شماره جدید فصلنامه «۱۵ خرداد» منتشر شد. شماره ۵۷ فصلنامه «۱۵ خرداد» از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) و به نقل از  بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ، این شماره فصلنامه شامل مطالبی به شرح ذیل می باشد از جمله بخش […]

شماره جدید فصلنامه «۱۵ خرداد» منتشر شد.

شماره ۵۷ فصلنامه «۱۵ خرداد» از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) و به نقل از  بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ، این شماره فصلنامه شامل مطالبی به شرح ذیل می باشد از جمله بخش دوم از نقد کتاب «الف لام خمینی، نوشته هدایت‌الله بهبودی» که به قلم حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی با عنوان «الف لام؛ خدمت یا خیانت» به نگارش درآمده است. در این بخش که همراه با چند ملاحظه فصلنامه پیرامون برخی واکنش ها نسبت به بخش اول آمده است ، منتقد ، عدم شناخت امام (ره) با لحاظ تمام ابعاد و زوایای شخصیتی علمی و معرفتی را به عنوان یک مشکل اصلی نویسنده کتاب الف لام خمینی برشمرده و این که بدون این شناخت به اسنادی بها داده که نمی تواند شناخت امام از رهگذر آنرا ممکن سازد و حتی در برخی موارد به استناد برخی ارجاعات نامعتبر نسبت های ناروایی به امام داده که حضرتش بارها در سخنرانی ها و مواضع خود خلاف آن را مطرح کرده است.
لیبرال منشی ، مذاکره و زد و بند با عمال رژیم و یا رضایت به سلطنت از جمله اتهامات نویسنده الف لام خمینی به امام (ره) است که در این نقد به آن پرداخته می شود.

مظفر نامدار در بخش “سخن سردبیر” ، دیوانسالاری موجود در ایران را به چالشی جدی کشیده و سه دولت اخیر در جمهوری اسلامی ایران را به دلیل گیر افتادن در دام همین دیوانسالاری مورد نقد قرار می دهد .

“سیری در واقعه کشف حجاب در مراغه” نوشته منصور پور موذن ، “نقش انگلستان در فرقه سازی های معاصر ایران” نوشته پیمان محمودی و “نخستین جرقه انقلاب در دهه پنجاه و نقدی بر تحلیل یرواند آبراهامیان” نوشته مشترک مقدمی شهیدانی و حسن محمدی زنجانی ، از مقالات دیگر این شماره است.

در بخش فلسطین، علیرضا سلطانشاهی در مطلبی با عنوان “بقا به هر قیمت” کتاب “جاسوسان علیه آخرالزمان” را معرفی و نقد می‌کند.

از مطالب بسیار قابل توجه این شماره از ۱۵ خرداد ، درج مطلبی پیرامون زندگی ، افکار و مبارزات شهید سید مصطفی خمینی است که برای اولین بار متن حاضر در برگیرنده مطالبی از خود ایشان است .