنین در ارتباط با تاثیر جنگ تجاری چین با آمریکا و همچنین شیوع ویروس کرونا در چین بر اقتصاد دو کشور گفت: خواهان کنترل ویروس بوده و برای چین در این مسیر دعا می‌کنیم. احتمالاً حوادث وحشتناکی در جریان است. اگر امکان آن وجود داشته باشد می‌خواهیم دست یاری به سمت چین دراز کنیم. در رابطه با جنگ تجاری چین با آمریکا نمی‌دانیم که این موضوع تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، اما فکر نمی‌کنم این موضوع تاثیری بر پاکستان بگذارد.

عمران خان ادامه داد: در ارتباط با پروژه کریدور اقتصادی انتقاداتی وجود داشت که این پروژه پاکستان را به باتلاقی از بدهی‌ها خواهد کشید. ما خواهان حضور ترکیه در این کریدور هستیم.

پاکستان مانع جنگ بین ایران و عربستان شده است 

نخست وزیر پاکستان در مورد تلاش این کشور برای حل اختلافات از طریق راهکارهای غیرنظامی گفت: من اعتقادی زیادی به این مسئله دارم که راهکارهای نظامی قادر به حل مشکلات نیستند. این مسئله را هنگام اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی دیدیم. قتل عامی به راه افتاد که بر پاکستان نیز تاثیر گذاشت. پس از جنگ ضد تروریستی آمریکا در افغانستان نیز پاکستان را متاثر کرد. این درگیری‌ها مشکلی را حل نکرد و بنابراین ما باید برای عدم تکرار چنین حوادثی تلاش کنیم. همسایه مان ایران را به عنوان یک کشور برادر می‌بینیم و مخالف جنگ این کشور با عربستان سعودی هستیم. به همین شکل خواهان جنگ ایران با آمریکا نیستیم. چون این جنگی خواهد بود که همه از آن رنج برده و کسی برنده نخواهد شد. باید از تجربه‌های چین استفاده کنیم. وقتی در منطقه جنگ و درگیری وجود داشت این کشور در زیرساختش سرمایه گذاری می‌کرد. احتمالاً بهترین خطوط راه آهن جهان در چین است. در مقطعی که چین منابعش را صرف زیرساختهایش می‌کند، جنگ و درگیری در جهان اسلام ادامه دارد. به سوریه، لیبی، سومالی و یمن نگاه کنید جنگ و درگیری می‌بینید. بنابراین نقش پاکستان را مهار آتش درگیری در منطقه و ایجاد اتحاد و همبستگی به جای ایجاد درگیری در بین انسان‌ها می‌دانم. تمامی تلاش‌هایی که از عهده‌مان بر می‌آید را انجام می‌دهیم.

عمران خان در رابطه با درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از پاکستان برای میانجیگری بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز گفت: پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وظیفه مان را انجام داده و با مقامات این کشور، ایران و آمریکا دیدار و گفت‌وگو کردیم. اما در این موضوع ما نیاز به یک راهکار پایدار داریم. هم اکنون تنش موجود در منطقه در سطح بالا قرار دارد، اما فکر می‌کنم که از وقوع یک جنگ در منطقه جلوگیری کردیم. چون در دوره‌ای احتمال بروز جنگ وجود داشت.

نخست وزیر پاکستان تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم که از وقوع یک درگیری در منطقه جلوگیری کردیم. در دوره حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تمامی تلاشمان را به خوبی انجام دادیم. اما می‌دانید که ما تنها سعی کردیم و هر موقع باید تلاش کنیم. چون چیزی وخیم‌تر از جنگ بین همسایگان وجود ندارد. از رویدادهای افغانستان می‌دانیم که این مسئله به کجا ختم می‌شود. اگر جنگی در خلیج(فارس) رخ دهد قیمت نفت بالا رفته و کشورهای در حال توسعه دچار مشکل می‌شوند.

  • منبع خبر : تسنیم