ظریف وزیر خارجه کشورمان جمعه‌شب گفت: در صورتی که اروپا به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایران نیز از روند کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،‌ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: ایران […]

ظریف وزیر خارجه کشورمان جمعه‌شب گفت: در صورتی که اروپا به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایران نیز از روند کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،‌ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در خصوص تعهدات برجامی، برای کاهش و یا بازگشت ما به این تعهدات کافی است یا نه.

ظریف افزود: اگر اروپا منافع اقتصادی ایران را تأمین کند، تهران مایل خواهد بود به‌سمت تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردد.

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر تأکید کرد: ایران آماده است متناسب با کارهایی که اروپا انجام می‌دهد، اقدامات خود را در زمینه برجام کند و یا معکوس کند.

وی گفت: ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در این خصوص، برای کند یا معکوس کردن برخی از اقدامات کافی است یا نه.

ظریف همچنین گفت: ما در مورد امور خیریه صحبت نمی‌کنیم بلکه در باره حقوق مردم ایران برای دریافت مزایای اقتصادی سخن می‌گوییم.

وی اضافه کرد: ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا صدمات زیادی دیده‌ است اما اگر اروپا قدم‌های معناداری بردارد ما نیز اقدامات انجام‌شده را باز خواهیم گرداند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه روز جمعه نوشت: انتظار می‌رود که محمد جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کند.

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، دیگر اعضای این توافق بین‌المللی را تحت فشار قرار داده تا مانند این کشور از برجام خارج شوند اما با وجود این، ماس گفت که آلمان مخالف راهبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

وی افزود: ما به‌طور جدی به مسیر خود در خاورمیانه مبنی بر کاهش تنش به‌جای افزایش فشار ادامه خواهیم داد.

ظریف نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران بار دیگر تأکید کرد: ‌همه اقدامات کاهش تعهدات در برنامه هسته‌ای که در چند ماه گذشته صورت گرفته قابل برگشت است به‌شرط اینکه اروپا قدم‌های معقول و منطقی بردارد.

محمد جواد ظریف که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، در حاشیه این نشست دیدارهای متعددی با مقامات دیگر کشورها انجام داده و پیرامون مسائل مختلف بحث و تبادل نظر کرده است.

ظریف صبح جمعه با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و «فرانسوا فیلیپ شامپانی» همتای کانادایی خود دیدار و دوطرف درباره روابط دوجانبه و مسائل مورد علاقه رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با گروه اُلدرز (ریش‌سفیدان ــ مقامات بلندپایه سابق سازمان ملل متحد) هم در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفت‌وگو کرد.

دیدار با وزیر خارجه فنلاند و واتیکان از دیگر دیدارهای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

پنجاه‌ و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ که روز جمعه با حضور مقامات بلندپایه از جمله رهبران ۳۵ کشور آغاز شد تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، «فرانک والتر اشتاین‌مایر» به‌عنوان اولین سخنران این نشست هشدار داد که جنگ قدرت سه کشور آمریکا، روسیه و چین، دنیا را به مکان ناامنی تبدیل کرده‌ است.

اشتاین‌مایر از سیاست‌های این سه کشور برای فاصله گرفتن از رویکرد چند جانبه‌گرایی انتقاد کرد و به‌طور ویژه به شعار دونالد ترامپ مبنی بر «آمریکا را دوباره عالی کن» تاخت.

وی به‌کنایه گفت که آمریکا تلاش می‌کند تا با هزینه شرکا و همسایگانش مسیر عالی شدن را طی کند.

رئیس جمهوری آلمان در این اجلاس سه‌روزه که با عنوان غرب بدون محتوا در حال برگزاری است، از این‌که دولت ترامپ به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد برلین با رویکرد جامعه جهانی مخالفت می‌کند، به‌شدت انتقاد کرد.

  • منبع خبر : تسنیم