رئیس کمیته امور بین‌الملل سنای روسیه معتقد است: بیانیه سه‌جانبه فرانسه، آلمان و انگلیس با وجود حمایت از اجرای برجام، با برخوردی یک‌جانبه تنها خواستار رعایت تعهدات از سوی ایران شده‌، ولی درخواست مشابهی از آمریکا نکرده‌ است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشته است: “کنستانتین کاساچوف” رئیس […]

رئیس کمیته امور بین‌الملل سنای روسیه معتقد است: بیانیه سه‌جانبه فرانسه، آلمان و انگلیس با وجود حمایت از اجرای برجام، با برخوردی یک‌جانبه تنها خواستار رعایت تعهدات از سوی ایران شده‌، ولی درخواست مشابهی از آمریکا نکرده‌ است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشته است: “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه اعلام کره است که بیانیه مشترکی که روز یکشنبه از سوی رهبران سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس صادر شده و در آن تعهد خود نسبت به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد تاکید قرار داده و از ایران خواسته‌اند که به تعهدات خویش در چارچوب برجام عمل کند، تا حدودی “خبر بدی” است، برای اینکه در آن درخواست تجدیدنظر آمریکا در برخوردش با توافقنامه هسته‌ای وجود نداشته و تنها نسبت به عملکرد واشنگتن “ابراز تاسف” شده است.

این سناتور در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «در بیانیه مشترک رهبران فرانسه، آلمان و انگلیس مجدداً تعهد این سه کشور نسبت به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (به اصطلاح “توافق هسته‌ای با ایران “) مورد تأکید قرار گرفته و این خبر خوبی است. خبر بد آن است که فرانسه، آلمان و انگلیس خواستار رعایت کامل تعهدات از جانب ایران شده‌اند. چرا بد؟ از آن جهت که در این بیانیه هیچ درخواست واضح و مشابهی از ایالات متحده وجود ندارد.»

به عقیده کاساچوف، خروج یک جانبه آمریکایی‌ها از برجام منجر به نقض تعهدات آنها به عنوان یکی از طرفین این توافقنامه بین المللی و به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل و همچنین عضو دائم شورای امنیت شده است.

وی افزوده است: «جالب توجه است- برجام بیشتر مبتنی بر تعهدات متقابل ایالات متحده و ایران بوده یعنی: برداشته شدن تحریم‌ها در ازای تحت کنترل بین المللی قرار گرفتن برنامه هسته‌ای. اما طبق منطق غربی‌ها، هر چقدر ایالات متحده سیاست تحریم‌های خود را ادامه دهد (که فقط در حال تشدید است) ، با این وجود تنها ایران باید برجام را رعایت کند و اگر این کار را نکند، فقط مقصر این کشور خواهد بود! چنین منطقی اگر نگوییم بسیار سخت گیرانه، ولی قطعاً بسیار مشکوک است. این همان سیاستی است که ایالات متحده بی شرمانه از آن استفاده می کند و ظاهراً از دنیای تک قطبی که ایجاد کرده، لذت می برد.»

رهبران سه کشور اروپایی فرانسه ، انگلیس و آلمان روز یکشنبه در بیانیه مشترکی تعهد خویش نسبت به ادامه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ابراز داشته، ولی بدون اینکه به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، نقض آشکار این توافقات و ادامه سیاست اعمال تحریم‌ها علیه ایران اشاره‌ای کنند، از مقامات تهران خواسته‌اند تا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کنند.

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به درخواست “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا در این باره که لازم است “از آنچه از توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده، خارج شد” ، اعلام کرد که مسکو به هیچ وجه قصد ندارد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)خارج شود.

مقامات دیپلماتیک روسیه بر این عقیده هستند که توافق هسته‌ای، کارآیی خود را به خوبی نشان داده و تعادل بین منافع همه طرفین را رعایت کرده و ضروری است تا همچنان از سوی همه طرفین امضاء کننده آن اجرا شود. بنابراین ، مواضع مقامات تهران بسیار قابل درک‌تر و قابل پذیرش‌تر است که اعلام کرده آمریکا باید با توجه به اینکه این توافقنامه با تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته ، به توافقاتی که خود پیش برده است، به اجرای تعهدات خویش در چارچوب برجام بازگردد.

  • منبع خبر : تسنیم