فرزین سوادکوهی-بیژن زنگنه وزیر نفت گفت:آنچه من در خصوص بورس نفت گفتم اظهار نگرانی نبودو فقط گفتم این کار حساسیت های خاصی دارد و پیچیدگی ها و ریزه کاری هایی دارد که باید آنها را تعیین تکلیف کرد  وباید اعلام کنم که من و معاونینم به آن پرداخته ایم تا به پرسش های مرسومی که […]

فرزین سوادکوهی-بیژن زنگنه وزیر نفت گفت:آنچه من در خصوص بورس نفت گفتم اظهار نگرانی نبودو فقط گفتم این کار حساسیت های خاصی دارد و پیچیدگی ها و ریزه کاری هایی دارد که باید آنها را تعیین تکلیف کرد  وباید اعلام کنم که من و معاونینم به آن پرداخته ایم تا به پرسش های مرسومی که فعالان در بورس نفت ممکن است برایشان پیش بیاید پاسخ ها داده شده باشد.

 به گزارش پایگاه خبری صدای یپلماسی (idva) بیژن زنگنه در مراسم امضای  قرارداد طرح توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم در پاسخ به پرسش “دیپلماسی” در خصوص اینکه وی طاهرا درمورد بورس نفت کمی نگران است درحالیکه معاون وی تمایل وزارت نفت را کاملا تایید می کند گفت: من در مورد عرضه نفت در بورس اظهار نگرانی نکردم و این اشتباه برداشت شده چون من گفتم این عرضه پیچیدگی ها و ریزه کاری های زیادی دارد که بدون تعیین تکلیف این ریزه کاری هاوپرسش هایی که فعالان بخش دارند، نمی توان وارد آن شد و این معنی اش این نیست که که من نگرانم چون همان موقع ما آمده بودیم و اطلاعیه عرضه را آماده کرده بودیم ومن ومعاونینم به آن پرداختیم.

وی در پاسخ به پرسش بعدی “دیپلماسی” مبنی بر این که آیا اینک این ریزه کاری ها از نظر وزارت نفت برطرف شده است یا خیر، گفت: بله در همان اطلاعیه اگر نگاه بکنید درخواهید یافت که اطلاعیه ای ۳-۴ صفحه ای است و یک خطی نیست که هرکس بخواهد بتواند در بورس نفت بخرد، چون چنین چیزی اصلا امکان پذیر نیست.

وی اضافه کرد: ساز وکارمعاملات با تمام شرایط و جزییاتش در آن اطلاعیه شرح داده شده و من درخواست کردم که در خصوص سوال و جواب های مرسوم در این حوزه پاسخ های لازم داده شود و جواب های مربوطه نیز در سایت ارائه شود.

زنگنه ادامه داد: این یک کار جدیدی است که به همه باعاد آن پرداخته شده است و هیچ اختلافی نبوده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم  همچنین در خصوص طرح توسعه حمل ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و ۸کلانشهر، اصفهان،تبریز، شیراز،اهواز،کرمانشاه،مشهد،کرج و قم نیز گفت: این طرح‌ها صرفه‌جویی و درآمدهای ارزی زیادی نصیب کشور کرده است و بیش از ۹۰ درصد از اجرای این طرح‌ها نیز به پیمانکاران داخلی واگذار شد، ومن اذعان دارم که طرح مذکور مانند طرح گاز رسانس روستایی یک حرکت برد-برد است که همه از آن منتفع می شوند.

وزیر نفت درباره امضای قرارداد طرح توسعه حمل‌و‌نقل ریلی درون‌شهری ۹ کلانشهر گفت: در این قراردادها، هم مردم به لحاظ برخورداری از رفاه و هم دولت به لحاظ درآمدزایی برنده هستند، همچنین مردم به لحاظ کاهش آلاینده‌های زیست محیطی از این قرارداد منتفع می‌شوند.

زنگنه ادامه داد: در جایگاه وزیر نفت همواره به راه‌های کاهش آلاینده‌های هوای کلانشهر تهران می‌اندیشم و این موضوع همواره ذهن من را مشغول کرده است. اکنون می‌توانم بگویم که امضای این قرارداد یکی از شاهکارهای دولت و شورای شهر برای کاهش آلودگی هوای تهران و کلانشهرهاست.

وی با بیان این‌که وزارت نفت برای کمک به بهبود کیفیت هوا در زمینه بهبود کیفیت تولید بنزین و گازوئیل گام‌های عملی برداشته است، گفت: کیفیت تولید گازوئیل در ایران افزایش یافته و فعالیت‌های بسیاری برای بهبود کیفیت تولید بنزین توزیعی در جایگاه‌های عرضه سوخت انجام شده است.

وی تاکید کرد: یکی از اقداماتی که می تواند از شاهکارهای دولت و شورای اسلامی شهر باشد این است که آلودگی هوا را کاهش دهند. در حال حاضر وضعیت گازوئیل در کشور ما بسیار خوب است و بنزینی که توزیع می شود با کیفیت است، اما گاهی اکتان آن کم تر از یورو ۴ است.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر غیر استانداردترین مصارف را خانه ها و خودروها دارند، عنوان کرد: راه حل رفع این موضوع تسهیل حمل و نقل عمومی است که هم اکنون زیرساخت های قابل توجهی داریم و با هزینه اندکی می توانیم آن را تجهیز کرده و رضایت مردم را به دست بیاوریم.

وی با اشاره به قانون صرفه جویی در مصرف انرژی گفت: در سال ۹۷ ماده ۱۲ این قانون به حالت احتضار افتاده است و باید در سال ۹۸ برای زنده کردن آن کاری انجام دهیم. ماده ۱۲ این قانون مغلوب یارانه های نقدی شده است. به طور حتم دولت و مجلس باید برای آن فکری کنند، در غیر این صورت در سال ۹۸ به طور کل آن را از دست می دهیم. ما وظیفه داریم با رعایت رضایت مردم این قانون را فعال کنیم و از هر کاری که رضایت مردم را به همراه دارد، دریغ نکنیم.

وزیر نفت عنوان کرد: در کارهایی که به بهینه سازی مصرف انرژی مربوط می شود، اقدامات زیادی در دست انجام است از جمله می توان به نوسازی تاکسی ها، کامیون ها و اتوبوس ها اشاره کرد. ولی بزرگ ترین کاری که در این زمینه انجام شده جایگزین کردن گاز طبیعی با سوخت مایع است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ وقتی که به وزارت نفت آمدم نیروگاه ها ۲۷ میلیارد لیتر مصرف انرژی داشتند، گفت: اگر می خواستیم اینگونه پیش برویم مصرف سوخت مازوت ما افزایش پیدا می کرد و محیط زیست توانایی مقابله با آن را نداشت.

زنگنه ادامه داد: از شهرداران خواهش می کنم در زمستان امسال در مصرف بهینه سوخت در منازل به ما کمک کنند.

وی اظهار کرد:من امضای این قرارداد را به مردم تهران و ۸کلانشهری که از این قراردادمنتفع می شوند تبریک می گویم وباید اعلام کنم که دولت بر این اساس معادل ۲٫۶میلیارد دلارتعهد انجام داده است برای خرید ۲هزار دستگاه واگن مترو که هزار دستگاه آن برای تهران و هزار دستگاه هم برای ۸ شهردیگر است

وزیر نفت با بیان این که این حرکت برای محیط زیست یک کار بی بدیل است و به اعتقاد من می توانند با واردکردن واگن ها این کار را به سرعت عملیاتی کنند، گفت:ما در شرایط فعلی باید به مردممان ثابت کنیم که با امید ونشاط وتلاش داریم کار می کنیم و دولت خود را متعهد به بهبود محیط زیست و ارائه خدمات به مردم می داند وبهینه سازی مصزف سوخت یکی از اهدافی است که دولت در اجرای چنین طرح هایی دنبال می کند.

وزیر نفت درخاتمه گفت: دولت در واقع در صرفه جویی در مصرف سوخت هزینه ها را تامین می کند وهیچ بار مالی خاصی را به کشور تحمیل نمی کند واین در حالی است که ازبخشی ازهزینه های سوختی که مصرف می شود و محیط را آلوده می کند صرف بازپرداخت تامین این واگن ها خواهد شد.

به گزارش”دیپلماسی” امضای قرارداد طرح توسعه حمل ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و ۸کلانشهر، اصفهان،تبریز، شیراز،اهواز،کرمانشاه،مشهد،کرج و قم با هدف بهبود و ارتقای حمل ونقل مسافر درون شهری،دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت وکاهش مصرف سوخت و آلودگی های محیطی متناظر بین شرکت های قطار شهری کلانشهرهای تهران، اصفهان،تبریز، شیراز،اهواز،کرمانشاه،مشهد، کرج و قم و شرکت های ناظر بازرسی، اندازه گیری وصحه گذاری، شرکت های تولید کنندهو تامین کننده لوازم و تجهیزات و وزارت نفت و شهرداری های کلانشهرهای یاد شده به امضا رسیده است تا بر اساس آن دو هزار دستگاه واگن جدید( هزار دستگاه برای تهران و هزار دستگاه برای ۸ کلانشهر مذکور) طی سال های ۱۳۹۶تا ۱۴۰۰ به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها اضافه شود.

گفتنی است با اجرای این طرح،کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در طول دوره عمر مفید پروژه برای تهران در ۱۰سال ۲۵٫۷ میلیون تن معادل کربن وبرای۸کلانشهرطی ۱۵ سال ۲۱٫۴ میلیون تن معادل کربن خواهد بود.